Zubné implantáty. Výhody a nevýhody, cena a postup pri aplikovaní

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Zuby nám vedia občas narobiť poriadne problémy, však? Zrazu začnú bolieť a často v tej najnevhodnejšej chvíli. Ozvú sa v noci alebo už niekoľko dní cítite, že čosi prichádza. Možno nejaký zápal…a zrazu to prepukne.
So zubami nie sú žarty, pritom pekný a zdravý úsmev je dôležitou súčasťou našej osobnosti. Oplatí sa o ne starať a myslieť na zuby aj vtedy, keď nebolia a všetko vyzerá v poriadku.

Často prídeme kvôli nejakému problému o zub a to treba riešiť. Vzniká totiž nepekná medzera, ktorá nás oberá o sebavedomie pri rozprávaní či úsmeve. Hoci keď stratíme zub na menej viditeľnom mieste, napríklad stoličku, na prázdne miesto si možno celkom zvykneme a až tak nás netrápi, pretože to nie je vidno.
Aj v takomto prípade však hrozia určité riziká – sťažené žuvanie, zhoršenie funkčnosti celého chrupu, vysunutie protiľahlého zubu, posun susedných zubov, úbytok kostnej hmoty ap.
Ak ste už uvažovali, či sa oplatia zubné implantáty, ako sa robia, koľko stoja a čo všetko to obnáša – popíšeme vám celý proces. Poradíme, ako sa rozhodnúť a ako sa o ne starať. Tiež sa dozviete o ich výhodách, ale aj to, pre koho nie sú vhodné.

 

Zubné implantáty ako riešenie

Dnešná doba ponúka pre ľudí s chýbajúcimi zubmi viacero možností. Jednou z najnovších a čoraz obľúbenejších sú zubné (dentálne) implantáty.
Implantát je spravidla titánová skrutka, ktorá sa zavádza malým chirurgickým zákrokom do čeľuste v mieste chýbajúceho zuba, čím vytvorí akúsi náhradu chýbajúceho zubného koreňa. Implantát tvorí fixný základ pre nový zub – korunku, prípadne mostík.

zubné implantáty

 

Pred zavedením

Ak zvažujete možnosť zubných implantátov, v prvom rade sa treba objednať na konzultáciu. Je lepšie vybrať si špecialistu, ktorý má skúsenosti s implantológiou. Lekár sa s vami porozpráva o tom, či sú pre vás zubné implantáty vhodnou voľbou, urobí potrebné vyšetrenia (prehliadku, röntgenovú snímku ai.).

Dôležitým predpokladom pre zavedenie implantátu je dostatok kosti. Ak tento faktor nie je splnený, dá sa riešiť takzvanou augmentáciou, teda doplnením kosti, aby sa dosiahol dostatočný podklad pre uchytenie implantátu.

 

Zavedenie zubného implantátu

Zavedenie implantátu je malý chirurgický zákrok, o niečo náročnejší ako trhanie zuba. Vo väčšine prípadov sa vykonáva s lokálnou anestéziou, niekedy však aj v celkovej anestézii. Pacienti zvyčajne udávajú len miernu bolestivosť po zákroku. Veľa závisí od konkrétneho prípadu (napríklad či bolo nutné šitie rany alebo nie), ako aj od počtu osadených implantátov.
Niekedy sa implantát zavedie hneď po vytrhnutí zuba, inokedy je potrebné pár mesiacov počkať. Všetko závisí od pacienta a daného prípadu.

Po zavedení implantátu nasleduje fáza hojenia, počas ktorej je potrebné dodržiavať pokyny zubného lekára, aby nedošlo k zbytočným komplikáciám.
Ak ide o zub na viditeľnom mieste, môže byť pacientovi nasadená dočasná korunka, ktorá plní estetickú funkciu.
Fáza hojenia trvá zvyčajne 8-12 týždňov, ale môže trvať aj dlhšie. Závisí to od mnohých okolností. Ak bola rana šitá, asi po týždni prichádza pacient na výber stehov. Ak šitie nebolo, táto fáza odpadá.
Pacientovi lekár odoberie odtlačky na vyhotovenie trvalej korunky.
Po zahojení prichádza na rad korunka – teda jej naskrutkovanie.
Lekár následne pacienta poučí o tom, ako sa o zubné implantáty starať, čomu sa vyhnúť a podobne.

lekárka s rúškom na tvári

 

Výhody zubných implantátov

 Zubné implantáty majú viacero výhod:

  • sú fixné a nemusia sa vyberať ako snímateľné náhrady, ktoré mnohým ľuďom vôbec nevyhovujú
  • na ich zavedenie nie je potrebné obrusovať zdravé zuby, ako pri klasickom spôsobe upevnenia mostíka
  • sú nerozoznateľné od vlastných zubov
  • môžu slúžiť aj ako opora pre mostík alebo protézu
  • zlepšujú vzhľad, reč, žuvanie
  • pomáhajú prechádzať úbytku kostnej hmoty tým, že vyplnia miesto po chýbajúcich zuboch
  • sú vhodné pre dospelých ľudí rôznych vekových kategórií (od 18 rokov až do staroby, podľa zdravotného stavu pacienta a stavu chrupu).

 

Pre koho nie sú vhodné?

Zubné implantáty sú vhodné pre veľké percento pacientov s chýbajúcimi zubami, no sú aj výnimky. Tie sa týkajú najmä ľudí s ťažkou cukrovkou, osteoporózou, vážnou poruchou imunitného systému, silných fajčiarov či alkoholikov.
Pri pacientoch trpiacich rôznymi vážnejšími ochoreniami je potrebné zohľadniť všetky prípadné riziká a zvážiť vhodnosť zubných implantátov.

potraviny, ktoré ničia naše zubyPrečítajte si tiež
Ktoré potraviny ničia naše zuby najviac?

 

Starostlivosť o zubné implantáty

Aby zubné implantáty vydržali čo najdlhšie, je potrebné sa o chrup dobre starať. Dôležitá je dôkladná ústna hygiena ráno a večer, s použitím mäkkej zubnej kefky, medzizubnej kefky a zubnej nite, ako aj vhodnej zubnej pasty. O správnej starostlivosti by mal poučiť každého pacienta priamo zubný lekár. Takisto pravidelné prehliadky u zubára a dentálna hygiena by mali byť súčasťou starostlivosti o zubné implantáty.

Pri dobrej starostlivosti môže zubný implantát vydržať aj do konca života, avšak vo väčšine prípadov je to minimálne 10 rokov. Životnosť zubného implantátu je ovplyvnená mnohými okolnosťami, a preto sa môže výrazne líšiť u rôznych pacientov.

 

Ceny zubných implantátov

Ceny zubných implantátov nie sú práve najnižšie a môžu byť odlišné v závislosti od krajiny. No veľké rozdiely sú aj na klinikách u nás na Slovensku. V zásade treba rátať s cenou minimálne okolo 1000 eur a viac za jeden zubný implantát.

chrup a zubné implantáty


Zdielať

About Author

Mama štyroch detí, ktorá vo voľnom čase rada píše a veľa číta.

Komentáre sú uzavreté.