Súčasná situácia spojená s pandémiou koronavírusu nabúrala životy mnohých z nás. Podľa známeho českého psychiatra Radkina Honzáka sme neboli pripravení vzdať sa pokoja a blahobytu, ktoré sme si dlho užívali. Ale tomu je koniec a musíme sa prispôsobiť. Niektorí to zvládajú lepšie, iní horšie.
Ako striasť zo seba negatívne emócie a opäť si užívať život? Ako sa nenechať prevalcovať a nájsť zmysel života? A sú ženy naozaj silnejšie a vydržia viac ako muži?
Radkin Honzák vám odporučí svoju metódu 3+3 a dá aj tip na trik, ktorým sa dokážete správne naladiť a nakaziť tým svoje okolie. „Vyskúšajte to a keď to aplikujete na druhých, budete pôsobiť ako ´bosorka´, ako zázračne to funguje 🙂 “ sľubuje v rozhovore pre LepšíDeň.sk.
Jesť prepelice je jednoduché…
»Zdá sa, že aktuálne, aj kvôli pandémii, sú na tom horšie mladí, povedzme dvadsiatnici. Trpia viac depresiami… akoby nedokázali spracovať súčasnú situáciu. Je to naozaj tak? Môže to byť aj tým, že nemávali veľa prekážok, mali „ľahší život“ ako staršie generácie?
Radkin Honzák: „Generácie až po dnešných ľudí okolo 35 roku zažili taký sociálny pokoj a ekonomický blahobyt, ako žiadna iná generácia predtým. Neboli absolútne v ničom obmedzovaní a navyše im populisti nahovorili, že tu bude večne rastúca prosperita a blahobyt.
Nemali teda dôvod vypestovať si frustračnú toleranciu, naučiť sa odriekania a skromnosti. Nároky, ktoré prišli v súvislosti s pandémiou ich zaskočili úplne nepripravených na niečo podobné. Okrem toho, že čo všetko nesmie a nemôže, je tu aj šok z celej zmeny.“
»Čo by im pomohlo v tomto smere a v tejto chvíli? Ako byť menej frustrovaný, lepšie znášať izoláciu?
Radkin Honzák: „Francúzsky filozof Nicolas Chamfort kedysi povedal: Naučiť sa jesť prepelice po tom, čo bol človek zvyknutý na tvrdý chleba, je ľahké. Opačne je to horšie. Nezostáva im nič iné, ako prijať nové skutočnosti také, aké sú a naučiť sa v nich žiť. Skončiť s nariekaním nad tým, čo všetko nemám a naučiť sa nájsť radosť v tom, čo mám.“
Musíte si vedieť prikázať!
»Vy na svojich seminároch hovoríte aj o tom, ako fyzické a duševné vyčerpanie často vedie k vážnym zdravotným dôsledkom. Napríklad?
Radkin Honzák: „Začnime tým, že si uvedomíme, že v ľudskom organizme sú tri riadiace systémy: nervový, endokrinný a imunitný, ktoré sú navzájom prepojené. Teraz sme objavili ešte „útrobný, viscerálny mozog“ (gut brain), kde je to všetko tesne vedľa seba.
Zvládanie stresu a z neho plynúca psychická vyčerpanosť výrazne oslabuje imunitný systém, navyše spúšťa obranné reakcie, ktoré sa nakoniec obracajú proti vlastnému organizmu. Takže tento mechanizmus zvykneme obviňovať z vývoja väčšiny takzvaných civilizačných ochorení ako obezita, cukrovka, autoimunitné zápaly, kardiovaskulárne choroby ap.“
»Čo teda naozaj funguje ako prevencia nadmerného stresu a ťažoby, ktorej sme už rok vystavení intenzívnejšie ako predtým?
Radkin Honzák:: „Predovšetkým zachovať si rytmus dňa a týždňa. Ráno nevyspávať, chodiť spať dosť pred polnocou a spať 7 až 9 hodín denne. Pohyb, najlepšie na čerstvom vzduchu, čo najviac slnka, správne vyvážená strava a nájdenie zmyslu v tejto nezmyselnej dobe. Informačný „pôst“ – na spravodajstvo sa nepozerať, prejsť titulky na internete a to k dostatočnému naštvaniu bohato stačí.“
»Mnohí ľudia vedia, že by mali oddychovať, relaxovať…vedia, že to potrebujú, ale nedokážu to zrealizovať. Akoby museli byť stále v pokluse, aktívni. Čo by ste im poradili?
Radkin Honzák: „Snažiť sa o odpočinok u týchto ľudí jednoznačne zlyháva. Preto je nevyhnutné PRIKÁZAŤ SI inú aktivitu, ktorá má v sebe relaxačné prvky. Napríklad prechádzku, na ktorej sa naučia nejakú báseň (namiesto premýšľania o práci). Alebo začať sa učiť hrať na nejakom hudobnom nástroji. Prípadne niektoré cviky z hatajogy.“
MUDr. Radkin Honzák bude hovoriť o emóciách, aj o tom, či naozaj majú niektoré choroby čisto psychologický základ. Poradí tipy na psychohygienu a podelí sa s vami o svoje skúsenosti a poznatky vyše 50-ročného hľadania pravdy o zdraví.
Webinár Psychosomatika sa koná vo štvrtok 22.apríla 2021 od 18:00 online. Pozrite si viac informácií – potom sa zúčastníte cez svoj mobil, tablet alebo notebook. Deň pred webinárom vám príde mail s odkazom, cez ktorý sa ľahko pripojíte k prednáške. Budete sa môcť zapojiť, klásť otázky, alebo len počúvať.
Vstupenku si môžete kúpiť hneď teraz TU.
Ako striasť negatívne emócie?
»Pán Honzák, asi sa zhodneme, že je mimoriadne dôležité vedieť si urobiť radosť, potešiť sám seba a odmeniť sa. Vraj pomáha aj tzv. Duchennov úsmev…
Radkin Honzák: „Robiť si radosť, vyhľadávať humor, smiať sa čo najviac – to všetko prispieva k harmonizácii organizmu. Duchennov úsmev je grimasa, ktorá síce úsmev príliš nepripomína, ale pomáha striasť zo seba tiesnivé emócie. Francúzsky neurológ Duchenne si všimol, že pri fotoúsmeve v štýle „sýýýr“ sa zapoja len svaly okolo úst. No prirodzený úsmev s nábehom do smiechu aktivuje aj svaly okolo očí. Jeho finta spočíva v takmer kŕčovitom zovretí zloženej vreckovky medzi zubami, čím sa obe svalové skupiny dostanú do akcie. No a táto grimasa pomôže tiesnivému emočnému naladeniu. Vyskúšajte to a keď to aplikujete na druhých, budete pôsobiť ako ´bosorka´, ako zázračne to funguje.“
»Syndróm vyhorenia je stále dosť veľký strašiak a častý stav. Ak parafrázujem názov jednej vašej knihy – ako možno žiť a vyhnúť sa syndrómu vyhorenia?
Radkin Honzák: „Autor tohto termínu, nemecko-americký psychológ Herbert Freudenberger, sa domnieval, že sa do syndrómu vyhorenia dopracuje každý svojím vlastným úsilím a to tak, že si stanoví nedosiahnuteľné ciele. A pretože ich nedosiahol, za trest si ubližuje.
Americká sociálna psychologička Christine Maslachová pridala nevyhovujúce pracovné podmienky. Dnes už je to často devalvovaný pojem, odborárska záležitosť a za vyhoreného sa vyhlasuje ktokoľvek, koho to nebaví v práci. Vyhnúť sa skutočnému syndrómu vyhorenia je možné, keď si stanovím reálne ciele a venujem sa tiež iným oblastiam, ako urputnej snahe uspieť v prestížnej súťaži.“
Vyskúšajte metódu 3+3
»Vaša kniha Emoce od A do P je veľmi zaujímavá. Tvrdíte, že 90% rozhodovania tvoria emócie, zvyšok je racionalita. Čo ak som rozumový typ, no tiež dosť emocionálny a to ma privádza do problémov, komplikuje mi to život. Dajú sa tie emócie skrotiť? Dostať pod kontrolu aspoň pri dôležitých rozhodnutiach?
Radkin Honzák: „Skutočnosť, že prednosť v riadení majú emócie, si často vôbec neuvedomujeme. Keď šliapneme v aute na brzdu, je to inštinktívna reakcia a až za pol sekundy sa dostane do vedomia, že sme stlačili brzdu. Na diaľnici je to v plnej rýchlosti vyše 16 metrov.
A tak je to s väčšinou našich činov. Neviem, prečo by sa emócie mali ´krotiť´. Treba si ich uvedomovať a vedieť s nimi pracovať. Sú to systémy, ktoré upozorňujú na to, ako sme momentálne na tom. Keď sa nám čosi nepáči, je to signál, že sa nám niečo na nás, na iných alebo na našej situácii nepáči.“
»Vraj máte akési notesy, kde píšete 3+3 🙂 Čo to znamená?
Radkin Honzák: „Do mojich notesov si ľudia majú každý deň zapísať tri veci, ktoré im urobili radosť, pretože jednoducho boli, prišli takpovediac z Božej milosti. A tiež tri veci, ktoré si majiteľ pre radosť urobil sám. Je to cvičenie, ako sa naučiť robiť veci s radosťou, čo je veľmi dôležité.“
»O ženách sa zvykne hovoriť, že sú nesmierne silné, odolné a vydržia viac ako chlapi… Pravda?
Radkin Honzák: „Ženy zaobchádzajú s agresivitou úplne inak a tak to vymyslela matka príroda. Zďaleka neriskujú toľko ako muži. Tiež sa nebijú, pokiaľ to nie je životne dôležité (vlastný život a mláďa). Preto sa počas celého života dostávajú do menej ohrozujúcich konfliktov. Majú inú stratégiu, ktorá im umožňuje lepšie prežitie. Prečo matka príroda? Pre potomstvo. Potomkovia prežijú stratu otca, ale neprežili by, keby predčasne prišli o matku…“
Prečítajte si aj ďalšie ROZHOVORY.
Na svojom blogu sa pravidelne vyjadruje k súčasnému dianiu. Na konte má viacero úspešných populárno-náučných kníh o psychológii ako Psychosomatická prvouka, Úzkostný pacient, či Všichni žijem v blázinci. Od januára 2020 uvádzal v Českej televízii vlastnú reláciu Kabinet Dr.Honzáka.
Foto: archív R.H., Inspire Academy, Shutterstock