Keď sa staneme rodičmi, chceme pre to naše dieťa urobiť všetko. Niekedy aj nemožné… Chceme vychovať z neho šťastného, múdreho a úspešného človeka, ktorý si nájde vo svete svoje miesto. V tom sme všetci na jednej lodi…
No každý máme iné výchovné prostriedky, iné predstavy a neraz si nesieme výchovné zvyky zo svojho detstva. Potom sa stáva, že nám niektoré dôležité veci uniknú. Na niečo nemyslíme, lebo sme to nezažili. A na niečom zasa bazírujeme, hoci to nie je podstatné.
Viete, ktoré sú najčastejšie rodičovské chyby v škôlkarskom veku? A ako sa im vyhnúť?
Škôlkarsky vek
Prečo hovoríme o období škôlky, čiže od 2 do 6 rokov?
V tomto čase totiž deti prechádzajú viacerými zásadnými premenami. Je to obdobie plné detskej fantázie, citových kotrmelcov a veľkých zmien. Formujete svoje dieťa po citovej, rozumovej, aj charakterovej stránke.
Skúsená psychologička a rodinná terapeutka Hedvig Montgomeryová tvrdí, že tieto rozhodujúce roky tvoria základ všetkého, čo sa dieťa musí o živote naučiť. Päťročný drobec je ešte úplne otvorený a nepredpojatý, celkom ako nepopísaný list.
Deti v tomto veku sa pri svojich činnostiach ustavične stretávajú so životnými múdrosťami. Je dôležité s nimi o tom hovoriť, vysvetľovať, pristupovať správnym spôsobom. „Len tak im umožnite potrebné skúsenosti získať. Vezmite ich za ruku a, ak vám to dovolia, vstúpte na palubu ich lode. To, čo sa deti v tom období učia, im poskytuje potrebnú výzbroj, aby sa v budúcnosti vyrovnali s porážkami a so stratami a jedného dňa preskúmali, či sú ich sny realistické,” dodáva terapeutka, ktorej v slovenčine vyšli už tri knihy, najnovšie Ako prežiť škôlku.
Najčastejšie rodičovské chyby
Samozrejme, tých chýb je veľa, hoci si to neraz neuvedomujeme a ani nechceme priznať. Ale to je v poriadku – výchova druhého človeka nebude nikdy bez chýb. Nevyhnete sa im, pretože každý sme jedinečný, iný a hlavné je eliminovať ich. Vystríhať sa tomu, čo môže najviac vaše dieťa negatívne ovplyvniť a čo odborníci vypozorovali u väčšiny rodičov. Tu je pár tipov, na čo si dávať pozor.
Stratíte dieťa z dohľadu (2 roky)
Len nedávno bolo dieťa bezmocným bábätkom a dnes je z neho šikovný človiečik, ktorý sám chodí, skladá skladačky a vníma mnohé, čo sa okolo neho deje. A predsa sú dvojročné deti ešte plne odkázané na to, že ich nespúšťate z očí.
Potrebujú vedenie dospelého, potrebujú kontakt. Až okolo troch rokov sa dokážu samy zabaviť. Dovtedy sa s nimi musíte hrať a vydržať, že budete robiť stále to isté. V tomto veku nesmiete dieťa preceňovať, hoci sa vám zdá, že si už dokáže poradiť.
Dvojročné dieťa je živé a do všetkého sa hrnie, no ešte mu chýba úsudok. Rýchlo sa dostane do nebezpečných situácií, v ktorých mu hrozí nehoda. Nespúšťajte z neho oči!
Nevyhradíte si čas na rozhovor (3 roky)
Trojročné dieťa pôsobí ako celkom rozumná malá bytosť. Zo slov sa stali dlhé vety a deti si formujú rôzne predstavy o svete, ktorý ich obklopuje. Hoci väčšina trojročných detí už vie dobre rozprávať, je toho ešte veľa, čo nedokážu vyjadriť. Na rozhovor potrebujete veľa času.
Ak dieťa podporíte a doprajete mu čas, porozpráva vám všetko, čo zažíva, ako sa cíti a čo mu chodí po rozume.
„Pokiaľ to neurobíte, prídete o možnosť upevniť si vzájomný vzťah. Istá časť fantastického detského sveta už pre vás neprístupná,” tvrdí H.Montgomeryová v knihe Ako prežiť škôlku.
Dieťa neprávom hrešíte (3 až 5 rokov)
Jednou z najčastejších rodičovských chýb je presvedčenie, že deti chápu viac, ako vlastne dokážu chápať. Dieťa totiž vie tak dobre rozprávať, že ho považujeme za staršie. Nazdávame sa, že si už lepšie poradí, no skutočnosť je iná. Pokušenie klásť na deti privysoké nároky je veľké.
Pravda je však taká, že dieťa ešte stále potrebuje veľa času, aby chápalo dôsledky svojho konania, ovládalo svoje emócie a rozvíjalo úsudok. Potrebuje celé detstvo.
Nehrešte teda dieťa za niečo, čo ešte nemohlo zvládnuť.
Keď ho karháte: „Musíš predsa vedieť, že tam sa nechodí!“ alebo „Hádam vieš, že si teraz zjedol dosť koláčov!“, už ste sa nechali chytiť do pasce.
Keby to dieťa bolo vedelo, bolo by sa totiž správalo ináč. A vy rodičia ho to musíte najprv naučiť.
Dieťa neberiete vážne (5 rokov)
V tomto veku sa deti stávajú zádumčivejšími. Hľadajú zmysel všetkého, chcú sa rozprávať o živote, smrti, Bohu, hviezdach na nebi a skalách na zemi. Nachádzajú sa takpovediac vo filozofickej fáze detstva. Je vašou rodičovskou úlohou podporovať ich pri hľadaní odpovedí. Znamená to počúvať ich pri kladení otázok, poskytovať im čo najlepšie odpovede a tešiť sa z tohto magického pohľadu na bytie. Ak budete svojho syna či svoju dcéru na tejto ceste sprevádzať, svet videný očami päťročného dieťaťa sa stane magickým miestom.
Jednou z najväčších výziev bude sformulovať odpoveď na otázku, na ktorú neviete odpovedať, či počúvať stále tie isté otázky. Je úplne v poriadku pripustiť, že niečo neviete, veď tak dieťaťu sprostredkujete vedomie, že aj vy si kladiete rôzne otázky. Nesmiete pritom uveriť, že nájdete všetky odpovede. Nemusíte vedieť všetko, mali by ste však prejavovať zvedavosť. Budete sa spolu s dieťaťom snažiť prísť týmto dôležitým otázkam na koreň, spolu s ním sa vydáte na dobrodružnú výpravu a zažijete niečo naozaj krásne.
V tomto smere vám pomôžu mnohé knižky, kde sú otázky a odpovede uspôsobené pre detský svet. Týkajú sa všeličoho. Napríklad 100 vecí, ktoré môžeš urobiť pre planétu je krásna knižka, ktorá vychováva k ekologickému správaniu. Malý formát, pekne ilustrovaná, zrozumiteľne napísané tipy, ako sa dá šetriť.
Alebo sa nám osvedčili knihy Učíme sa slušne správať – vyšli dve, jedna v Spoločnosti a druhá Doma. Tu je výhodný komplet, obidve s extra zľavou.
A ešte jeden tip – séria Povedz mi…, v ktorej už vyšlo mnoho dielov. V každom okolo 200 všetečných otázok, jednoduché odpovede, pekné ilustrácie a k mnohým aj samolepky.
Povedz mi, ako to funguje. Povedz mi prečo? Povedz mi kedy. Povedz mi, či je to pravda atď. Tieto malé encyklopédie pre deti od 3 rokov vychádzajú pod vydavateľskou značkou Stonožka už skoro 10 rokov a nájdete ich na tejto stránke.
Prečítajte si tiež
Slávka Kubíková: Ako vychovať nerozbitné deti?
Na búrlivé zmeny reagujete trestom (5 až 6 rokov)
Dieťa v tomto veku prechádza závratnými zmenami. Dievčatá majú zvyčajne pred rovnako starými chlapcami náskok. Budete mať dieťa, ktoré je neprestajne v pohybe a zmietajú ním prudké city. Deti na všeličo zabúdajú, neraz sa správajú ako malí demagógovia, majú veľké reči a trieskajú dvermi. Mnohí označujú toto obdobie za „pubertu detstva“.
Dieťa sa teraz musí naučiť, ako zvládať svoje turbulentné emócie. Vlastné city dokáže do krajnosti vystupňovať, čo je pre všetkých zúčastnených – aj pre vás – náročné. Kým ešte prednedávnom ste mali doma malého filozofa, dnes ste konfrontovaní s jeho nepriateľským postojom. Dieťa práve robí veľký vývinový krok. Snaží sa totiž lepšie pochopiť samo seba a okolitý svet. Je to obdobie, počas ktorého v detskom mozgu dochádza k zásadným štrukturálnym zmenám.
V tomto veku je zvlášť dôležitý dostatok spánku. Vhodné je obmedziť voľnočasové aktivity, predovšetkým počas prvého roka školskej dochádzky. Na vás ako rodičov sa kladú väčšie nároky než kedykoľvek predtým. Nesmiete sa od dieťaťa vzdialiť, nesmiete ho trestať, na krik nesmiete reagovať krikom. Zmeny, ktorými dieťa práve prechádza, sú prirodzenou súčasťou vývinu. Práve teraz potrebuje vašu blízkosť.
Foto: Ikar, Pixabay.com, Unsplash.com