Vši. Účinné tipy ako sa ich zbaviť

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Najčastejšie ich prinesú domov deti zo školy, ale môže ich mať ktokoľvek. Aj na čistej a zdravej hlave. Vši nám vedia narobiť dosť problémov, pritom existuje niekoľko účinných trikov, ako sa ich rýchlo zbaviť. Dôležité je tiež vedieť o nich všetko podstatné a nenechať sa oklamať rôznymi nepravdami, či neoverenými informáciami.
Ako teda rozpoznať, že má dieťa vši? Aká je rýchla prvá pomoc? A čo treba robiť, aby ich znova nenachytalo?

Vedeli ste, že vši sa živia ľudskou krvou? Život samičky trvá asi 4 týždne a za toto obdobie dokáže naklásť až 150 hníd. Tie potom rýchlo rastú a rozmnožujú sa.
A čo spôsobuje svrbenie hlavy? Sú to ich prechádzky po pokožke alebo jemné bodnutia, počas ktorých sajú krv. Preto sa škriabeme, čím však poškodzujeme horné vrstvy pokožky a môžeme si tam dokonca zaniesť bakteriálnu infekciu.

 

Príznaky, že máte vši

Vši sa môžu šíriť počas celého roka, ale napríklad v jeseni riziko ich šírenia rastie. Začíname nosiť pokrývky hlavy a stačí, že si dáme čiapku na vešiak spolu s „napadnutou“ čiapkou, či šálom, a prenos je takmer istý. Takže ak máte deti, ktoré trávia čas v kolektíve, buďte obozretní a všímajte si príznaky.
Dieťa sa často škriabe a už pri bežnom pohľade zblízka mu vidíte vo vlasoch hnidy, či samotné vši. „Vši sa prenášajú kontaktom, týkajú sa preto aj čistých detí dodržiavajúcich osobnú hygienu,“ pripomína hlavný hygienik Ján Mikas z Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

Takže môžu sa prenášať nielen v škole, škôlke, ale aj v mestskej hromadnej doprave a nachytať ich môže aj čistotný človek. Okrem oblečenia si dávajte pozor aj na opierky v MHD, slúchadlá k mp3, ktoré si požičiate a pozor: vši vedia plávať, takže nakaziť sa môžete aj na plavárni ap.
Dostať vši teda nie je žiadna hanba, či potupa.

výchova detíPrečítajte si aj
Výchova detí. Prvá pomoc a dobré rady.

Vši a prvá pomoc

Keď zistíte, že má vaše dieťa vši, urobte základné opatrenia.
Pri vysokých teplotách vyperte osobnú a posteľnú bielizeň. Dôkladne ju vysušte a vyžehlite. Neváhajte využiť aj dva pracie cykly, najmä pri čiapkách, šáloch, šatkách ap. Tieto veci môžete postriekať prípravkom na lezúci hmyz, ktorý však neškodí ľuďom.

Spomínaným prípravkom by sa mali postriekať aj žinenky, na ktorých deti cvičia na telesnej výchove. Tiež matrace v škôlkach ap.
Ošetrite takto aj hrebene a kefy, prípadne ich namočte do roztoku s obsahom chlóru.

Tiež čo sa dá, vložte do mrazničky, aspoň na jeden deň. Voš vydrží mimo pokožky vlasov maximálne 24 hodín.

 

Účinné triky na vši

  • Overenou metódou, ako sa zbaviť vší, je pravidelné umývanie a vyčesávanie mokrých vlasov. Z hlavy musíte odstrániť nielen samotné vši, ale aj hnidy, z ktorých by sa mohli neskôr vyliahnuť. Využívajte špeciálny, čiže veľmi hustý hrebeň.
  • Opakujte pravidelne dovtedy, kým hlava nezostane úplne čistá. Použite dezinfekčné vlasové prípravky na to určené – šampóny, spreje či kondicionéry.
    Použite napríklad Antiped šampón proti všiam. Šampón rovnomerne nanesiete na mokré vlasy a pokožku. Vytvoríte penu a necháte pôsobiť 10 až 15 minút. Dôkladne opláchnete a po vysušení vlasov hustým hrebeňom vyčešete vši aj hnidy, ich zárodky. Tento šampón pôsobí na všetky vývojové štádiá vši detskej. V prípade potreby môžete postup opakovať o siedmych dňoch.
  • Vši všeobecne neznášajú chemické prípravky, takže pre dievčatá je výbornou zbraňou použitie farby a následné dôkladné vyčesanie.
šampón Antiped

Použite šampón vhodný proti všiam, napríklad Antiped.

  • Dobrým domácim prostriedkom proti všiam je zmes majonézy alebo vody s octom. Zmes treba nechať dlhšie pôsobiť a potom zmyť teplou vodou.
  • Niekto odporúča votrieť petrolej do vlasov. Necháte ho pôsobiť asi hodinu a potom dôkladne umyjete dvakrát šampónom.
  • Tip na vyčesávanie – votrite do vlasov kokosový olej (ten je dobrý aj na zdravé vlasy). Pri vyčesávaní nebudú vši prekĺzavať hrebeňom ako na suchých vlasoch a lepšie ich dostanete dolu. Budú sa totiž lepiť na hrebeň, takže po každom vyčesaní hrebeň utrite do servítky. Kokosový olej potom ľahko zmyjete z vlasov.
  • Vyskúšajte studený výluh z listov orecha vlašského. Musíte ho však robiť z čerstvých listov a postupne tým roztokom premývajte vlasy. Čerstvé listy sú totiž insekticídom nielen proti všiam, ale aj blchám, či kliešťom. Pach listov odpudzuje hmyz a listy orecha sa používajú aj do psej búdy, ak potrebujete zbaviť svojho miláčika bĺch.

virtuálna závislosť detíPrečítajte si aj
Virtuálna závislosť detí. Vyhnite sa jej.

Vši a prevencia

Stopercentná neexistuje, ale už naše babičky odporúčali votrieť si do vlasov pár kvapiek éterických olejov so silným silicovým základom. Táto aróma vši odpudí.

Odborníci tiež odporúčajú ďalšie vône, ktoré vši odpudzujú. Napríklad výťažok z margarétok, alebo tea tree oleja. Ak sa vy alebo vaše dieťa pohybujete v rizikovom prostredí, umývajte si vlasy týmito roztokmi (šampónmi) pravidelne aspoň raz za tri dni.

Vši sa niekedy zvyknú vracať, takže aj keď sa ich zbavíte, kontrolujte si hlavu najbližšie 3-4 týždne.
Môžete prípadne použiť gerániovú alebo čajovníkovú silicu. Vmasírujte kvapku za uši, na krk alebo na spánky.


Zdielať

About Author

3 komentáre

  1. jedine efektivne a rozhodne asi aj najjednoduchsie riesenie u deti je aplikovat nyda pripravok – staci raz naniest a tak sa vsi aj hnidy udusia takmer okamzite a netreba opakovat takze jednoduche a rychle a hlavne efektivne

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.