Nie je jedno, kedy ktorý čaj pijeme. Pozrite si vhodné časy, aj pri akých ťažkostiach

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Blahodarné, ba niekedy až zázračné účinky bylinkových čajov sú známe už tisícky rokov. Predtým, ako prišli lieky a moderná medicína boli práve bylinky hlavným prostriedkom na liečenie všetkých chorôb a ťažkostí.
Čaj dnes pijeme ráno pri raňajkách, kedykoľvek počas dňa, alebo si ho doprajeme večer. Pijeme ho, keď nás začína škriabať v hrdle, alebo sme už chorí. Existuje veľa druhov čajov a každý je vhodné piť v určitom čase alebo pri konkrétnych ťažkostiach. Nesprávne zvolený čaj nám môže dokonca uškodiť. 

Chceli by ste si vypestovať zdravý čajový návyk, no nie ste si istý, aký čaj zvoliť a v akom čase? Ponúkame tipy na konkrétne druhy čajov, ktoré sú vhodné pre rôznu dennú dobu a aj tipy na čaje pri najčastejších ťažkostiach, s ktorými sa denne stretávame.

Prečo piť čaj ráno…

Denne človek vylúči potnými žľazami, močom, stolicou a obyčajným dýchaním v priemere až 2,5 litra vody. Po niekoľkých hodinách spánku je potrebné doplniť tekutiny. Ak patríte k ľuďom, ktorí potrebujú hneď ráno vzpruženie v podobe kofeínu, skúste na istý čas namiesto kávy piť čierny alebo zelený čaj. Kofeín v káve ma síce rýchlejší nástup, no rovnako rýchlo aj odznieva.
Kofeín v týchto dvoch čajoch sa naopak postupne uvoľňuje, no nelúhujte ich príliš dlho. Po štyroch minútach lúhovania sa z čaju začínajú rozpúšťať dôležité látky a účinok kofeínu slabne.

Ktoré čaje dopoludnia?

Dopoludnia potrebujeme byť zväčša najproduktívnejší, či už sme v práci alebo škole. K vzpruženiu mysle pomáha čaj z Ginka. Na nervozitu z dôležitej pracovnej porady pomáha šalviový čaj, na zmiernenie nervozity zas Rooibos.

Aký čaj si dať poobede?

Vaše telo vám poďakuje, ak podporíte trávenie po výdatnom obede správnym čajom. Veľmi chutný, prirodzene sladký a nápomocný pri tráviacich procesoch je feniklový čaj.
Pri prejedení odporúčame silnejšie a horkejšie čaje ako sú Palina a Puškvorec obyčajný.

Večerné čaje

Čaj dopomáha aj ku kvalitnému a hlbokému spánku. Preto skôr ako siahnete po tabletkách na spanie, skúste pravidelne večer krátko pred spaním vypiť správne zvolený čaj.
Mnoho byliniek má relaxačné a upokojujúce účinky a preto sú vhodné najmä vo večerných hodinách. Medzi ne patrí napríklad Medovka lekárska, Levanduľa úzkolistá, Valeriánka lekárska či Rozmarín lekársky. Väčšina z týchto čajov priaznivo pôsobí na naše nervy a pôsobí zároveň aj ako antidepresívum.

nalieva-caj-z-konvice

Zdravotné ťažkosti a vhodné čaje

Máte žalúdočné problémy? Siahnite po čaji z mäty a harmančeka. Trápi vás nespavosť? Výborný je čaj z levandule alebo ľubovníka bodkovaného. Existujú rôzne druhy čajov, ktoré sú vhodné na mnohé zdravotné ťažkosti. Tu sú naše tipy.

čaj ikonaTehotenstvo a kojenie

V období tehotenstva je potrebné byť zvlášť opatrný pri výbere byliniek. Negatívny vplyv môžu mať v tomto období napríklad šalvia, ľubovník či ženšen. Naopak nápomocný pri tehotenských nevoľnostiach vie byť mätový čaj, upokojujúci je čaj z medovky lekárskej a imunitu podporí zas šípkový čaj.
Kojacim ženám sa odporúča piť najmä čaj zo Senovky lekárskej, anízu či feniklu a to najmä pre ich schopnosť tvorby prolaktínu – hormónu nápomocnom pri laktácii.

čaj ikonaDepresia a úzkosti

Medzi schopnosti čajov patrí aj ich ovplyvňovanie chemických procesov v mozgu, ktoré sú priamo spojené s našou náladou. Na zmiernenie depresívnych a úzkostných stavov pomáha Materina dúška, Valeriánka lekárska či žihľava.

čaj ikonaKardiovaskulárny systém

Okrem pravidelného pohybu a zdravej stravy môžete dopomôcť k správnemu fungovaniu kardiovaskulárneho systému aj pitím byliniek ako Hloh obyčajný, Imelo biele a Srdcovník obyčajný.

čaj ikona

Menštruačné bolesti a menopauza

Medzi najčastejšie symptómy menopauzy patria návaly horúčavy, nočné potenie alebo bolesti hlavy. Na zmiernenie týchto symptómov ženám pomôžu Červená ďatelina, Ľubovník bodkovaný a aj Mäta prieporná.
Pre pokojnú menštruáciu s čo najmenšími bolesťami sa odporúča niekoľko dní pred jej začatím a počas nej piť najmä Alchemilku obyčajnú, Pamajorán a Rebríček obyčajný.

čaje na ženské problémyPrečítajte si tiež
Čaje na ženské problémy.
9 byliniek, účinky a príprava | Prehľad

čaj ikonaDetoxikácia

Pojem detoxikácia priamo súvisí so zdravím našej pečene. Čaje ako Horec, Nechtík lekársky či Pestrec mariánsky poskytujú pečeni živiny na jej regeneráciu a detoxikáciu.

čaj ikona

Posilnenie imunity

top piatim čajom, po ktorých by ste mali siahnuť na prelome leta a jesene, kedy naša imunita potrebuje posilniť sú Rakytník rešetliakovitý, Echinacea, Kapucínka, Ruža šípková a Šalvia lekárska. Obsahujú širokú škálu vitamínov, organických kyselín a zároveň pôsobia protizápalovo.

čaj ikonaProstata

Čaje na prostatu pôsobia na zmiernenie zápalu a celkové zdravé fungovanie močového systému. V tomto prípade je vhodné pre mužov piť čaj z Paliny pravej, Repíka lekárskeho a Vrbovky malokvetej.

čaj ikonaPrechladnutie

Prechladnutie so sebou často prináša podráždené hrdlo, zápal v tele a upchaté dýchacie cesty. Prvou pomocou je v takomto prípade čaj zo zázvoru, mätový čaj a Echinacea.

čaj ikonaObličky

Hlavnou úlohou obličiek je čistenie nášho organizmu, správne odvodňovanie organizmu a podpora hydratácie. Čaj z brusníc, čakanky či Pyšteku obyčajného pomáha obličkám k správnemu fungovaniu týchto procesov.

Pri pití čaju myslite na to, že všetkého veľa škodí. Tak, ako pri iných liečivách treba byť s množstvom a dĺžkou užívania opatrný. Mnoho odborníkov a aj lekárov tvrdí, že dlhodobé a nepretržité pitie rovnakého druhu čaju môže uškodiť. Ak ste si nie istý, poraďte sa so svojím lekárom.

kedy-pit-ktory-caj

Foto: Vecteezy.com, Freepik.com


Zdielať

About Author

Klaudia Plevová

Volám sa Klaudia, pochádzam zo západného Slovenska a som predovšetkým manželka a matka. Mám vyštudovaný odbor Ekonomika a manažment podniku na Žilinskej univerzite v Žiline. Som milovníčkou udržateľného a zdravého životného štýlu. Mám rada veľa pohybu rôzneho druhu, pomalú módu, dobrú kávu či film, a v neposlednom rade varenie a pečenie.

Komentáre sú uzavreté.