Za slnkom a od ľudí – jarná rybačka

Pinterest LinkedIn Tumblr +

O pozitívnych účinkoch slnečných lúčov na ľudské zdravie nikto nepochybuje. Zároveň seba i druhých musíme chrániť pred momentálnou hrozbou v podobe nového koronavírusu. S ňou súvisia aj rôzne opatrenia, napr. obmedzené stretávanie sa s ľuďmi. Na futbal, iné tímové športy či vonkajšie spoločenské aktivity dočasne zabudnime.
Eventuálne riešenie ako nikoho neohroziť a užiť si slnečné lúče predstavuje rybačka. Samozrejme, individuálna alebo len s najbližšími členmi rodiny z jednej domácnosti.

 

Ako ovplyvňuje jarnú rybačku nový koronavírus?

Kým kopačky nike si musia na svoju príležitosť nejaký čas počkať, naopak, priestor môže dostať rybolov. I v tomto prípade však nie je možné loviť ryby na súkromných rybníkoch, na ktoré sa z dôvodu prevencie pred nákazou novým koronavírusom vzťahuje vyhlásenie vlády z 10.3. Prevádzky, okrem výnimiek, musia ostať zatvorené po dobu 14 dní s možnosťou predĺženia.
Mnohé rybníky, nad rámec tejto lehoty, tak otvárajú až v apríli, príp. až na Veľkú noc. Kedy sa však reálne otvoria, závisí od vývoja situácie. Zákaz sa vzťahuje na spoločné lovy či organizovanie rybárskych súťaží. Zrušené sú tiež rybárske krúžky príp. naplánované členské schôdze.

Každý rybár musí mať v čase pobytu pri vode za účelom chytania rýb pri sebe platné povolenie na rybolov, platný rybársky lístok a v prípade, že je členom Slovenského rybárskeho zväzu (SRZ), tak aj členský preukaz. Skrz mimoriadnu situáciu je predaj povolení pozastavený do odvolania, alebo je predĺžený termín na ich zakúpenie, alebo sa povolenia vybavujú iným vhodným spôsobom. Informácie môžete získať na webových stránkach konkrétnych miestnych a mestských organizácií SRZ.

Individuálna rybačka vo voľnej prírode zatiaľ zakázaná nie je. Ak nie ste v povinnej karanténe, je na vašom zvážení, či sa rozhodnete ísť na ryby alebo radšej ostať doma. Pri dodržaní bezpečnostných opatrení a nariadení je však pobyt na čerstvom vzduchu a na slnku z hľadiska podpory imunity veľmi prospešný.

jarná rybačka

 

Skúšali ste už feeder rybolov?

Ide o veľmi akčný, zábavný, univerzálny a efektívny spôsob chytania takmer všetkých druhov rýb. Je vhodný tak do stojacích ako aj tečúcich vôd. Používajú sa pri ňom špeciálne feeder udice a feedrové krmítka. Feeder prút má tenkú ohybnú špičku signalizujúcu záber. Feeder krmítko zabezpečí, že sa nástraha na háčiku nachádza vždy v blízkosti kôpky voňavého krmiva. Vďaka tomu sa môžete tešiť na veľké množstvo úlovkov.

Na lov kaprov (ale i pleskáčov a lieňov) sa osvedčila novšia odnož klasického feedrového rybolovu, tzv. method feeder. Vo všeobecnosti si feeder rybolov vyžaduje jemné krátke náväzce a malé háčiky. Pri method feeder vložíte do osobitého plochého krmítka špeciálnu vnadiacu zmes s väčším obsahom rybej múčky, ktorá viac lepí a musí okolo seba vytvárať mrak – väčšie kúsky či pelety by sa v krmive mali nachádzať len v minimálnom množstve. Háčik s ľahkou nástrahou sa vtisne priamo do krmiva v krmítku.
Najefektívnejšie sú teda fixované montáže s vhodným jemným krmivom, čiastočne fixovaným krmítkom (iba sa zadrhne, no po malom napnutí sa zmení na kĺzavé), krátkym náväzcom (okolo 10 cm) a ľahkou nástrahou.

Náš tip
Všetci, čo trávia veľa času v uzavretej obuvi, by mali dbať o náležitú starostlivosť nôh. Týka sa to najmä športovcov, napr. futbalistov v spomínaných kopačkách, ale aj rybárov. Rybári sa obvykle pohybujú v mokrom teréne. Pred vodou sú nohy chránené nepremokavou obuvou. Nepremokavosť je často zabezpečená na úkor priedušnosti topánok, kedy sa chodidlá zas spotia. Vlhké a teplé prostredie je rizikovým faktorom pre vznik mykóz.

Riešením je kvalitná bio kozmetika, konkrétne, bylinkový sprej na nohy. Obsahuje účinnú látku proti plesniam na nohách a nechtoch, klotrimazol. A taktiež iné účinné prírodné látky – zmes éterických olejov z čajovníka, mäty priepornej a šalvie – ktoré navyše vytvárajú príjemnú vôňu. Vďaka hydratačnej receptúre s panthenolom zas ostane pokožka na chodidlách vláčna, vlhká a bez prasklín. Chodidlá ošetrite vhodnou kozmetikou vždy ráno a večer, prípadne podľa potreby, ak sú vystavené zvýšenému riziku infekcie. Pred aplikáciou spreju odporúčame nohy si umyť.

— PR článok —
Foto: Dreamstime


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.