Ako prestať riešiť, čo si o vás myslia ostatní? A dá sa toho vôbec zbaviť?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Takmer všetci riešime to, čo si o nás myslia ostatní. Niekto má strach, že ho odsúdia, budú sa mu vysmievať, ohovárať ho za chrbtom. Iní sú zvedaví, čo tak o nich druhí hovoria a či je to skôr pozitívne alebo… A sú takí, čo to majú v paži a nezáleží im na tom.
Pravdou je, že ľudia v našom okolí majú na nás vplyv. Už rodičia nám od detstva vraveli – „správaj sa slušne, čo si o nás ľudia pomyslia“… alebo „daj si čisté tričko, veď nám len hanbu urobíš”. A vrcholom bola mama jedného nášho priateľa, keď mu v pamätný deň povedala:
„Vymeň si slipy a daj si čisté. Čo keď ťa zrazí auto a v nemocnici uvidia, aké sú zasvinené?!”
Nuž, sme všelijakí 🙂
Ako teda prestať riešiť to, čo si o vás myslia ostatní?

 

Prečo sme neistí a bojíme sa?

Naša neistota pramení zo strachu, že nás ostatní budú hodnotiť. Až priveľmi sa obávame toho, čo si myslí zvyšok nášho „klanu“. Desí nás predstava, že nás vykopnú mimo svojich kruhov. Že nás odsunú na okraj spoločnosti…

A to ovplyvňuje činy, ktoré robíme a na ktoré sa odhodláme.
Ak sa napríklad zámerne vrhneme do nepríjemnej situácie, môžeme pôsobiť rozpačito. Ľudia si pomyslia, že sme divní.
Ak sa odhodláme a posunieme vlastné hranice s cieľom dosiahnuť nové veci, možno nám to nevyjde. A ľudia si pomyslia, že sme zlyhali.
No ako vravel už grécky filozof Epiktétos pred dvetisíc rokmi:

„Ak sa chceš zlepšiť, nedbaj na to,
že ťa iní považujú za blázna či hlupáka.”

 

Neriešte to, čo si o vás myslia ostatní

Ak budete stále riešiť, čo si myslia ostatní, nikdy nenaplníte svoj skutočný potenciál. Pravdou je, že keby pre vás názory iných ľudí prestali byť dôležité, svoj život by ste dokázali zmeniť aj za noc. Je totiž úplne jedno, či má na vás niekto názorov príliš veľa alebo žiaden – život ide ďalej.

„To však neznamená, že by ste sa mali úplne opustiť a zmeniť sa na drzého sociopata, ktorý má všetkých v paži. Ak chcete vyhrať, nesmiete sa báť toho, čo si o vás myslia ostatní, no ich názory si nepripúšťajte k telu. Ak chcete dokázať skutočne veľké veci, budete sa musieť zmieriť s tým, že niektorí ľudia vás budú považovať za pomätenca, idiota či puntičkára,” radí Gary John Bishop vo svojej knihe Vyser sa na to (a začni žiť naplno).

V prípade, že sa vyhýbate neistote, vyhýbate sa aj posudzovaniu. Bojíte sa názorov iných, máte strach, že budete pôsobiť bláznivo alebo hlúpo. Je to ilúzia, ktorá vás zastaví a doslova priklincuje k zemi.

prestaň riešiť, čo si o tebe myslia ostatní

 

Jednoducho prijmite neistotu

To je základný predpoklad, ktorý vás však môže zaskočiť, či vystrašiť. Veď neistote sa vyhýbame, lebo je nepredvídateľná, tak prečo ju mám teraz akceptovať?
Áno, neistoty sa bojíme, vyhýbame sa jej. Snažíme sa vedieť a riadiť veci, pri ktorých je to nemožné. A to je pasca, ktorá na nás čakala. Mnohé veci nemôžeme ovplyvniť a neistotu s nimi spojenú jednoducho musíme prijať, aby sme sa pohli ďalej!

Skúste zmeniť svoj spôsob premýšľania, nabáda G.J.Bishop.
Akceptujte neistotu. Môžete si z toho vytvoriť afirmáciu „akceptujem neistotu.“ Postavte sa jej čelom. Vážte si ju. Užívajte si ju. Nezabúdajte, že v neistote na vás čaká úspech, nové zážitky a všetko, o čom ste kedy snívali. Hneď ako ju prijmete, stáva sa menej desivou. Jasné, z budúcnosti možno budete stále nervózny, no nadchádzajúce veci vo vás vyvolajú aj nádej a vzrušenie.

 

Vyťažte z neznámych vecí

Neznámo v sebe môže skrývať plno zlých, ale aj dobrých vecí. Je preplnené príležitosťami a pokrokom. Tak to využite a vyťažte z toho maximum. Vystúpte zo svojej komfortnej zóny a urobte niečo, čo by ste normálne neurobili.
Otraste základmi svojej každodennej rutiny. Snívajte, riskujte a vdýchnite svojmu životu iskru.

Na začiatok si vyberte niečo jednoduché.

  • Do práce choďte inou cestou, iným dopravným prostriedkom.
  • Vyskúšajte úplne nové reštaurácie ako zvyčajne a ochutnajte čosi celkom nové.
  • Začnite sa rozprávať s čašníkom, predavačom, spolucestujúcim, človekom vo výťahu.
  • Pozdravte a usmejte sa na ľudí na ulici, na úrade, prehoďte pár slov s kolegami, s ktorými sa stretnete v kuchynke a bežne sa len míňate.
  • Oslovte muža/ženu, ktorý sa vám páči, je vám sympatický…

Možno ste však extrovert, ktorý toto všetko už robí. Aké veci sú pre vás nepríjemné? Čo by ste radi urobili, no vyhýbate sa tomu práve pre neistotu?
Spravte to. Začnite teraz. Neexistuje na to lepšia chvíľa než práve táto. Zmierte sa s neistotou. Len tak váš život prestanú sužovať obmedzenia a názory ostatných, a vy si uvedomíte jeho skutočnú krásu.

milujte sami sebaPrečítajte si tiež
7 rád, ako milovať sám seba a uveriť, že ste naozaj dobrí.

 

…a potom sa chopte príležitostí

Keď akceptujete neistotu, nájdete v sebe silu na zmenu – vo všetkých oblastiach, od vzťahov až po kariéru. Pomôže vám to dostať sa do formy, zarábať viac peňazí či nájsť svojho budúceho životného partnera.

Pred životom sa už nebudete schovávať, budete ho žiť a plnými dúškami si užívať jeho pestrosť. Budete sa oveľa menej stresovať, keď prestanete pátrať po istote, keď sa prestanete snažiť nájsť vo všetkom zmysel.

Život je jedno veľké dobrodružstvo. Je plný príležitostí. Ostáva len na vás, aby ste tieto príležitosti prijali naplno v celej ich majestátnej, znepokojivej a zároveň povzbudzujúcej neistote. Sústreďte sa na to, čo dokážete ovplyvniť, a prestaňte sa obávať toho, čo nemáte vo svojich rukách,” vyzýva vo svojej knihe Gary John Bishop.
Sám sa celý život snaží pomôcť ľuďom zmeniť ich život a to ho poháňa vpred každý deň. Popularitu mu priniesol jeho svojský prístup, ktorý sa vyhýba pozlátke a vate. Ľudí priťahuje svojou priamosťou a praktickosťou svojich myšlienok…

Foto: Pixabay.com, Unsplash.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.