Ako vypestovať priesady, ktoré budú zdravé a pevné? Tipy a postup krok za krokom

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Už ste si niekedy sami predpestovali rastliny zo semien. Alebo to robíte pravidelne, no nie vždy sa im ideálne darí? Pre prvú skupinu máme niekoľko výhod, ktoré vlastné priesady prinášajú…a pre vás skúsenejších zasa tipy, ako vypestovať priesady, ktorú budú zdravé a pevné.

Výhody vlastných priesad

Výber organického osiva je dosť veľký a studené zimné dni môžete stráviť tým, že budete prezerať katalógy a objavovať druhy vhodné pre vás.

V niektorých prípadoch vám predpestovanie poskytne náskok v raste, pretože vnútri môžete s výsevom začať skôr. Stáva sa, že niektoré rastliny po priamom výseve rásť vôbec nechcú, alebo dobre neprosperujú.

Najlepší je ten pocit, keď sa zo semienka vykľuje rastlinka, postupne rastie, spevnie a keď ju presadíte na záhradu, je silenejšia a prináša väčšiu úrodu.

Čo potrebujete na predpestovanie priesad?

ako si vypestovať priesadyŽiadne špeciálne veci, len základné pomôcky:

  • ideálne vlastnoručne pozberané, vymenené alebo kúpené semienka
  • substrát na predpestovanie, respektíve pestovanie priesad
  • výsevnú misku
  • kvetináče na priesady
  • pikírovací kolík, ale tu poslúži aj ceruzka

„Pri výsevných miskách a kvetináčoch na priesady môžete siahnuť po veciach, ktoré pravdepodobne aj tak máte doma. Ako výsevné misky napríklad fungujú misky pod kvetináče, obaly na vajcia alebo tégliky na ovocie. Hneď ako budú vyklíčené rastliny potrebovať viac miesta, poputujú do kvetináčov na priesady, ktoré si môžete vyrobiť sami  alebo ich upcyklovať. Vynikajúco fungujú napríklad prepolené tetrapaky,“ radia autori v užitočnej knižke Fantastická záhradka na balkóne.

Ako správne vypestovať priesady?

Nie je vôbec zložité, len si treba dať pozor na všeobecné zásady.

ikona záhrada rastlinaako si vypestovať priesadyPočkajte si na správny čas výsevu. Prvé jarné lúče slnka náš tešia, ale niektorým rastlinkám ešte nestačia.

ikona záhrada rastlinaVedeli ste, že niektoré rastliny klíčia na svetle, mnohé iné však v tme? Tie, ktoré klíčia na svetle, teda nechcú byť zahrabané hlboko do zeme. Stačí, ak ich len rozsypete na substrát a jemne pritlačíte. Klasickými rastlinami klíčiacimi na svetle sú: šalát, žerucha, kôpor a mnohé kvety.
Rastliny klíčiace v tme klíčia len vtedy, keď sú pokryté dostatočnou vrstvou zeme. Sú to napríklad púpava, fialka, puškvorec, filodendrony, niektoré druhy húb.

ikona záhrada rastlinaOptimálna teplota na klíčenie je pre každú rastlinu iná. Väčšina z nich však potrebuje skôr vyššie teploty. Spoločné majú to, že každá má svoju najnižšiu teplotnú hranicu, pod ktorou už ne(vy)klíči vôbec nič. Čím vhodnejšiu teplotu dokážete svojim priesadám zabezpečiť, tým lepšie a rýchlejšie budú rásť.

ikona záhrada rastlinaPokojne dajte klíčiť rastliny do blízkosti kúrenia alebo si vyrobte miniskleník zo starých fliaš. Návod nájdete v spomínanej knihe Fantastická záhradka na balkóne alebo na internete. Hneď ako rastlinky vyklíčia, preložíte ich na chladnejšie miesto. Tak si môžu pekne pomaly privykať na život na vašom balkóne.

ikona záhrada rastlinaDajte si záležať na správnom substráte. Nedávajte akýkoľvek, ale určený na výsev a priesady.

ikona záhrada rastlinaNa to, aby osivo mohlo klíčiť, potrebuje už len správne množstvo vody: udržiavajte semená neustále vlhké, ale neutopte ich. Tu pomôže krhlička s ružicou alebo rozprašovač.

ako správne siaťPrečítajte si tiež
Ako správne siať (sadiť) a ako urýchliť klíčenie?

Naučte sa pikírovať

Najčastejšie trvá od jedného do dvoch týždňov, kým sú rastlinky dosť veľké na to, aby sa mohli rozsadiť. Spoznáte to podľa toho, že sa už okrem klíčnych ukazuje aj ďalší pár listov. Alebo jednoducho podľa toho, že majú rastlinky príliš málo miesta a snažia sa navzájom vytlačiť.

Vtedy je ten najlepší okamih na pikírovanie, čo znamená, že si do ruky vezmete ceruzku alebo pikírovací kolík a opatrne, jednotlivo alebo aj po skupinkách vyberiete rastlinky i s korienkami. Už tu môžete urobiť prebierku: slabšie rastlinky pôjdu napríklad do šalátu ako klíčky. Tie pevné, veľké rýchlo presťahujete do kvetináča na priesady.

Aby vám to netrvalo príliš dlho, bude najlepšie dopredu si ceruzkou alebo pikírovacím kolíkom pripraviť v substráte malé dierky, do ktorých potom zasadíte rastlinky. Ich korienky pred presťahovaním trošku skráťte, čím podporíte rast. Následne ich popolievajte a nechajte ďalej rásť.

priesady a pikírovanie

Prežijú len otužilé

Skôr než budú môcť vaše rastliny definitívne odísť na záhradku alebo na balkón, musíte pre ne naplánovať zopár skúšobných dní. Počas nich v ideálnom prípade nie je ani príliš teplo, ale ani priveľmi slnečno. Inak by rastlinky trošku rozmaznané teplou izbou buď dostali šok zo zimy, alebo úpal. Ani jedno nie je pre ich ďalšiu životnú cestu ideálne.

To znamená, že ich asi týždeň predtým, než ich budete chcieť definitívne umiestniť na balkón alebo záhradu, dáte na pár dní von len cez deň. Ak to zvládnu dobre, môžu zostať – možno ešte chránené netkanou textíliou – vonku aj cez noc za predpokladu, že už nemrzne.

A priesady idú von…

Napokon príde ten veľký okamih: priesada môže ísť naozaj von. Do vyvýšeného záhona, väčšieho črepníka alebo vreca na pestovanie rastlín. Kamkoľvek, kde sa bude cítiť dobre. Na toto sťahovanie budete potrebovať trochu času a nie práve horúce slnko.

Vyberte priesady z kvetináčov, dajte ich do vodného kúpeľa a následne do vopred pripravených jamôk, ktoré potom zaplníte substrátom.
Veľa šťastia.

kniha Fantastická záhradka na balkóne

Viac o knihe Fantastická záhradka na balkóne
V knihe Fantastická záhradka na balkóne nájdete užitočné informácie o tom, ako si vykúzliť raj u vás doma na balkóne. Dozviete sa 10 dôvodov, prečo s pestovaním na balkóne začať – vypestujete si doslova explóziu chutí a môžete experimentovať. Niektoré druhy zeleniny sú takpovediac domasedi a krásne prosperujú nielen na záhrade, ale aj na balkóne.
Autori vám poradia, čo potrebujete na balkónové záhradníčenie. Pripravili pekný prehľad Váš balkón mesiac po mesiaci. Ukážu vám, ako si vypestovať vlastné priesady krok za krokom a čo treba urobiť, aby vaše balkónové rastliny rástli zdravo, pevne a pekne.

V knihe nájdete aj množstvo konkrétnych tipov na bylinky (bazalka, medovka a mäta, tymian, šalvia), chrumkavú zeleninu ako reďkovka, kaleráb, ale aj šachor jedlý, čo kokteilové paradajky. Pre mnohých bude zaujímavá kapitola Nenáročná zelenina pre zaneprázdnených (rukola, žerucha, cesnak medvedí, mrlík…), Zelenina, ktorá rastie do neba alebo ako si na dvoch štvorcových metroch balkóna vypestovať huby.

Ďalšie užitočné a praktické tipy:

  • Zavlažovacie systémy
  • Opory na popínanie
  • Ako ochrániť zeleninu pred priveľkou zimou
  • Nápady na pestovanie na výšku
  • Ako si postaviť bylinkovú pyramídu

Zdroj a foto: kniha Fantastická záhrada na balkóne, Freepik.com, LepšíDeň.sk


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.