Jedna z najkrajších na svete. Aká je ZOO v Prahe? (foto + VIDEO)

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Bez preháňania – jedna z najkrajších na svete a údajne dokonca piata najlepšia. Tak ju ohodnotil cestovateľský server TripAdvisor, keď v roku 2018 zverejnil rebríček najobľúbenejších zoologických záhrad na základe hodnotení miliónov ľudí. ZOO v Prahe získala 5.miesto….a desať rokov predtým ju zasa Forbes ocenil ako siedmu najlepšiu na svete. Aká teda je a oplatí sa tam zájsť? Koľko stojí vstupné a čo všetko ponúka?
Pozrite si nižšie aj naše fotky a video.

logo-zoo-prahaZOO v Prahe

Pražská Zoologická záhrada sa nachádza v kopcovitej, zalesnenej Troji, vo veľmi peknom prostredí, kúsok od centra mesta. Na 60 hektároch (50 ha tvoria expozície zvierat) je 15 pavilónov, 150 expozícií, lanová dráha, vláčik a ďalšie atrakcie. Celkovo tam nájdete do 700 druhov zvierat a okolo 5.000 jedincov.

ikona lupaVstupné. To nie je vôbec vysoké, dospelého vyjde na 330 korún (300 korún, keď si kúpite lístok online, čo sme urobili aj my a odporúčame). Pre deti od 3 do 15 rokov, aj študentov je to 250 korún (200 Kč) a rodina (2 dospelí + až 4 deti od 3 do 15 rokov) za 850 Kč.

ikona lupaAko sa tam dostať? Stačí sa dostať na Nádraží Holešovice (metro trasy C), odkiaľ každých pár minút ide autobus priamo pred bránu ZOO: číslo 112 alebo 234.
Z Podhoří (od přívozu) môžete ísť autobusom č. 235 alebo 236.
Dá sa aj pešo a je to pekná prechádzka cez park Stromovka.
Môžete tam prísť aj autom, v okolí ZOO je cca 850 miest na parkovanie, ale počas víkendov alebo sviatkov je to tam preplnené. Takže radšej choďte po svojich, alebo ráno, dopoludnia autobusom.

ikona lupaJedlo. V areáli je niekoľko možností najesť sa. Hneď pri vchode je veľká samoobslužná reštaurácia Oceán – na výber je dostatok jedál, aj vegetariánske. K tomu nápoje, šaláty, zákusky, čiže vyberiete si. My sme boli spokojní a navyše za dobrú cenu. Dá sa sedieť vnútri alebo vonku na terase.
Ďalšia je reštaurácia Gaston pod lanovkou, v hornej časti Gulab Restaurant zameraný na indické špeciality a skúsiť môžete aj hostinec Gočaruv dum. Od polovice jari do októbra sú rozmiestnené rôzne stánky s občerstvením je južnom alebo severnom vchode, pri expozícii vydier ap.

logo-zoo-prahaPavilóny a expozície

Na ZOO v Prahe si vyhraďte minimálne pol dňa, ideálne aj celý. Postupne sa to tam však zapĺňa. V deň, keď sme tam boli my, bolo okolo poludnia v areáli už okolo 9-tisíc návštevníkov. Na niektorých miestach sú totiž počítadlá. Nižšie nájdete aj mapu zoologickej záhrady, my odporúčame nasledujúce miesta.

Po ľavej strane od vchodu: Pavilón tučniakov a lachtani, ostrov lemurov, plameniaci, čambal. Nachádza sa tam aj Detská ZOO.
Ďalej môžete pokračovať k Pavilónu šeliem a plazov, je tam aj krásne velemlokárium a pavilón veľkých korytnačiek. Pri nich nájdete aj lanovku, ktorá vás vyvezie do vyššej časti…ale môžete ísť aj pešo po chodníčku.
Na konci ZOO sa nachádza geocesta, Papierňa, Gočárovy domy a spomínaný hostinec.

tucniaky-zoo-v-prahe

Vpravo od vchodu smerom hore na terasovité poschodie, tam vedú kroky najväčšieho počtu návštevníkov. V prvej časti sú napríklad klokany, lamy, bizóny, ťavy, vlky – časť Naprieč kontinentmi.
V časti Afrika sa vám určite budú páčiť antilopy a najmä Pavilón hrochov. Uvidíte ich aj na našich fotkách alebo vo videu.
Ďalšia časť je Pavilón slonov, kde nájdete aj tabule s rôznymi zaujímavosťami a informáciami o živote slonov, ich ohrození, využívaní na prácu ap.

Keď prejdete cez lávku ponad cestu Pod Hrachovkou (alebo priamo od severného vchodu), čaká vás úžasná Africká savana a Africký dom: nádherné žirafy skoro na dotyk, zebry, pštrosy, či surikaty.

Pozrite si VIDEO zo ZOO v Prahe:

 

logo-zoo-prahaĎalšie zaujímavosti

  • Pražská ZOO je známa úspešných chovom koňa Przewalského.
  • Deťom i dospelým dávame do pozornosti Pavilón tučniakov, ktorý otvorili ešte v roku 1986.
  • Unikátne gaviály indické nájdete v Pavilóne Čambal.
  • Údolie slonov je najväčšia expozícia a naozaj stojí za pozretie (sú tam jazierka, rôzne typy terénov).
  • Velemlokárium je poctou Karlovi Čapkovi, autorovi známej knihy Válka s Mloky.
  • Čerstvá expozícia Gobi predstavuje mongolskú faunu imitujúc tamojšiu krajinu.
  • Darwinov kráter ukazuje austrálsku a tasmánsku faunu (v Tasmánii vznikol po dopade meteoritu kráter).
  • Rákosův pavilón je pre všetkých milovníkov papagájov. Krásna je cestička Voliéry pod skalou.

svet-meduzPrečítajte si tiež
Svět medúz v Prahe. Najväčšie európske meduzárium

  • Lanovkou sa môžete vyviezť od pavilónu korytnačiek k časti s koňom Przewalským. Platí sa v hotovosti alebo kartou. Je to najkratšia lanovka v ČR, má len 110 metrov a jazda trvá cce dve minútky.
  • Pri príchode si pozrite, kedy prebiehajú komentované kŕmenia, stoja za to.
  • Ak máte malé deti, môžete si požičať pohodlné kočiariky, alebo vozíky, kde sa zmestia aj dve deti.
  • Rozhľadňa Obora bola vybudovaná v roku 2009, ale potom v roku 2018 ju z dôvodu zhoršeného stavu demontovali.
  • Papírna ukazuje výrobu papiera zo slonieho trusu.
  • Geostezka je geologický náučný chodník, ktorý spája dolnú a hornú časť ZOO, otvorili ju v roku 2012 za účasti Zuzany Norisovej a Ondřeja Brzobohatého.

Pozrite si FOTOgalériu:

mapa-zoo-v-prahe

Zdroj a foto: LepšíDeň.sk

 


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.