ZOO vo Viedni. Prečo sa oplatí navštíviť jednu z najkrajších ZOO v Európe?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Na Slovensku máme množstvo Zoologických záhrad a pravdepodobne ste už viaceré aj navštívili. Či už je to ZOO v Bojniciach (najstaršia a najnavštevovanejšia na Slovensku), ZOO v Bratislave, Košiciach, či v Spišskej Novej Vsi. Kúsok za našimi hranicami, u rakúskych susedov je však niečo jedinečné a unikátne. Viedenská ZOO Schönbrunn je najstaršia zoologická záhrada na svete a ročne ju navštívia až dva milióny turistov. Patrí totiž aj medzi najkrajšie, a mnohí tvrdia aj najlepšie európske zoologické záhrady.
Boli sme sa o tom presvedčiť – poďte teda s nami navštíviť ZOO vo Viedni. Povieme vám, ako sa tam dostať, čo všetko tam uvidíte, ako je to s občerstvením a či sa tam naozaj oplatí zájsť. V článku i pod ním nájdete mnohé fotografie.

 

ZOO vo Viedni

Veľmi kompaktná, nie príliš rozľahlá, usporiadaná a čistá. To boli naše prvé dojmy. ZOO je rozdelená na niekoľko samostatných pavilónov – napríklad púštny pavilón, pavilón dažďového pralesa, pavilón akvárií a terárií, polárny pavilón ap.

Najskôr zopár faktov a zaujímavostí, ktoré vás navnadia. ZOO Schönbrunn je naozaj najstaršia, už v roku 1752 ju nechal vybudovať cisár František I.Lotrinský (manžel Márie Terézie). Spočiatku to bol len „zverinec vzácnych zvierat“, kam chodievala cisárska rodina, alebo ich hostia. No od roku 1778 sprístupnili zverinec každú nedeľu všetkým „slušne odetým“ osobám.

Z pôvodne cisárskeho zverinca sa stala najstaršia zoologická záhrada, jedna z najkrajších aj najmodernejších. Organizácia Zoological Society of London ju opakovane vyhlásila za najlepšiu európsku ZOO. Spolu so zámkom Schönbrunn a jeho parkom patrí záhrada do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

ZOO vo Viedni - zámocký park

 

Ako sa tam dostať a čo to stojí?

ZOO vo Viedni - hlavný vchodNachádza sa takmer v centre mesta pri zámku Schönbrunn v zámockom parku. Vyberte si vchod cez Hietzingskú bránu (vľavo na mapke).
Dostanete sa tam električkou č. 10, 58 a 60, autobusmi č. 51A, 56A, 56B a 58A.
Ak cestujete autom, máte niekoľko možností.
Na ulici Seckendorff-Gudent-Weg je istý počet parkovacích miest, je hneď na okraji ZOO a je zadarmo. My sme prišli okolo 10:00 a všetko už bolo plné. Treba skúsiť, ale nespoliehajte sa – do GPS si zadajte: Seckendorff-Gudent-Weg, 1130 Wien.
Potom môžete využiť zariadenie Park & Ride – na Hütteldorf (metro U4), prípadne Siebenhirten (metro U6). K ZOO musíte ísť mestskou hromadnou dopravou.
Alebo zaparkujete v malých uličkách okolo ZOO – to sa nám podarilo asi po 5 minútach, bezplatne a bez nejakých problémov 🙂

Otvorené je denne počas celého roka od 6:00, zatvára sa podľa ročného obdobia medzi 16:30 (zima) a 18:30 (leto). Tu je presný rozpis otváracej doby.
Vstupné vyjde dospelého na 22 eur, deti 11€ (do 6 rokov majú vstup zdarma). Existujú aj celoročné zvýhodnené vstupenky, či rôzne výhodné vstupenky pre rodiny.

 

Čo sa oplatí vidieť v ZOO Schönbrunn?

Vlastne všetko 🙂 Je to naozaj krásna ZOO a dá sa v nej prechádzať hodiny. Veľkou atrakciou sú chránené pandy veľké, samička Yang Yang a samec Lo Hui, ktoré priviezli z Číny v roku 2003. Nájdete ich vľavo od vstupnej brány, hneď kúsok sú koaly, kengury, dva obrovské hrochy, levy, tigre…

Srdce prvej časti tvorí Cisársky pavilón s reštauráciou.
Od neho sa hviezdicovito rozkladajú jednotlivé pavilóny, alebo výbehy so zvieratami, čiže najskôr si môžete pozrieť túto časť.
Od spomínaného vstupu, kde sú pandy, koaly, kengury a hrochy pokračujete po obvode a pozriete si tigre, levy a leopardy, potom zebry, nádherné plameniaky, srnky až po žirafy (vpravo od vchodu).

V ďalších častiach ZOO si rozhodne nenechajte ujsť tulene a tučniaky (hneď vedľa seba), potom medveďa a ľadového medveďa, ďalej slony, nosorožce, pavilón s netopiermi a motýľmi, papagáje, mravčiara, opičky.

Ďalej od vchodu je zalesnená časť, kde žijú vlky, mačkovité šelmy, kravy, je tam aj prechádza medzi korunami stromov po visutom moste.
ZOO vo Viedni vyniká naozaj pestrosťou druhov zvierat, ktoré sú v dobrej kondícii a mnohí na Slovensku ani nenájdete.

ZOO vo Viedni - klokany

ZOO vo Viedni - tučniaky

 

Odporúčame kŕmenie zvierat

Pri vstupe dostanete plánik zoologickej záhrady a rozpis kŕmenia zvierat. Rozhodne sa choďte na niektoré pozrieť, stojí to za to. My sme boli napríklad na kŕmení tuleňov, čo bolo úžasné. Obrovské zvieratá navyše spolupracovali s pracovníkom ZOO a keď im hodil ryby, skočili tak, aby ošpliechali okolostojacich. Veľkú zábavu z toho mali najmä deti.

Dopoludnia mávajú kŕmenie uškatce hrivnaté, tučniaky skalné a kráľovské, aj vlky africké.
Poobede zasa nosále, tigre sibírske, mravčiare, gepardy alebo koaly.

ZOO vo Viedni - tulene

ZOO vo Viedni - tulene kŕmenie obecenstvo

minifarma so zvieratkami stará turáPrečítajte si tiež
Minifarma so zvieratkami. Tip na neopakovateľný výlet.

 

Občerstvenie, voda a iné

V ZOO nájdete viacero miest s občerstvením, či už je to reštaurácia alebo bufet. Cestoviny, polievky, šaláty, mäso…majú všetko, stačí si vybrať. V spomínanom historickom Cisárskom pavilóne podávajú viedenské aj medzinárodné jedlá. Vychutnať si ich v barokovom prostredí je určite zážitok – pritom z terasy môžete sledovať na okolí žirafy, zebry, gepardov, či hrochy.

Tiež na osvieženie rôzne nanuky a zmrzliny. Môžete si tiež kúpiť nápoje, ale ak vám stačí čerstvá čistá voda, v záhrade je 8 fontánok s pitnou vodou, takže si len stačí načapovať.

Vyskúšať môžete aj panoramatickú železnicu – žltý vláčik vás prevezie po všetkých pamätihodnostiach Schönbrunnu. Kompletný okruh trvá asi 50 minút, rýchlosť vláčika je do 15 km/h a má 9 zastávok. Vláčik premáva od 10:00 do 18:00, denný lístok vás vyjde 9 eur, pre deti 5 eur. Prevezie vás od zámku, cez voziareň zoologickú záhradu, Tirolskú záhradu a Gloriette po horskej ceste okolo obelisku až k Meidlingskej bráne.

Náš verdikt
Rozhodne jedna z najkrajších ZOO, aké sme navštívili. Pre Slovákov nie ďaleko, je vo veľmi peknom prostredí, upravená a prehľadná. Pre niektorých môže byť cena vstupného, či jedla vyššia. Tiež popisy sú v angličtine a nemčine, čiže ak neovládate jeden z týchto jazykov, veľa sa z informačných tabúľ nedozviete.

 

ZOO vo Viedni - hroch

ZOO vo Viedni - slony

ZOO vo Viedni - motýle

ZOO vo Viedni - plameniaky

ZOO vo Viedni - žirafa

 tučniak

Cisársky pavilón v ZOO Schonbrunn

koala v zoologickej záhrade Schonbrunn

Foto: LepšíDeň.sk, ZooVienna.at


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.