20 praktických tipov, ako doma ušetriť, keď rastú náklady na domácnosť

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Výdavky na domácnosť sa priebežne a z času na čas zvyšujú – pri platení za energie musíme siahnuť hlbšie do vrecka. Viac zaplatíme za plyn, elektrinu, vodu a vo väčšine miest aj vývoz odpadu. Vyššie ceny za vykurovanie ohlásil aj Regulačný úrad a všetci tak musíme prehodnotiť svoje rodinné rozpočty. Podľa analýzy WOOD & Company totiž náklady na bývanie a energie tvoria z celkových spotrebných výdavkov domácností takmer 26 %.
Prinášame vám 20 tipov, ako doma ušetriť – v kuchyni, kúpeľni, obývačke ap. Ide o úplne konkrétne tipy, ktoré môžete hneď vyskúšať. Možno niektoré už robíte, iné sa vo vašom príbytku nedajú realizovať, ale určite nájdete množstvo takých, ktoré vám napokon ušetria nemalú sumu ročne. A tú predsa môžete minúť na svoje hobby, dovolenku ap.

 

20 tipov, ako doma ušetriť

ako doma ušetriťNasledujúce tipy nie sú veľké kroky, ako je zateplenie, výmena okien, či nový plynový kotol, ktorý vás vyjde na pár tisíc eur. Skôr sme zozbierali odskúšané drobné kroky, vďaka ktorým ušetríte nemalé peniaze. Stačí ich postupne zaradiť do svojho každodenného života, odskúšať si a ak si zapisujete stavy energií (a následne prepočet na minuté financie), uvidíte po čase, že sa vám vyplatia.
Základným a prvým krokom je však vždy čo najvýhodnejší nákup. Či už kupujete do domácnosti umývačku riadu, práčku, klímu ap., snažte sa ušetriť už pri nákupe spotrebiča. Existujú viaceré portály, ktoré ponúkajú zľavové kupóny – my máme odskúšané a odporúčame Bonipo.sk. Desiatky zľavových kódov, veľké eshopy, rôzne akcie a výpredaje. Dá sa tam skvele ušetriť.

Šetrenie v kuchyni

ikona žiarovka1. Umývanie riadov v umývačke šetrí peniaze – to isto viete. Ak však nemáte umývačku, alebo umývate časť riadu pod tečúcou vodou, míňate tak zbytočne veľa peňazí. Radšej napustite drez vodou a potom riad len opláchnite.

2. ikona žiarovkaIdeálna je však umývačka riadu, ktorá by mala mať energetický štítok v kategórii A alebo B. Vedeli ste, že keď na nej nastavíte autoprogram alebo budete umývať pri teplote maximálne 55 stupňov, spotreba elektrickej energie značne klesne?

3. ikona žiarovkaVeľa vie ušetriť aj chladnička. Tiež by mala mať energetický štítok A alebo A+.
Správne rozmiestnené potraviny v nej pomáhajú šetriť energiou.
Tiež nikdy nedávajte do chladničky horúce, či teplé jedlá. Prudko sa tak zvýši vnútorná teplota a riskujete, že sa jedlo skôr pokazí.

zápach v chladničke? 5 účinných tipovPrečítajte si tiež
Zápach v chladničke? 5 spôsobov, ako sa ho zbaviť

4. ikona žiarovkaKupujete balenú vodu? Načo? Drvivá väčšina domácností na Slovensku má nezávadnú vodu z kohútika, ktorá sa dá bezpečne piť.
Možno tiež kupujete polotovary, aby ste „ušetrili“. Omyl. Okrem toho, že sú nezdravé, tiež sú neraz drahšie, akoby ste si sami uvarili. Napríklad cez víkend, viac porcií a tie pekne zamrazte do zásoby.

ikona žiarovka5. Ak máte mikrovlnku s grilom, využite ho občas namiesto klasickej rúry. Šetrí to financie.
Elektrický sporák sa síce zohrieva pomalšie, ale po vypnutí zostáva dlhšie teplý – naučte sa to využívať pri dováraní jedla.

<strong>6.</strong> Chyby pri varení a pečení
Sporák zapnite až vtedy, keď naň položíte hrniec, či panvicu – nie pol minúty predtým. Pri varení zvoľte najskôr maximálnu intenzitu ohrevu a potom ju znížte.
Ak varíte cestoviny, ryžu alebo zemiaky, nalejte primerané množstvo vody – keď dáte viac „pre istotu“, iba tak predlžujete dobu varenia a míňate nezmyselne energie.
Varenie bez pokrievok vás oberá o peniaze – spotreba totiž dokáže vzrásť až o 300%.
Najlepší riad je z nerezovej ocele, ktoré najlepšie vedie teplo. Naopak, najhorší je smaltovaný riad. Navyše riad s rovným dnom šetrí energiu viac.
Keď pečiete koláč v rúre, neotvárajte príliš často dvierka.

ako doma ušetriť na varení

 

Ako ušetriť v kúpeľni?

ikona žiarovka7. Bielizeň perte pri nižších teplotách. Vďaka kvalitným pracím práškom a gélom stačí neraz 30 až 40 stupňov Celzia. Práčku postavte na pevnú podlahu – aj je nakrivo, prípadne „skáče“, spotrebuje viac energie. Počet otáčok zvoľte na 500 za minútu – vyšší počet netreba a len vám míňa energiu.

ikona žiarovka8. Určite si umývate zuby aspoň raz denne, možno dokonca dvakrát, ako to odporúčajú zubári J Vedeli ste, že ak nechávate pri čistení zubov pustený prúd vody, zaplatíte za vodu až o 70 eur ročne viac?

ikona žiarovka9. Kvapkanie z kohútika je nielen nepríjemné, ale odtekajú vám tak aj peniaze. Niektorí ľudia nad tým mávnu rukou – čože je to pár kvapiek. Ale ak je to povedzme len 10 kvapiek za minútu, za týždeň to je už 40 litrov. Za mesiac je to 160 litrov a za rok sa to približuje k 2000 litrom zbytočne minutej vody. Takže kvapkajúcim kohútikom vám odtekajú desiatky eur…

ikona žiarovka10. Určite viete, že sprcha je lacnejšia ako kúpanie vo vani – kúpte si však aj stop ventil a úspornú sprchovú batériu. Môžete tak ušetriť až 35% teplej vody.
Skúste obmedziť sprchovanie do 10 minút. A ak prejde štvorčlenná rodina z kúpania na sprchovanie, podľa zistení ušetria ročne až 150 eur. A to stojí za zváženie, však?

ikona žiarovka11. Posvieťte si aj na záchod – nepreteká vám náhodou? Stačí malým cícerkom… Kúpte si aj prístroj na úsporné splachovanie.

ako doma ušetriť - kúpeľňa

 

Ušetrite aj v ďalších izbách

ikona žiarovka12. Pozrime sa najskôr do pracovne: laptop je úspornejší ako klasický stolný počítač. Ak na ňom nepracujete, minimálne ho uspite – ak idete preč, vypnite ho. Aj v úspornom režime totiž môže spotrebovávať až 70% plnej spotreby.

ikona žiarovka13. Starší monitor radšej vyhoďte a kúpte si nový, úspornejší, ktoré nežerie toľko energie.

ikona žiarovka14. Vypínajte spotrebiče, nenechávajte ich v stand by režime. Za rok ta môžete ušetriť niekoľko desiatok eur. Ak zvyknete pri telke zaspať, nastavte si na nej funkciu sleep, aby sa vypla po určitom čase alebo v určitej hodine.

ikona žiarovka15. Tiež vytiahnite zo zástrčky spotrebiče, ktoré nepoužívate. Platí to aj pre mobilné telefóny a nabíjačky – stále totiž odoberajú elektrický prúd. Ak je nabíjačka v sieti aj s mobilom, odoberá cca 2,24 wattov. Ak je v zástrčke len nabíjačka, je to síce len 0,26 wattov, ale načo míňať aj tú trochu zbytočne?

ikona žiarovka16. Ak máte plynový bojler, stačí vám nastaviť teplotu na 45 až 55 stupňov. Ušetríte a nijako to nezníži váš komfort. V zime vetrajte rýchlo a intenzívne – vzduch sa stihne vymeniť v miestnosti, no steny nestihnú vychladnúť.

naši predkovia a osvedčené tipy a trikyPrečítajte si tiež
19 tipov a trikov, ktorými sa riadili naši predkovia

 

ikona žiarovka17. Nezabúdajte na pravidelnú údržbu kotla – nechajte si vyčistiť výmenník tepla. Usadená špina funguje ako izolant, takže sa znižuje efektivita kotla. Dlhodobo znečistený kotol zvyšuje spotrebu a dokonca výmenník môže prehorieť, takže to sú extra náklady.

ikona žiarovka18. Drobné spotrebiče na baterky vás vyjdú drahšie ako tie, ktoré môžete dať do elektrickej zástrčky.

ikona žiarovka19. Pozrite sa na tesnenie okien, cez ktoré uniká najviac tepla. Ak je staršie tesnenie alebo už poškodené, vymeňte ho – nie je to drahá záležitosť.
Osvedčili sa aj špeciálne fólie, ktoré sa dávajú za radiátor. Teplo sa odráža späť do izby, takže nemusíte toľko kúriť.

ikona žiarovka20. Klimatizácia v miestnosti je skvelá vec, najmä v lete neoceniteľný priateľ 🙂 Ale jej spotreba energie je mimoriadne vysoká, takže zvážte, či a koľko kusov budete mať v domácnosti.

ako doma ušetriť - kúrenie

Možno si presne vediete svoje príjmy a výdavky v rodinnom rozpočte. Niekto to robí detailne, v excelovskej tabuľke. Iný len v priemere, aby mal odhad. Skúste si aspoň jeden mesiac zapisovať všetky rodinné výdavky. Možno rýchlo zistíte, že niekde sa dá ušetriť bez toho, aby to „bolelo“.
Možno vám pomôže našich 11 tipov, ako mať správny rodinný rozpočet.


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.