Ako dosiahnuť, aby bolo aj elektrické vykurovanie úsporné?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vykurovanie plynom alebo tuhým palivom bolo v porovnaní s inými typmi vykurovania ešte donedávna ekonomicky výhodnejšie. V súčasnosti sa už ale situácia mení a do popredia sa čoraz viac dostávajú aj ekologické aspekty. Mnohí sa preto spoliehajú na zelenšie elektrické vykurovanie, ktoré aj napriek kríze nemusí byť finančne neúnosné, avšak riešiť treba aj energetickú triedu stavby.
Čo všetko je ale potrebné urobiť preto, aby bolo aj vaše elektrické vykurovanie úsporné?

Elektrickú energia z rôznych a správnych zdrojov

Problémom plynu je najmä to, že k nám prúdi zo zahraničia a nie sme sebestační. Kým nebol problém s dodávkami plynu a ceny boli priaznivé, plynový kotol bol výhodnejší ako ten elektrický. Avšak časy sa menia a vykurovanie elektrinou, resp. využívanie alternatívnych zdrojov je čoraz obľúbenejšie a z dlhodobého hľadiska aj výhodnejšie.

Dobrou správou je, že elektrickú energiu je možné získať z rôznych obnoviteľných zdrojov, z vody, vetra aj zo slnečného žiarenia. Elektrické kúrenie tak môže byť dostupnejšie ako si myslíte. Čoraz viac domácností využíva solárne panely, ktoré vám môžu poskytnúť aspoň čiastočnú energetickú nezávislosť. Vyrobená energia sa v tomto prípade ihneď spotrebováva, a ak si kúpite aj batériu, prebytočná energia sa v nej bude samozrejme ukladať.

Elektrinou vykurujte efektívne

Vykurovanie domu elektrinou môže byť úsporné aj efektívne, no dôležitý je celý vykurovací systém. Podlahové vykurovanie je možné zabezpečiť vykurovacími rohožami a fóliami, ale aj infrapanelmi. Vykurovacie fólie sa dajú použiť aj v stropnom a stenovom vykurovacom systéme.

Fólie vám na rozdiel od pece či kotla nezaberú miesto, sú bezúdržbové, trvácne a ich obstarávacie aj prevádzkové náklady sú nízke. Zároveň neprodukujú emisie, takže sú aj ekologické a ich montáž môžete zvládnuť aj svojpomocne.

Vykurovacie fólie sú ideálne pre použitie v suchých procesoch, teda pod plávajúcu podlahu alebo parkety. Pod dlažbu sú vhodnejšie vykurovacie rohože, ktoré sú tiež mimoriadne spoľahlivé, bezúdržbové a ľahko sa inštalujú.

 

Ako hlavný aj doplnkový zdroj tepla sa využívajú aj kvalitné infrapanely. Infračervené žiarenie z panelov nezohrieva priamo vzduch, ale objekty v miestnosti. Z nich potom sála teplo do okolia a to aj po vypnutí panelov. Vďaka tomu sa teplo šíri rovnomernejšie, miestnosť sa rýchlejšie vyhreje a pomalšie ochladí po vypnutí kúrenia. Veľkou výhodou infra panelov je aj to, že sa pri vykurovaní nevíri prach, čo ocenia najmä alergici. Prevádzkové aj obstarávacie náklady sú nižšie ako vykurovaní plynom.

Rozhodujúce slovo má aj energetická trieda domu

Ak chcete úspornejšie vykurovanie, nebude vám stačiť iba samotná výmena vykurovacieho systému. Podstatným faktorom je aj energetická náročnosť domu. Od roku 2021 síce platia na Slovensku normy, podľa ktorých musia nové domy spĺňať podmienky pre energetickú triedu A0, no problém môže nastať pri starších objektoch. Okrem zmeny vykurovacieho systému sa tak staršie domy spravidla nevyhnú väčšej či menšej rekonštrukcií, aby sa znížili úniky tepla. Rekonštrukcia môže zahŕňať aj zateplenie, výmenu alebo renováciu okien, dverí a podobne.

Výsledný efekt ale za tú námahu rozhodne stojí, pretože okrem úspor vám výber správneho elektrického vykurovania prinesie aj komfort v podobe bývania, ktoré vám a prírode rozumie a zároveň neškodí.

náklady na vykurovaniePrečítajte si tiež
Ušetriť náklady na vykurovanie, či zabrániť vzniku plesní?

TS, foto: New Africa / Shutterstock.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.