Mrkvová tortička bez výčitiek

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Lahodné zákusky môžu byť nielen sladké, ale aj zdravé. Tak napríklad táto mrkvová tortička poteší každého – je zdravá, sladučká, ale pritom jeden kus obsahuje len 103 kcal (10 g sacharidov, 8 g bielkovín a 2 g tukov). Jej príprava zaberie zhruba hodinu.

Obsahuje totiž mrkvu, ktorá je ideálna do koláčov.
Mrkva má v sebe dostatok prirodzeného cukru a veľa esenciálnych živín, za ktoré sa vaše telo poďakuje. Jedna mrkva má v sebe 110% odporúčaného denného príjmu vitamínu A, 250 mg draslíka (dobré pre kosti, pri prevencii obličkových kameňov, prospešný pre krvný tlak), obsahuje aj železo a vápnik.
Ešte ste nerobili koláč z mrkvy? Nebojte sa toho! Sú to vitamíny navyše a chuť koláčika je fantastická.

 

Zdravé sladkosti

Na osladenie sa pri tomto recepte použijú datle, ktoré sú prirodzene sladké, s vysokým obsahom fruktózy a glukózy, preto sú dobrým zdrojom doplnenia rýchlej energie pri fyzických aktivitách. Takýto koláčik si môžete zobrať povedzme na túru alebo keď idete športovať a chcete si niečo dobré zamaškrtiť.
„Datle sú tiež výborným zdrojom draslíka, horčíka a podporujú aj sústredenosť,“ dodáva trénerka Fitshakera a inštruktorka skupinových cvičení  Janka Jánošíková. Odmalička bola veľmi maškrtná a sladkosti miluje dodnes. Preto sa snaží používať zdravé sladkosti.
Čo to znamená?
„Pod zdravými sladkosťami mám na mysli rôzne druhy ovocia, kvalitnú čokoládu, smoothie, raw alebo koláčiky z knihy Z fitka do kuchyne 3. Dôležité je však množstvo – koľko ich zjeme.“

jedlo podľa fariebPrečítajte si aj
Farebná výživa – jedlo podľa farieb.

Mrkvová tortička bez výčitiek

Suroviny:

 • 40 g ryžovej múky (alebo špaldovej či cícerovej)
 • 30 g proteínu (použili sme značku True Whey)
 • 1 lyžičku škorice
 • 1,5 lyžičky prášku do pečiva bez fosfátov
 • 5 ks sušených datlí
 • 2 bielka
 • 1 vajíčko
 • 1 veľkú mrkvu
 • 20 ml mandľového mlieka (alebo klasického v BIO kvalite)
 • tvaroh, džem alebo ovocie na naplnenie

 

POSTUP:

 1. V jednej miske zmixujeme vajíčka, dopredu namočené datle, nastrúhanú mrkvu a mlieko. V druhej vareškou zmiešame múku, proteín, škoricu a prášok do pečiva.
 2. Následne vsypeme suchú zmes do mokrej a jemne vareškou zmiešame, aby cesto zostalo nadýchané a vláčne.
 3. V malej okrúhlej tortovej forme pečieme korpus 15 – 20 minút pri teplote 180 °C.
 4. Keď upečený korpus vychladne, prekrojíme ho na 2 alebo 3 časti, ktoré môžeme naplniť džemom, tvarohom alebo ovocím.
 5. Po niekoľkých minútach plnka mierne vsiakne a koláč bude šťavnatý a vláčny.

Množstvo fit receptov nájdete v knihe Z fitka po kuchyne špeciál – dobre sa z nich najete a budete mať super postavu. Knihu zostavila Lucia Švaral, výživová poradkyňa, inštruktorka zumby a spoluzakladateľka domáceho fitka pre ženy Fitshaker.
V knižke nájdete všetko od kaše, cez vajíčka, smoothies, nátierky, samozrejme sladké a slané, ale aj fajnové polievky pre zdravie. S mäsom  aj bez mäsa, pre návštevy a nám sa veľmi páči časť Prílohy tak, ako ich nepoznáte: zdravé hranolky, zeleninové pyré, šaláty, či originálne placky.

mrkvová tortička


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.