Placebo efekt funguje aj počas koronavírusu. Prečo účinkuje a na čo si dať pozor?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

V situácii, keď je človek ohrozený chorobou, urobili by sme čokoľvek, aby sme sa vyliečili, však?
V súčasnosti predstavuje jednu z najväčších hrozieb pandémia koronavírusu a tímy vedcov po celom svete usilovne pracujú na tom, aby vynašli liek, ktorý by pandémiu zastavil. Aj keď oficiálne zatiaľ žiaden liek neexistuje, ľudia potrebujú nádej. Veria preto v liečivú moc alkoholu, bielidla či iných látok. Iste ste aj vy počuli na Facebooku či iných sociálnych sieťach o zázračných metódach, ktoré vírus z tela „zaručene“ vyženú.
Ako placebo efekt funguje? Prečo mu neraz tak naivne naletíme a pred čím sa dávať pozor? A ako nám môže pomôcť?

 

Čo je to placebo efekt?

Mnohí sa nazdávajú, že placebo efekt je vlastne to isté, ako pozitívne myslenie. Pozitívne myslenie však nestačí na to, aby placebo efekt vznikol. Ako však informuje portál Health.Harvard.edu, myseľ dokáže telo presvedčiť, aby sa vyliečilo, a to aj pod vplyvom falošného lieku. Tento jav pozorujú lekári už celé storočia, ba dokonca tisícročia. Harvardskí vedci si dokonca myslia, že placebo liečba môže byť rovnako efektívna, ako tradičná medicína.

V niektorých prípadoch lekári dokonca pacientom zámerne predpisujú placebo lieky a placebo je dôležitou súčasťou testovania liekov. Ako informuje portál Medical News Today, ak chce spoločnosť nový liek predať, musí najprv dokázať, že je účinnejší ako placebo. Placebo môže ovplyvňovať srdcový tep alebo krvný tlak. Najviac však ovplyvňuje stavy, ktoré človek dokáže sám na sebe subjektívne popísať, napríklad bolesť alebo úzkostné stavy.

 

Placebo finty

Účinok placeba závisí od mnohých faktorov. Vedcom sa napríklad podarilo dokázať, že väčšia tabletka (môže to byť napríklad tabletka vyrobená z cukru, ktorá vyzerá ako liek) je účinnejšia, ako malá tabletka. Podanie niekoľkých tabliet, napríklad dvoch, zaberie viac, ako podanie jednej tabletky.
Vpichnutie injekcie zas vyvolá intenzívnejší placebo efekt, ako podanie tabletky.
Štúdia publikovaná portálom NCBI dokonca dokazuje, že intenzita placebo efektu závisí aj do farby tabletky. Červené, žlté a oranžové tabletky pôsobia podporujúco (dokážu napríklad zvýšiť krvný tlak), zatiaľ čo modré a zelené pôsobia upokojujúco (napríklad znižujú srdcový tep).placebo efekt lieky

 

Placebo efekt a koronavírus

Aj v situácii, ako je pandémia koronavírusu, môže byť placebo efekt užitočný. Treba však dbať na rady odborníkov a nepredpisovať si samovoľne lieky v nádeji, že zaberú. Mimoriadne obozretní by sme mali byť v prípade, ak na liek alebo testovaciu sadu na koronavírus natrafíme prostredníctvom portálov s rôznym lacným tovarom dovážaným zo zahraničia. Nech daný portál sľubuje čokoľvek, spoliehať by sme sa mali len na overené rady od odborníkov.

Na placebo efekt sa spolieha aj Svetová zdravotnícka organizácia, ktorá nedávno vyzvala ľudí, aby sa zapojili do projektu s názvom Solidarity. Cieľom je zistiť, ktoré lieky v boji proti koronavírusu zaberajú a ktoré efekt nemajú. Do centra pozornosti sa dostali napríklad lieky účinkujúce proti HIV či malárii. Štúdia však bude prebiehať pod prísnym dozorom WHO a lekári neodporúčajú skúšať na sebe akékoľvek lieky bez odporúčania odborníka.

 

Sú rúška a dezinfekcia tiež len placebo?

muž s rúškom plcebo efektV rámci prevencie zas odborníci odporúčajú časté umývanie rúk, dodržiavanie sociálnej izolácie a nosenie rúšok. Po vydaní týchto odporúčaní mnoho ľudí podľahlo panike a v obchodoch ani v lekárňach dnes už takmer nenájdete dezinfekčné prostriedky či rúška. Do akej miery sú však rúška vlastne užitočné a do akej miery nám len poskytujú falošný pocit bezpečia?
Tisícky Slovákov sa v posledných týždňoch pustili do šitia bavlnených rúšok na šijacích strojoch, iní zas cez internet nakupujú rúška so striebornými vláknami či s rôznymi filtrami za desiatky, ba až stovky eur.

Väčšina z nich však človeka pred nákazou neochráni a slúžia skôr na to, aby nakazení jedinci nešírili nákazu ďalej. Stopercentnou ochranou by bol len ochranný odev, ktorý by chránil všetky sliznice, cez ktoré môže vírus do tela preniknúť.

Človek sa však môže účinne chrániť napríklad tak, že bude posilňovať svoju imunitu, bude dbať na hygienu (najmä umývanie rúk) a na dodržiavanie odstupu. To znamená napríklad to, že keď nutne potrebujete ísť do obchodu, snažte sa vyvarovať davom ľudí, pokúste sa chytať čo najmenej vecí alebo pri tom používajte jednorazovú vreckovku, ktorú potom vyhodíte. Rúško je síce v súčasnosti povinnosťou, jeho efekt je však skôr upokojujúci. Vyvoláva v nás totiž pocit falošného bezpečia.

ktoré rúško je účinnéPrečítajte si tiež
Ktoré rúško je účinné a ochráni ma?

Domáca dezinfekcia?

Podobné je to aj z dezinfekčnými prostriedkami na ruky, najmä s tými, ktoré si ľudia vyrábajú doma. Tie by mali podľa portálu The Guardian obsahovať najmenej 60 percent alkoholu. Sally Bloomfieldová z londýnskeho inštitútu hygieny a tropických ochorení však hovorí, že aj s takým obsahom je dezinfekcia účinnejšia proti baktériám, zatiaľ čo vírusy sú proti dezinfekcii odolnejšie. Pre pocit bezpečia postačí ostať doma, nedotýkať sa zbytočne vecí, napríklad v obchodoch a umývať si ruky vodou a mydlom. Dôležité je totiž zachovať pokoj a nepodliehať panike.

Zdroj: Health.Harvard.edu, Medical News Today, NCBI, 
ScienceMag.org,  WHO,  The Guardian.
Foto: Pixabay.com, Unsplash.com 


Zdielať

About Author

Petra Sušaninová

Komentáre sú uzavreté.