Záhradkári: na čo si dať pozor pri výbere semien? Ako nenaletieť obchodníkom?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

V zime záhradkári viac-menej oddychujú a rozmýšľajú nad novou sezónou. No už v januári a februári ich začínajú svrbieť prsty a obzerajú sa po semienkach na jarný výsev. Už sa nevedia dočkať záhradkárskej sezóny, uvažujú, čo budú tento rok pestovať a či nevyskúšajú niečo iné, nové.
Možno sa vám zíde niekoľko dobrých rád, na čo si dať pozor pri výbere semien. Ako čítať obaly vrecúšok, čo si všímať a nenechať sa nachytať.

Už v januári začínajú byť stojany v supermarketoch plné vrecúšok so semenami. Tiež hobbymarkety a obchodíky so záhradkárskymi potrebami. Dobre vybrať správne osivo je základom pre chutnú a bohatú úrodu. Vo všeobecnosti rozlišujeme dva základné druhy:

  • Označené písmenom S – geneticky fixované odrody, ktoré prenášajú vlastnosti z generácie na generáciu.
  • Označené písmenom H alebo F1 – to sú hybridy a tie zasa nemajú svoje vlastnosti fixované v génoch. Získavajú sa prvo- alebo druhoúrovňovým krížením matečných rastlín, z ktorých každá prenesie časť vlastností do finálneho osiva. Ich množenie v domácich podmienkach je nemožné.

Na čo myslieť pri výbere semien?

Tak ako je dobré vedieť, odkiaľ pochádza jedlo alebo potravina, ktorú kupujete – dôležité je tiež vedieť, odkiaľ pochádza osivo. Predsa len vyrastie na vašej záhrade, balkóne či vo vyvýšenom záhone a je dobré poznať pôvod. Neraz je tá informácia napísaná maličkým písmom, alebo nie celkom jasná, tak si dajte načas a dobre si ju pozrite.

Musí byť uvedený názov výrobcu/dodávateľa a adresa. Ak chýbajú už tieto základné informácie, nedokážete zistiť pôvod osiva a mali by ste zbystriť pozornosť. Či skôr odložiť toto osivo nabok: nemáte totiž takmer žiadnu istotu, že vám vyrastie to, čo je na obale. A to je to najmenej. Určite by ste si neradi priniesli do záhrady rôzne choroby a virózy práve na takomto osive.

Na obale by mal byť uvedený názov rastliny – môže byť v cudzom jazyku, ale určite aj v slovenčine a bonusom pri kvalitných dodávateľoch je aj latinský názov. Potom je tam druh, odroda a kategória. Všimnite si gramáž vrecúška a prípadne počet semien.

U dobrých dodávateľov  nájdete neraz aj rady pre pestovateľov, najmä u zeleniny: kedy je najlepší čas vysievať, akým spôsobom a kedy sa môžete tešiť na úrodu.
Kvetinové semená sú označené symbolmi, či ide o trvalky, dvojročky alebo letničky. Menej skúsení záhradkári isto ocenia informácie, aká je najvhodnejšia zemina, či je lepšie vysievať do polotieňa alebo na slnko ap.

ako pri výbere semien

Úprava semien

Dobré je všímať si aj úpravu semien, pretože niektorí výrobcovia ich ošetrujú, aby ich ochránili pred chorobami a plesňami. Na obale tak môžete nájsť označenie, že ide o morené semená, prípadne obaľované alebo na výsevných pásikoch.

Výsev obaľovaných semien pomáha šetriť najmä čas. Takéto semená sú obalené hmotou, ktorá uľahčuje klíčenie. Zvyčajne je to pri jemných a drahých semenách, ako je zeler, majoránka, petúnie ap. Cieľom je zlepšiť manipuláciu, takéto semená sú však náročnejšie na vlahu, aby sa obal narušil a voda prenikla až k osivu.

Veľmi obľúbené sú aj výsevné pásiky, ktoré šetria čas, energiu a sú skvelé aj pre amatérskych záhradkárov: na pásiku (z papiera, či vodou rozpustného gélu) môžete mať jednu plodinu, povedzme len mrkvu, alebo na striedačku viaceré, napríklad mrkva, reďkovka a šalát. Výsevný pásik jednoducho vložíte do vyhĺbenej ryhy v pôde a zahrniete. Vyhnete sa tak neskoršiemu jednoteniu a zelenina vám bude rásť rovnomerne.

Ak sú semená červené, modré, zelené… ide o morené semená, ktoré sú takto chránené najmä proti hubovým ochoreniam (druh moridla sa zvykne uvádzať názvom moriaceho prípravku). Chránia rastlinu dovtedy, kým nezosilnie. Najčastejšie sa moria cibuľoviny, čiže cesnak a cibuľa, čo má preventívny charakter a chráni zeleninu pred rôznymi škodcami.

Ako si namoriť semená podomácky?
Ak si kúpite nemorené semená a predsa len chcete znížiť riziko chorôb, húb, môžete si ich namoriť aj doma. Pozor, napríklad semená paradajok alebo hlávkového šalátu sú na morenie citlivejšie.
Morenie za sucha – jednoduché morenie väčšiny drobnosemennej zeleniny, fazule, hrachu. Využívajú sa práškové prípravky – každé semienko sa obalí tenkou vrstvou ochrannej látky a môže sa sadiť.
Morenie za mokra – odporúčame ho robiť pri veľkých semenách, ako sú uhorky, melóny, cukety alebo špenát. Moridlo sa rozriedi s vodou podľa návodu, ponoríte do roztoku semienko na určený čas, vyberiete a necháte poriadne stiecť. Potom rýchlo usušíte na dobre vetranom mieste.

ako správne siaťPrečítajte si tiež
Ako správne siať (sadiť) a ako urýchliť klíčenie?

Fotka a trvanlivosť

Určite sa neriaďte iba fotkou na obale, pretože je často len ilustračná (aj to je neraz napísané) a môže byť naozaj len marketingovým ťahom na prilákanie pozornosti.

Asi ste vedeli, že semená prechádzajú pred balením cez čističku, aby sa tam neprimiešali aj nejaké buriny. A tiež sú podrobené testu klíčivosti, ktorý zaručuje kvalitu osiva a klíčivosť v danej sezóne. Mal by tam byť preto uvedený aj údaj o trvanlivosti, zvyčajne ako Spotrebujte do: ____

ako pri výbere semien

Zdroj: jaktak.cz, semenaonline.cz, ireceptar.cz,
topbyvanie.sk, Freepik.com, Pexels.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.