Vreckoví zlodeji. Na tieto ich triky si dávajte pozor!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Sú zlodeji a zlodeji. Polícia upozorňuje, že vreckoví zlodeji sú často profesionáli, ktorí pracujú v organizovaných skupinkách a veľakrát využívajú aj malé deti. Šikovní vreckári vám ukradnú čokoľvek a ani to nemusíte zaznamenať. Neuľahčujte im to.
Mali by ste byť obzvlášť opatrní a pozorní tam, kde sa pohybuje veľa ľudí: vianočné trhy, rôzne burzy a výpredaje, veľké obchodné centrá v určitom období ako sú sviatky, slávnostné otvorenia, či veľké zľavové akcie.

Ponúkame vám časté triky vreckových zlodejov a na záver aj video, ako to vyzerá v praxi.

polícia ukradli mi dokladyPočas sviatkov je policajtov viac v uliciach, na trhoch a všade tam, kde sa predpokladá zvýšený výskyt vreckových zlodejov. No nespoliehajte sa na to.
„V prípade potreby sa môžu ľudia kedykoľvek obrátiť na políciu, prípadne zavolajte na linku tiesňového volania 158,“ odporúča Andrea Petrovičová, banskobystrická policajná hovorkyňa. Prípadne choďte okamžite na najbližšie obvodné oddelenie Policajného zboru.

 

Vykrádanie áut

Hoci polícia často upozorňuje majiteľov áut, aby si v nich nenechávali nič cenné, navyše na viditeľnom mieste, sme nepoučiteľní. Počet takýchto krádeží neklesá a niekedy je až neuveriteľné, čo všetko si nechávame na palubnej doske auta, či na zadnom sedadle. Zbytočne tak len lákame zlodejov. Nenechajte sa oklamať, že keď na prednom sedadle necháte prázdnu tašku, nikto sa na to neulakomí. Zlodej nevie, či je naozaj prázdna, rozbije okno, ale zistí to až neskoro a hoci vám nič cenné neukradne, škodu vám narobil. Zbytočne.

 

Dámske kabelky

Tie sú veľmi obľúbeným cieľom zlodejov. Dámy ich majú prevesené cez plece, neraz pootvorené, nestrážené. Peňaženku a doklady si preto neukladajte úplne navrch kabelky, radšej do nejakého bočného vrecka, najlepšie zazipsovateľného. A kabelku si vždy zazipsujte aj hlavným zipsom. Vreckoví zlodeji vedia skvele využiť najmä tlačenice a osobný kontakt, keď často ani nepocítite, že vám čosi vyberajú z kabelky.

dámska kabelka a zlodej

Vrecká

Zadné aj predné vrecko, vrecko na bunde, vrecko na rifliach. Zlodejíčkovia vedia ako na to. Populárny trik je v tlačenici, kedy sa na vás zlodej pritisne, sám „pobúrený“ tlačenicou a jediným chmatom vám vytiahne z vrecka peňaženku. Dokáže to doslova v zlomku sekundy a neverte, že by ste to cítili, lebo vám peňaženka tesne prilieha k telu.
Vždy si preto cenné veci dávajte do vrecka, ktoré sa dá zapnúť, zazipsovať.

Istotu nemáte ani pri prednom vrecku, kde mávame najčastejšie mobil, či kľúče. Vreckoví zlodeji do vás strčia, natlačia sa a rozdelia si robotu: jeden odláka pozornosť, druhý zatiaľ šikovne vytiahne mobil z vrecka a podá ho tretiemu, či štvrtému.

 

Trik so šperkom

Aj tento trik sa ukázal ako celkom prefíkaný a účinný. Zastaví vás neznámy človek, ktorý sa vám snaží vrátiť napríklad prsteň alebo retiazku. Vraj ste ju stratili, videl ako spadla na zem a chce vám ju poctivo vrátiť… Pritom, ako vás presviedča, vám však nepozorovane ukradne peňaženku či doklady.
Nemyslite si, že ste dostatočne pozorní. Vreckári sú čoraz odvážnejší a majú naozaj šikovné prsty. Veď si len spomeňte, koľkokrát ste sa pristihli, že ste myšlienkami úplne inde, neprítomní. A toto vedia vreckoví zlodeji dosiahnuť rozptyľovaním, útokmi na emócie, nenápadným psycho nátlakom.

 

Vrazil do vás?

Áno, je to také jednoduché, priamočiare a pritom účinné. Obľúbenou technikou vreckových zlodejov je, že jeden zo skupiny pred vami náhle zastane. Vy nestihnete zastaviť, vrazíte doňho a týmto kontaktom odpúta pozornosť. Prípadne ak stihnete zastaviť, jeho parťák do vás zozadu narazí, lebo „on  už nestihol zastaviť“.
A práve on vás nepozorovane okradne. Často sa k tomuto tímu pridáva ešte ďalší, ktorému vreckár svoj úlovok rýchlo posunie, aby s ním mohol utiecť do bezpečia.

vreckoví zlodeji a peňaženka

Ďalšie triky

Vreckoví zlodeji si radi nechávajú rozmeniť peniaze. Má väčšiu bankovku, potrebuje drobnejšie, no len čo vyberiete peňaženku, nejakým spôsobom odpúta on, alebo jeho partner vašu pozornosť a peniaze i bankové karty sa šikovne „premiestnia“ z vašej peňaženky do ich vrecka.

Dávajte si pozor aj na časté obmeny tohto triku: zastaví vás niekto s mapou a chce poradiť. Vrazí do vás niekto so zmrzlinou, zašpiní vás a ochotne rýchlo čistí, ospravedlňuje sa…  Vždy ide len o odpútanie pozornosti, pričom vreckárom stačí naozaj okamih, aby vás okradli.

Tiež nenaleťte na falošného priateľa. Zrazu k vám pristúpi neznámy človek, podáva vám ruku, chce vás objať, alebo vám dáva nejaký drobný darček. Skutočným cieľom je iba odpútať pozornosť a okradnúť vás.

Častý trik v supermarketoch je žiadosť o pomoc. Pristúpi k vám napohľad zronený a bezradný muž, ktorý nevie nájsť nejaký výrobok – poprosí vás o pomoc. Kde ho nájdem? Ukážete mi? Ktorý je lepší?
A jeho komplic vám v nestráženej chvíli ukradne kabelku z nákupného vozíka alebo vám vytiahne peňaženku z vrecka.

slovensko.skUkradli vám doklady?
Tu sú rady, čo treba robiť.

Triky vo svetových metropolách

Vreckoví zlodeji sú všade, v každom väčšom meste.
Za posledné dva roky stúpol počet vreckových krádeží o desiatky percent v Londýne, či Paríži.
V Taliansku sú zlodeji napríklad známi tým, že používajú nože na rozrezanie kabelky a dokonca aj zadných vreciek mužských nohavíc.
V Rusku zasa majú ešte premyslenejšiu taktiku. Začali tam totiž vracať „nájdenú“ peňaženku po tom, čo si oskenovali kreditné karty. Ukradnuté údaje stihnú väčšinou zneužiť skôr , ako si to obeť uvedomí, overí, prípadne nahlási krádež a zablokuje kreditky.
No a v nórskom Osle zase polícia na vreckárov upozorňuje vopred, v turistických oblastiach rozdáva letáky s varovaniami.

 

Vreckoví zlodeji v akcii

Televízna stanica NBC si do programu Today pozvala najlepšieho zlodeja na svete Apolla Robinsa. A ten predviedol kus svojho umenia.
Mimochodom, Apollo už nekradne na uliciach. Má vlastnú šou v Las Vegas, kde ukazuje svoje umenie a zabáva ľudí.


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.