Ako pestovať eukalyptus na záhradke alebo v kvetináči? Návod a užitočné tipy

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Eukalyptus má exotický vzhľad a charakteristickú vôňu. Predtým bol známy ako blahovičník a je to úžasná rastlina, ktorá pochádza z Austrálie, južnej Ázie a Novej Guiney. Existuje mnoho druhov a kultivarov, takže v poslednom období je čoraz obľúbenejší aj u slovenských záhradkárov. Ak sa rozhodnete pestovať eukalyptus vonku alebo v kvetináči, kľúčom k úspechu je správna starostlivosť a znalosť potrieb rastliny.
Ako sa teda pestuje eukalyptus a na čo myslieť, aby vám pekne rástol?

Exotický eukalyptus

Eukalyptus je stromovitá rastlina, ktorá pochádza pôvodne z Austrálie, ale môžete ju úspešne pestovať už aj na Slovensku. Eukalyptus má približne 800 druhov a poddruhov, ktoré sa líšia veľkosťou, tvarom listov a ďalšími vlastnosťami. V našich podmienkach sa často stretávame s viacerými druhmi eukalyptov, z ktorých každý má svoje špecifické vlastnosti a odlišné požiadavky na pestovanie.

Ako pestovať eukalyptus?

Pestovanie eukalyptu si vyžaduje dôslednú starostlivosť a správne prostredie. V domovine dosahuje výšku aj 30 metrov, šírku do 15 metrov, takže na to myslite pri umiestnení na záhrade. Vy ho samozrejme nemusíte nechať tak narásť, budete ho udržiavať strihom, ale vyžaduje si priestor.
Ak chcete, aby sa vášmu eukalyptu darilo, musíte myslieť na tieto kroky:

ikona záhradaeukalyptus-v-kvetinaciVýber vhodného miesta

Umiestnite eukalyptus na slnečné miesto s dostatočným množstvom svetla, ideálne na južnú stranu domu/bytu/pozemku. Musí to byť aj dobre vetrané miesto, ale nesmie tam prefukovať. Silné vetry vedia eukalyptus najmä na záhrade zlomiť.

ikona záhradaSubstrát

Eukalyptus uprednostňuje drenážnu pôdu. Príliš ťažká alebo hlinená pôda môže spôsobiť zahnívanie koreňov. Ak je pôda príliš „hlinená“, môžete pridať piesok alebo kompost, aby ste zlepšili drenáž. Ideálny je dobre priepustný substrát zmiešaný s pieskom a rašelinou, aby ste zabezpečili správnu drenáž.

ikona záhradaVýsev alebo sadenice

Eukalyptus môžete pestovať zo semien alebo zo sadeníc. Semená môžete zasiať priamo do pôdy alebo začnite s rastlinami získanými zo sadeníc.
Mnohí ľudia si dnes kupujú eukalyptus priamo v kvetináči, napríklad eukalyptus voňavý s výškou okolo 20 až 30 cm stojí 16€.

ikona záhradaZalievanie

Rastlinu pravidelne zalievajte, ale zabráňte premokreniu pôdy. Najmä mladé rastliny potrebujú pravidelné zavlažovanie, aby sa zakoreňovali a rýchlo rástli. Dospelé zvyčajne vyžadujú menej zavlažovania, ale v období dlhotrvajúceho sucha im môžete pomôcť pravidelným zavlažovaním.

ikona záhradaHnojenie

Eukalyptus si vo všeobecnosti vystačí so živinami z pôdy, ale občasné hnojenie môže podporiť jeho rast. Môžete použiť univerzálne hnojivo pre stromy a kríky. Hnojte ho počas vegetačného obdobia.

ikona záhradaStrihanie

Eukalyptus pravidelne strihajte, aby ste udržali tvar a veľkosť rastliny a podporili jej rozvetvenie. Niektoré druhy môže strih podporiť hustejší rast alebo tak získate vetvičky na výrobu aranžmánov, prípadne do sušených vencov.
Ak chcete rast stromu korigovať, na jar odrežte suché konáre a nové stonky, ktoré rastú smerom k pňu. Silným rezom vytvarujte korunu do požadovanej výšky a formy. Rezom zároveň podporíte zahustenie rastliny a kompaktný tvar.

ikona záhradaOchrana pred škodcami

Niektoré druhy eukalyptu môžu byť náchylné na škodcov a choroby. Pravidelne kontrolujte rastlinku a prípadne použite prírodné repelenty alebo insekticídy.

eukalyptus rastlinaPrečítajte si tiež
Eukalyptus. Liečivé účinky,
tipy na využitie a 2 recepty na oleje.

Eukalyptus na kmienku

Zaujímavý a  atraktívny spôsob, ako vytvoriť dekoratívny prvok do vašej záhrady a interiéru domu, či bytu. Eukalyptus na kmienku vyzerá ako malý stromček. Ako si ho zadovážiť?
Vyberte najsilnejší výhonok eukalyptu a odstráňte všetky nepotrebné výhonky. Podporte rast koruny odstránením výhonkov najbližšie k podkladu.
Pravidelne zalievajte a podľa potreby rastlinu hnojte.

Eukalyptus v kvetináči

Pestovanie eukalyptu v kvetináči je skvelá možnosť pre tých, ktorí nemajú k dispozícii priestor na pestovanie vonku. Ako na to?
Vyberte si vhodný druh eukalyptu na pestovanie v kvetináči. Kvetináč by mal byť dostatočne veľký a s drenážnymi otvormi i vhodným substrátom. Spýtajte sa na to v záhradníctve, kde eukalyptus kupujete.
Zeminu udržiavajte rovnomerne vlhkú a kvetináč umiestnite na slnečné miesto.

ako-pestovat-eukalyptus-na-zahrade

Zdroj a foto: LepšíDeň.sk, rostlinky.cz,
kvetinyexpres.cz, loukykvet.cz, Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.