Praslička roľná pôsobí na prvý pohľad ako nezaujímavá burina. Ale nie je to tak. Naopak, je veľmi vzácna a liečivá. Vek prasličky sa odhaduje asi na 250 miliónov rokov. Ľudia ju využívajú od nepamäti a to najmä na liečivé účely, vymývali sa ňou napríklad ťažko sa hojace rany. No v stredoveku sa využívala aj na leštenie nádob a riadov z cínu.
Takže je to veľmi cenná “burina” a my vás presvedčíme, že sa oplatí ju využívať. Dáme aj niekoľko receptov, ako si z nej urobiť tinktúru, masť či čaj.
V období od júna do septembra z nej veľmi opatrne odrezávajte, nie odtrhávajte vňať a sušte pri teplote do 40°C. Nie však na priamom slnku, ale na tienistom a dobre prevzdušnenom mieste. Majte na pamäti, že bylinka musí byť dostatočne zbavená vlhkosti, aby sa na nej neobjavila pleseň.
Následne ju uskladnite v tmavých sklenených a dobre uzatvárateľných nádobách, aby sa zachovali jej liečivé látky, chuť, farba aj vôňa.
Liečivá praslička roľná
Praslička roľná je bohatá na obsah flavonoidov, saponínov, trieslovín, chlorofylu, ale aj kyseliny kremičitej, vápnika, horčíka, draslíka, fosforu i medi. Práve spomínané minerály prispievajú k tvorbe kostnej hmoty, správnej činnosti svalov, nervovej sústavy a tiež kardiovaskulárneho systému.
Obsah medi v prasličke podporuje tvorbu kolagénu dôležitého pre pevnosť a pružnosť pohybového aparátu, cievneho systému aj kože. Nedostatok medi sa môže prejaviť osteoporózou, poškodením kostného či väzivového tkaniva, krvných ciev, ale aj zníženou kvalitou pokožky a vlasov.
Praslička pre silnú imunitu a zdravú pokožku
Kyselina kremičitá obsiahnutá v prasličke je skvelá nielen pre udržanie elasticity kože, kĺbov, šliach, ciev a vlasov. Je dôležitá i pre posilnenie imunity. Jej dostatočná hladina v organizme podporuje normálnu činnosť bielych krviniek i buniek imunity – makrofágov. Tie sú schopné pohlcovať cudzorodé látky i škodlivé mikroorganizmy a napomáhať tým budovaniu dobrej obranyschopnosti.
Chlorofyl v bylinke nielenže dodáva krásnu zelenú farbu, ale aj lieči. Podporuje krvotvorbu, čím pomáha predchádzať vzniku anémie prejavujúcej sa únavou, vyčerpanosťou i búšením srdca. Chlorofyl taktiež pomáha detoxikovať vnútorné orgány od choroboplodných baktérií, vírusov a plesní. Vytvára tak prostredie s užitočnými zdraviu prospešnými baktériami, ktoré sú predpokladom silnej imunity a odolnosti.
Zaujímavé sú jeho regeneračné, protizápalové a antiseptické účinky, ktoré urýchľujú hojenie a obnovu kožného tkaniva. Oceníte ich pri sceľovaní pooperačných a poúrazových rán, ale aj vtedy, ak vás trápi akné či zápalové ochorenie kože – dermatitída.
Pomoc pre cievy, kĺby aj obličky
V prasličke nájdete aj flavonoidy – látky s mimoriadnymi účinkami, ktoré pôsobia ako silné antioxidanty, chránia pečeň, zmierňujú zápal, zlepšujú zrakovú ostrosť aj mozgovú aktivitu. Dokážu tiež predísť tvorbe zubného kazu a chrániť organizmus pred mikróbmi.
Klinickými štúdiami boli preukázané ich priaznivé účinky pri prechladnutí a prevencii chrípkových infekcií. Ukázali sa byť účinné aj pri liečbe chronickej žilovej nedostatočnosti a srdcovo- cievnych i neurologických ochoreniach.
Praslička je vďaka bohatému zastúpeniu protizápalovo pôsobiacich trieslovín výborným prírodným prostriedkom pri prechladnutiach, kašli, bakteriálnych infekciách, zápalových ochoreniach kĺbov, svalov i obličiek. Dokonca napomáha rozpúšťaniu a vyplavovaniu obličkových kameňov.
Recepty z prasličky
Neváhajte siahnuť po tinktúre, odvare, čaji či hojivej masti z tejto bylinky. Príroda prasličke nadelila toľko liečivých účinkov, že sa ju oplatí vyskúšať. Tu je pár našich receptov.
Čaj z prasličky
1 čajovú lyžičku sušenej prasličky zalejte 0,3 l vriacej vody, nechajte 15 minút lúhovať, preceďte a blahodarný čaj je hotový. Doprajte si ho 2 krát denne.
Liečivý odvar
Z tejto bylinky si môžete pripraviť aj liečivý odvar. Vezmite hrsť jej čerstvej alebo sušenej vňate, varte ju v 0,8 l vody asi 15 minút a neskôr sceďte.
Obklady prikladajte na hrudník, pleť či pohybový aparát. Zmiernite tým priebeh zápalových procesov aj infekcie. Ak vás trápia časte zápaly mandlí, hrdla i ďasien, odvar použite ako kloktadlo.
Tinktúra z prasličky
Chcete mať zdravú vitálnu pleť a silné žiarivo lesklé vlasy?
Pripravte si tinktúru z prasličky. Jej výroba je veľmi jednoduchá. Čerstvú vňať prasličky zalejte tridsaťpäť percentným alkoholom a nechajte 15 dní lúhovať v uzavretej sklenenej nádobe. Pred použitím nádobu sterilizujte. Macerát potom preceďte cez jemnú tkaninu.
Tinktúru môžete pri infekciách a zápaloch obličiek, priedušiek i kĺbov užívať nielen vnútorne. Je veľmi vhodná i na vonkajšie požitie. Pravidelne ju aplikujte na problematickú a aknóznu pleť, čím ju účinne zbavíte nečistôt a baktérií. Pleť sa pekne prečistí, rozjasní a vďaka antiseptickým a protizápalovým účinkom prasličky aj prelieči.
Vtieraním tinktúry do vlasovej pokožky hlavy podporíte rast vlasov a zvýšite ich kvalitu. A ak ich opláchnete aj prasličkovým odvarom, vlasy budú vynikať pevnosťou, pružnosťou, objemom a bohatým leskom.
Viac tipov a receptov – BYLINKY.
Hojivá masť
Vynikajúcim pomocníkom na opuchnuté boľavé kĺby i svaly, ale aj na ekzematickú pokožku je masť z prasličky. Viete ako si ju vyrobiť?
Zmiešajte 160 g bravčovej masti alebo kokosového oleja s 15 g sušenej vňate prasličky a nechajte zohrievať vo vodnom kúpeli na miernom ohni asi 30 minút. Zmes odstavte, nechajte 24 hodín lúhovať, opäť zohrejte a sceďte. Pridajte 30 g včelieho vosku a nechajte ho vo vodnom kúpeli rozpustiť. Hotovú masť prelejte do kozmetických kelímkov, ktoré dostanete kúpiť v lekárni. Skladujte ju v chlade. Potierajte ňou postihnuté miesta a pre zvýšenie hojivého účinku ich obviažte a nechajte dlhodobo pôsobiť. Vašim kĺbom, svalom, ale aj pokožke sa uľaví. Vyskúšajte.
Foto: autorka, Pixabay.com