Ak dodržiavate týchto 5 odporúčaní, s chladničkou ušetríte

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Chladnička patrí v domácnosti medzi zariadenia s najväčšou spotrebou energie. Pokiaľ chcete niečo ušetriť na jej nepretržitom chode, okrem správneho umiestnenia je vhodné zamerať sa aj na to, čo súvisí s jej prevádzkou.

Či už vlastníte najnovší model alebo vám aj naďalej slúži osvedčená chladnička spred niekoľkých rokov, odporúčania sa nelíšia. To isté platí aj v prípade rôznosti výrobcov. Či už to bude chladnička Beko, Samsung alebo Whirlpool, pokiaľ budete dodržiavať určité opatrenia, zakaždým ušetríte na energii.

 

ikona zdvihnutý palec1. Energetický štítok veľa napovie

Prvotným signálom pri riešení spotreby energie je už pri kúpe samotný energetický štítok. Čím úspornejšiu energetickú triedu si zvolíte, tým viac ušetríte. Zvoliť si model s triedou A+++ bude síce prvotne drahšou investíciou, tá sa vám ale niekoľkonásobne vráti počas celkového fungovania.

 

ikona zdvihnutý palec2. Správne naplnenie objemu

Ak vaša chladnička nie je aspoň do dvoch tretín zaplnená, výrazne plytváte energiou. Tej totiž musí zariadenie vynaložiť oveľa viac pri každom otvorení a úniku studeného vzduchu, než v prípade, že bude do 70% plná. Zabudnite však na maximálne preplnenie, tým chladničku len opäť ohrozíte.

 

ikona zdvihnutý palec3. Otváranie len v prípade potreby

Čím viac sa zariadenie otvára, tým viac vzduchu uniká a rastie teplota vnútra. Na jej zníženie sa opäť spotrebuje množstvo energie, ktoré dokážete eliminovať otváraním len v prípade nutnosti a v čo najkratších intervaloch.

ako doma ušetriť na energiách?Prečítajte si tiež
20 praktických tipov, ako doma ušetriť.

 

ikona zdvihnutý palec4. Čistota aj v okolí chladničky

Na udržaní čistého vnútra sa podieľame pravidelne a niektoré najnovšie modely nám to dokonca umožňujú aj svojou funkciou. Pokiaľ ale chcete ušetriť na energii, raz za čas by ste mali podrobiť čisteniu aj zadnú časť zariadenia jeho odtiahnutím. Prečistenie cirkulácie od nahromadeného prachu možno nevyznie v otázke šetrnosti zásadne, ak ale nedokáže chladnička dostať teplý vzduch von, spomalením chladenia narastie aj spotreba energie.

 

ikona zdvihnutý palec5. Kľúčové je aj rozmrazovanie

S námrazou sa stretneme najmä pri starších modeloch, nakoľko tie najnovšie sú vybavené technológiou, ktorá jej tvorbe zabraňuje. Ak ale takýto typ nevlastníte, určite kombinovanú chladničku pravidelne rozmrazujte. Každý milimeter námrazy sa totiž výrazne podieľa na zvýšení spotreby.

To isté platí aj v otázke nastavovaní teplôt. Kým niektoré novšie chladničky si dokážu samostatne regulovať teplotu, pri iných ju musíte manuálne nastavovať. Pamätajte ale, že každé zníženie o stupeň zvyšuje spotrebu a viac energie produkuje chladnička aj v prípade, keď nefunguje správne a jej teplota sa zvyšuje. Je teda nutné pravidelne kontrolovať aktuálnu hodnotu teploty.

Týchto odporúčaní je pochopiteľne ale oveľa viac. Toto je však taký základ, ktorým spravíte chladničke dobrú službu, predĺžite jej životnosť a ušetríte aj na energii.

— PR článok —
Foto: Sashkin / Shutterstock.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.