Príprava pôdy na jar. Vyčistenie, kompost, výluh a zákvas – užitočné tipy

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Po zime treba pôdu dobre pripraviť na následné vysádzanie, aby sme mali lepšiu a krajšiu (a chutnejšiu) úrodu. Nejde len o rýľovanie alebo orbu. Aby sa rastlinám darilo, potrebujú kvalitnú pôdu, ktorá sa však rokmi znižuje. Preto do nej treba koncom zimy pridať kompost alebo organické hnojivo. Tu je pár tipov, ako by mala vyzerať príprava pôdy na jar.

Príprava pôdy na jar

Príprava pôdy pred výsadbou zeleniny a ovocia je kľúčovým krokom pre úspešný rast a úrodu. Najskôr pôdu vyčistime od akýchkoľvek zvyškov rastlín alebo organického materiálu, ktorý sa mohol hromadiť na pôde počas zimy. Odstránením týchto materiálov sa zabráni „pestovaniu“ chorôb a škodcov.

Následne vyčistite pôdu od buriny. Vytrhajte alebo odstráňte buriny, ktoré by mohli konkurovať plodinám, ktoré chcete čoskoro zasadiť na dané miesto. Brali by im nielen priestor, ale aj živiny.

Nezabudnite porýľovať pôdu, ideálne do hĺbky asi 20 až 30 cm. To pomôže uvoľniť zeminu a umožní koreňom rastlín ľahší prístup k vode a živinám.
Osvedčený postup je skoro na jar, keď oschnú vrcholky brázd, zľahka urovnať pôdu hrabľami. Hrudy sa ľahko rozpadnú na drobné kúsky. Tesne pred sejbou len plytko pokopeme motykou, uhrabeme hrabľami a môžeme siať.

Iný postup je pri drobnosemenných zeleninách ako je reďkovka, mrkva, petržlen, cibuľa alebo pór. Tie sa sejú do hĺbky 1 až 2 cm, čiže pôdu pred sejbou stačí pokypriť do hĺbky 2 až 4 cm. Tak sa k semienkam dostane voda zo spodných vrstiev pôdy a ak nie je extrémne sucho, dokážu vzísť a rásť aj bez častej závlahy.

priprava-pody-na-jar

Rozhodenie kompostu

Ďalším krokom je kompost alebo organické hnojivo, ktoré pridáme do pôdy a dodá jej potrebné živiny. Zlepší sa aj štruktúra pôdy. Priemyselne vyrábané hnojivá dodávajú do pôdy len živiny, organické menia štruktúru a celkovú kvalitu pôdy. Ak teda máte vlastné kompostovisko, máte po probléme.

Vlastný kompost je najlepší. Jednoducho ho vezmite, môžete ho preosiať a potom ho rozhoďte po povrchu ako iné hnojivo. Môžete ho zapracovať do pôdy hrabľami. Takto ho lepšie využijú mladé rastlinky.
Vyzretý kompost je ako tmavá voňavá hlina, homogénnej štruktúry. Ak by tam aj boli nejaké nerozložené zvyšky, nevadí. Tie sa budú ďalej rozkladať priamo v pôde a dodajú jej ďalšie živiny. Na 1 m² by ste mali použiť asi 1 vedro kompostu.

kompostovaniePrečítajte si tiež
Kompostovanie. Najčastejšie otázky a užitočné tipy.

Na hnojenie pôdy môžete využiť aj tzv. zelené hnojenie, ktoré nie je také rozšírené, ale vrelo ho odporúčame. Používa sa pohánka, facélia, hrach, horčica, bôb, vika. Je to vlastne pestovanie takýchto druhov rastlín na záhone v období po zbere úrody alebo na jar pred obdobím sadenia. Tento jarný termín využijeme na miestach, kde chystáme sadiť neskorú zeleninu.

Spomínané rastliny na záhone jednoducho vysejete a necháte rásť. Nie však dozrievať. Ešte predtým ich musíte zapracovať do pôdy klasickým rýľovaním (nesmú kvitnúť). Takéto zelené hnojenie dodáva do pôdy okrem iných živín aj dusík.

Ďalšie užitočné kroky

Môžete si otestovať pH svojej pôdy, prípadne následne upraviť jej hodnotu. Je to dobré vedieť, keďže rôzne rastliny (zeleniny, ovocia) vyžadujú rôznu hodnotu pH.

Dôležité je zavlažovanie – už pred výsadbou je treba zavlažiť pôdu, aby bola vlhká, ale nie príliš premočená. Pomôže to lepšie zakoreniť rastlinám, ktoré budete vysádzať.

sadenie-semien-do-pody

Výluh a zákvas

Kvalitu pôdy môžu vylepšiť aj rôzne výluhy a zákvasy.
Výluh si jednoducho pripravíte tak, že v studenej (môže byť dažďovej) vode necháte lúhovať žihľavu, cesnak alebo prasličku. Stačí 2 až 3 dni, potom výluh scedíme a použijeme na zálievku. Výluh zo žihľavy je vynikajúci aj ako postrek proti voškám.

Ak necháte spomínané rastliny vo vode dlhšie ako 3 dni, začnú kvasiť. Nie je to síce príjemné – ani na pohľad, ani čuchovo 😊, ale získate vynikajúce ekologické hnojivo plné živín. Kvasiť ich necháte cca 2 týždne, niekde v rohu záhrady, aby vás neotravoval prípadný zápach. Takto môžete dať kvasiť aj kurací trus.
Po dvoch týždňoch scedíme zákvas a riedime ho v pomere 1:10 s vodou. Môžete ho naliať na pôdu, ale ešte lepšie priamo ku koreňom rastlín, zeleniny.

Foto: Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.