Ako investovať peniaze? Spoznajte všetky možnosti

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ak rozmýšľate nad investovaním, mali by ste vedieť všetky možnosti. Každá forma má výhody aj nevýhody. Viete, ktorá sa vám najviac oplatí? Ako investovať peniaze, aby ste zbytočne neriskovali a výnos bol uspokojivý?

 

Prečo investovať?

Investovanie si vyžaduje istú dávku trpezlivosti. Zisk totiž neprinesie zo dňa na deň. Po nákupe akcie či dlhopisu budete musieť počkať istý čas, kým sa zhodnotí a prinesie vám zisk. S investovaním je pri konzervatívnych možnostiach spojená veľmi nízka miera rizika. Musíte však investovať rozumne a oplatí sa to oveľa viac než sporenie. Ak si totiž iba sporíte, peniaze kvôli inflácií postupne strácajú na hodnote.

 

Investovanie do akcií

Akcie patria k najobľúbenejšej voľbe mnohých investorov. Ak sa rozhodnete do nich investovať aj vy, budete potrebovať niekoho, kto má obchodnú licenciu. Vybrať si môžete banku alebo jedného z obchodníkov. Banky však ponúkajú osvedčené balíky pre investovanie a predstavujú bezpečnejšie riešenie. Preto sú ideálne dokonca aj pre začínajúceho investora.

 

Nehnuteľnosť ako možnosť

Investícia do nehnuteľnosti patrí k najlepším možnostiam uloženia vašich financií. Ceny domov a bytov dlhodobo rastú. Preto, ak uvidíte výhodnú ponuku, zbytočne neváhajte. Tento spôsob si vyžaduje väčšiu počiatočnú investíciu, no tá sa vráti na dlhodobom prenájme. Pravdepodobne budete potrebovať hypotéku. Pri jej výbere si dôkladne prezrite podmienky banky a čo sa od vás očakáva.

ako investovať peniaze

 

Oplatia sa podielové fondy?

Podielové fondy ponúkajú viacero možností – dlhodobé, krátkodobé, ale aj jednorazové investície. Vo všeobecnosti však platí, že na čím dlhšiu dobu plánujete investovať, tým väčší bude aj výsledný zárobok. Podielový fond má na starosti investičná spoločnosť, ktorá vás vie veľmi rýchlo upozorniť na aktuálny vývoj v danej oblasti.

 

ETF fondy a ich výhody

Možno ich poznáte skôr ako indexové fondy. V súčasnosti patria k odporúčanej forme investovania, pretože pri nich nemusíte vyberať jednotlivé akcie rozličných spoločností. Ide o balíky, ktoré sú pripravené a majú vysokú šancu zisku. Nevyžaduje sa pri nich ani podrobné štúdium daných spoločností.
Na Slovensku za zisky dosiahnuté v období dlhšom ako 1 rok fyzické osoby nemusia platiť žiadnu daň. Keďže však kopírujete burzové indexy, tento zisk je limitovaný na asi 7 % ročne.

ako doma ušetriť na energiách?Prečítajte si tiež
20 praktických tipov, ako doma ušetriť.

 

Investovať môžete aj do zlata

V dôsledku pandémie koronavírusu sa stal finančný trh menej predvídateľný. Preto sa oplatí zvážiť investíciu do klasických komodít, ako je zlato. Ak však chcete riskovať, veľký zisk môže priniesť ropa či kryptomeny, ktorá zažívajú obrovské výkyvy. Kryptomeny sa však v dohľadnej dobe majú stať súčasťou platobnej brány PayPal, takže ich hodnota opäť narastie.

— PR článok —
Zdroj: Unsplash.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.