Trápi vás zápcha? Tieto tipy vám pomôžu!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vyprázdňujte sa! Vyprázdňujte sa! Vyprázdňujte sa!
Takýto úvod článku ste nečakali, však? Hanba a ostych nabok – správne vyprázdňovanie je nesmierne dôležité. Zápcha dokáže narobiť v tele poriadnu šarapatu. Všetci ľudia potrebujú konzumovať dôležité živiny, aby ich metabolizmus správne fungoval, a vylučovať toxíny (stolicou, močom alebo potom) aj látky, ktoré nepotrebujú.
Keď sa táto najzákladnejšia funkcia spomalí, môže v organizme spôsobiť hotový chaos.

 

Čo je zápcha?

Zápcha postihuje ľudí každého veku. Počas trávenia sa jedlo rozkladá a väčšina živín sa vstrebe do krvného obehu cez portálnu žilu (tzv. vrátnicu), ktorá vedie priamo do pečene. Vláknina sa však nestrávi a zostáva v čreve, kde dodáva ostatným odpadom objem. Vďaka tomu sa stolica pomocou svalových sťahov zvaných peristaltika ľahšie pohybuje tráviacim traktom celým hrubým črevom. Keď sa zo stolice odčerpá prebytočná voda, tuhý odpad sa dočasne uskladní v konečníku – až kým sa definitívne nevylúči.

Pri zápche sa stolica v črevách zdržuje podstatne dlhšie, čoho následkom sa niektoré toxíny vstrebú späť do krvného obehu a zaťažia pečeň. U žien môže zápcha spôsobiť hormonálnu nerovnováhu, dokonca môže viesť k prevahe estrogénu. Ženské telo vo svojej pečeni denne rozkladá veľké množstvo estrogénu a zbavuje sa ho stolicou. Ženy so zápchou veľa tohto estrogénu absorbujú nazad, keď sa im opätovne vracia do pečene.

 

Máte zápchu?

Medzi jej symptómy patrí menej častá stolica, námaha pri vyprázdňovaní a ťažkosti pri úplnom vyprázdnení čreva. Pri zápche je stolica spravidla tvrdá, suchá alebo hrudkovitá a môžu ju sprevádzať plynatosť, nafúknutie a bolesť v oblasti brucha.

Symptómy hormonálnej nerovnováhy v dôsledku zápchy môžu byť predmenštruačný syndróm (PMS) a menštruačné kŕče. Zápcha môže byť krátkodobá a nemusí spôsobovať pretrvávajúce problémy, existuje však aj chronická zápcha, ktorá môže byť veľmi bolestivá a môže viesť až k hemoroidom a inkontinencii. Diagnóza sa bežne určuje na základe symptómov, až testy však vylúčia ďalšie vážnejšie problémy.

sedavý spôsob života

Najmä zlé stravovanie a sedavý spôsob života spôsobujú častú a opakujúcu sa zápchu.

Čo spôsobuje zápchu?

Najbežnejšou príčinou zápchy je málo vlákniny v strave, nedostatočný príjem tekutín, zmeny v dennom režime a nedostatok pohybu. Môže byť tiež vedľajším efektom stresu, niektorých liekov a pridružených zdravotných problémov ako syndróm dráždivého čreva (IBS). Sedavý životný štýl (t. j. priveľa vysedávania na gauči) môže problémy so zápchou iba zhoršiť. Podobne ju môžu spôsobiť zmeny v stravovaní, napríklad pri cestách na dlhú vzdialenosť či počas tehotenstva.

 

Čo vám pomôže?

Zmeny v stravovaní a zvýšenie príjmu vlákniny a tekutín môžu zmierniť zápchu tým, že pridajú stolici objem. Zvýši to frekvenciu črevných pohybov a skráti čas medzi konzumáciou jedla a jeho vylúčením z tela.

Zvýšte množstvo vlákniny

Konzumáciou celého ovocia a zeleniny dostávame do tela rozpustnú aj nerozpustnú vlákninu, ktorá pomáha posúvať nahromadený odpad cez črevá. Pre dospelého človeka sa odporúčaná denná dávka pohybuje okolo 18 až 30 g vlákniny, aby všetko fungovalo „normálne“. Pri odšťavovaní sa nerozpustná rastlinná vláknina, ktorá spomaľuje trávenie, oddelí od výživnej a hydratujúcej tekutiny. Výsledkom je šťava plná aktívnych enzýmov, energizujúcich a ľahko stráviteľných prirodzených cukrov, kyslíka a množstva vitamínov, minerálov aj fytochemikálií, ktoré sa ľahko vstrebávajú a podporujú zdravý tráviaci trakt a funkcie pečene. A zároveň zaisťujú, aby ste nezadržiavali odpad a tým spätne nedostávali do krvného obehu toxíny, na ktorých vylúčení vaše telo tak tvrdo pracovalo. Príjem vlákniny zvýši aj konzumácia ovsa, otrúb a celozrnných výrobkov.

Pite a hýbte sa

Denne vypite 6 až 8 pohárov vody. Odporúčajú sa aj bylinné čaje s obsahom fenikla, mäty a žihľavy. A každý deň cvičte aspoň 20 minút. Čerstvú šťavu pite na lačný žalúdok, zvýši to príjem živín do krvného obehu cez tenké črevo. Krv potom roznesie energetické dávky upravených živín do dôležitých orgánov. Šťava tiež upraví zásaditosť krvi a zvlhčí tenké i hrubé črevo na optimálne vylučovanie.

papája

Zápcha nemá rada papáju. Tá totiž podporuje peristaltiku a zabezpečuje pravidelný pohyb čriev.

Vyskúšajte šťavy

Šťava z papáje je bohatá na proteolytický enzým papaín, pomocou ktorého telo štiepi  konzumované bielkoviny v žalúdku a črevách. Papája ovplyvňuje činnosť tráviaceho traktu, podporuje peristaltiku a zabezpečuje pravidelný pohyb čriev. Ľudia, ktorí majú podráždenú zažívaciu sústavu, najmä keď trpia plynatosťou a majú tendencie k zápche, si zaradenie papáje do stravy mimoriadne pochvaľujú.

Jablká obsahujú sorbitol (alebo aj D-glucitol), ktorý funguje ako prírodné laxatívum. Je to druh alkoholového cukru s pomalým uvoľňovaním do krvného obehu. Sorbitol postupom cez tráviaci trakt viaže na seba vodu, ktorú prináša až do hrubého čreva. Obsah stolice sa tým zvlhčí (už nie ste v rozpakoch?), zjemní a prirodzeným pohybom čriev vylúči. Sorbitol nájdeme aj v sušených slivkách, broskyniach a hruškách. Mrkvová šťava podporuje pečeň produkujúcu žlč, ktorej nedostatok spôsobuje zápchu – tým, že sa šťava naviaže na žlčové kyseliny, podporí peristaltiku aj posun odpadu cez črevá.

Mrkvová šťava je sladká, no obsah cukru a kalórií je omnoho nižší než v ovocí. Ak však nechcete permanentné opálenie, nepite jej priveľa. Betakarotén obsiahnutý v mrkve totiž vo väčších množstvách farbí pokožku na oranžovo.

Ľanové semená a psyllium (vláknina zo šupiek skorocelu indického) sú bohaté na rozpustnú vlákninu, pričom psyllium podporuje správnu činnosť čriev. Zamiešajte psyllium do nápoja, vyčistíte si hrubé črevo a uvoľníte zápchu.

Sušené slivky zjemňujú a uvoľňujú stolicu. Namočte ich na noc do studenej vody, ráno zlejte a prirodzene sladkú vodu vypite.

Zaujali vás tieto informácie? Oveľa viac tipov, ako bojovať s chorobami a zdravotnými neduhmi nájdete v skvelej knihe Superšťavy.


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.