Bylinky, ktoré si pohodlne dopestujete aj doma

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Milujete vôňu čerstvo natrhaných byliniek? S obľubou si ich pridávate do ľahkých šalátov, sviežich limonád či horúcich čajov?
Tak teda neváhajte a dopestujte si ich u vás doma. Nezáleží na tom, či bývate v dome so záhradkou, alebo v byte. Bylinky, ktoré sme vybrali, bez problémov dopestujete aj doma – na balkóne alebo v interiérových priestoroch.

5 druhov byliniek na domáce pestovanie

Zatiaľ čo niektoré si budú vyžadovať na svoj rast väčšie nádoby, iné si vystačia aj s menšími. Vyberali sme však také, ktoré sú vo všeobecnosti nenáročné. Dopestujete ich tak aj bez výraznejších záhradkárskych skúseností.

ikona medovka1. Mäta – osvedčená klasika

Náš zoznam nemôžeme začať ničím iným ako mätou. Patrí totiž k vôbec najobľúbenejším bylinkám pestovaným vonku aj vnútri. Mäta je nenáročná na pestovanie – vôbec sa na vás nenahnevá, keď ju občas zabudnete poliať.
Na druhej strane, asi by vám neodpustila malý črepník. Rada sa rozrastá, a preto by mala byť zasadená vo veľkej nádobe alebo v záhone sama. Potrebuje dostatok miesta aj slnka. Poradí si však aj v polotieni.

Odporúčame vám, aby ste ju pravidelne strihali. V opačnom prípade by sa ťahala zbytočne do výšky a jej stonky by postupne zostarli. Najlepšia je mladá, čerstvá – do letných limonád a horúcich čajov. Môžete si ju aj nasušiť a robiť z nej čaje počas celej zimy.

ikona medovka2. Medovka – voňavá odmena

Aj keď si ju mnohí mylne zamieňajú s mätou, ide o inú bylinku. V porovnaní s mätou je možno ešte o čosi voňavejšia. V závislosti od odrody môže voňať po citrónoch, pomarančoch či inom ovocí.
Rovnako ako mäta, aj medovka potrebuje dostatok miesta na rast.  Takisto uvíta pravidelné strihanie. Použitie je v zásade rovnaké – na limonády aj čaje.

medovka liečivé kvapkyPrečítajte si tiež
Medovka lekárska. Urobte si liečivé kvapky.

ikona medovka3. Bazalka – ideálna nielen do cestovín

Pri pomyslení na bazalku si ihneď predstavujeme skvelé talianske cestoviny alebo lahodnú pizzu. Okrem toho sa ale táto nenáročná bylinka výborne hodí napríklad aj ku kuraciemu mäsu. Zaujímavosťou je, že skúsenejší pestovatelia ju odporúčajú vysádzať v blízkosti paradajok, s ktorými sa vzájomne chránia pred chorobami.

V domácom prostredí jej urobíte radosť, keď ju umiestnite na slnečný parapet. Substrát udržujte neustále vlhký, no dajte si pozor na jeho premočenie. Bude sa jej dariť aj v menšej nádobe.

bylinky-v-flastickach

ikona medovka4. Pažítka – odolná trvalka

Patrí k bylinkám, ktoré sa zelenajú na vonkajších záhonoch ako úplne prvé ešte v predjarnom období. Vyznačuje sa vysokou odolnosťou a nenáročnosťou. Vnútri ju môžete pestovať prakticky počas celého roka. Doprajte jej dostatok svetla aj vlahy. Pokiaľ ju nestihnete zužitkovať do šalátov alebo len tak k chlebíku, kým „nenahodí“ kvety, vôbec nezúfajte. Celú ju zostrihajte a nechajte vyrásť nanovo. Už po pár dňoch začnú „vykukovať“ nové stebielka.

Zostrihané kvety však v žiadnom prípade nevyhadzujte. Majú fantastickú pikantnú, korenistú chuť – s nádychom do „cesnakova“. Keď ich spozorujete na vašej pažítke, ihneď si doplňte domáce zásoby paradajok. Perfektne sa k sebe hodia.
Čerstvé paradajky, spolu s inými druhmi zeleniny, sa hodia či už k obedu, alebo na ľahkú večeru v podobe šalátu. Na prípravu šalátu odporúčame zmiešať pažítku a jej kvety spolu s paradajkami, reďkovkami a vybraným druhom šalátu. Na záver pridajte trochu olivového oleja a štipku soli.

ikona medovka5. Rozmarín: Nádych „Stredomoria“

Nami vybranú päticu nenáročných byliniek na domáce pestovanie ukončujeme rozmarínom. Ide o stredomorskú bylinku s charakteristickou arómou. Zatiaľ čo v prímorských oblastiach sa používa napríklad aj do alkoholických nápojov, u nás sa teší najväčšej obľube ako jedna z hlavných ingrediencií pri príprave rýb či červeného mäsa.
Najlepšie urobíte, keď rozmarín zasadíte voľne do pôdy, do závetria. Odmení sa vám mohutným vzrastom. Môžete ho ale pestovať aj ako drobný kríček v interiéri, kde mu doprajete samostatný kvetináč.

Foto: Pixabay.com, Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.