Ocot máme všetci doma, v kuchyni a niekto ho používa len pri varení. No mnohí ľudia vedia, aké všakovaké účinky má ocot – či už pri čistení, praní, zbavovaní pachov alebo sa pridáva do pleťových alebo vlasových toník. Počas koronakrízy si mnohí pripravovali vlastné dezinfekčné prípravky na báze octu.
Ocot je však veľmi užitočný prostriedok na extrakciu a uchovávanie bylinných látok. A najmä prírodný (nepasterizovaný) jablčný bioocot je výborný na vnútorné aj vonkajšie použitie.
Prezradíme vám, ako si vyrobiť vlastné bylinné octy, na čo slúžia a ako nám vedia pomôcť.
Bylinné octy
Pri vnútornom užívaní podporuje bioocot zdravú rovnováhu vnútorného prostredia, znižuje zápal, podporuje imunitu a upravuje metabolizmus. Pri užívaní s jedlom zlepšuje schopnosť vstrebávať minerály. Pri vonkajšom použití zmierňuje podliatiny, schladí a zmierni opuchy a prospieva vlasom aj pokožke.
„Bylinný ocot sa dá pripraviť podobne ako tinktúra,” radí certifikovaná bylinkárka a liečiteľka Pip Wallerová v botanickej príručke Zdravie a krása. „Bylinky zalejeme 2- až 3-násobným množstvom octu. Uchovajte 2 až 4 týždne na chladnom tmavom mieste a potom preceďte cez látku. Ocot vydrží najmenej 2 roky.”
Liečivé účinky
V bylinných octoch sa spájajú liečivé a výživné účinky octu s vôňou liečivých bylín, ich vysokým obsahom minerálnych látok a blahodarnými účinkami na zdravie. Môžu sa užívať ako liek alebo používať na mnohorako spôsobov v kuchyni: môžete nimi preliať fazuľu alebo obilniny, použiť v dresingoch na šalát alebo dochutiť nimi čínske pokrmy či polievky.
Postup na prípravu nasledujúcich bylinných octov je rovnaký – bylinky sa niekoľko týždňov macerujú v octe.
Na vnútorné použitie sa pripravujú vždy s jablčným octom – nižšie nájdete domáci recept.
Na vonkajšie použitie (umývanie vlasov a čistenie pleti) môžete použiť aj biely ocot. Na vypláchanie bielizne použite 1 – 2 lyžičky bieleho octu na 250 ml vody.
Pri použití v kuchyni vyskúšajte kombináciu octu a za studena lisovaného olivového oleja, čím vznikne zdravý šalátový dresing. Na liečbu sa užíva 5 – 10 ml octu rozriedeného v malom množstve vody trikrát denne.
Vyskúšajte tiež
Domáci recept na jablčný ocot.
1. Ocot s cesnakom medvedím
Rachel Corbyová je záhradníčka, zberačka a spisovateľka žijúca v Anglicku. Riadi firmu Gateway to Eden, ktorá ponúka liečbu a semináre o sile rastlín. A ona nedá dopustiť na ocot s medvedím cesnakom. Lahodnú chuť dodá šalátovým dresingom a ryži. Zároveň má antioxidačné aj antiseptické účinky a veľmi účinne podporuje imunitu.
Potrebujete 60 g najemno nasekaných listov cesnaku medvedieho a 360 ml jablčného octu.
Listy cesnaku naložíte do jablčného octu a necháte macerovať niekoľko týždňov na chladnom tmavom mieste. Potom preceďte cez látku.
2. Medovkový ocot
Medovkový ocot vynikajúco chutí a hodí sa k všetkým pikantným jedlám alebo šalátom. Medovka je známa aj ako „potecha srdca“, pretože pomáha zahnať melanchóliu. Odporúča ho aj anglická spoločnosť Sensory Solutions, ktorú riadia Karen Lawtonová a Fiona Heckelsová. Učia, pestujú a zbierajú rastliny a vyrábajú z nich úžasné, kvalitné prípravky.
Prísady: 30 g čerstvej kvitnúcej vňate medovky a 500 ml jablčného octu.
Medovku zalejte jablčným octom a nechajte 2 až 4 týždne na chladnom tmavom mieste. Potom preceďte cez látku. Ocot vydrží najmenej 2 roky.
3. Pamajoránový ocot
Vynikajúci na prípravu šalátového dresingu na taliansky spôsob, no zriedený ho môžete použiť aj ako kloktadlo pri zapálených krčných mandliach alebo nádche. Pamajoránový ocot je výborný na obnovenie črevnej mikroflóry.
Pripravte si 30 g čerstvej kvitnúcej vňate pamajoránu a 500 ml jablčného octu. Pamajorán zalejte, dajte na tmavé chladné miesto na 3 až 4 týždne. Potom preceďte cez látku a vydrží vám aj dva roky.
4. Pikantný ocot
Tento korenistý a pálivý ocot sa veľmi hodí do rajčinovej šťavy alebo priamo na pitie pri boji s prechladnutím. Je vhodný aj na vonkajšie použitie na masáž svalstva.
SUROVINY
- 300 ml jablčného octu
- 1 nastrúhaný čerstvý koreň chrenu (približne 100 g)
- 5 nakrájaných strúčikov cesnaku
- 1 – 2 nakrájané cibule
- 7,5 – 10 cm nastrúhaného čerstvého koreňa zázvoru
- 1 ČL čerstvo nastrúhanej kajenskej papriky (prípadne 1/2 ČL sušenej)
POSTUP
Zmiešajte chren, cesnak, cibuľu, zázvor a kajenskú papriku – to všetko nakrájajte na menšie kúsky. Zalejte jablčným octom a macerujeme 8 týždňov na chladnom tmavom mieste. Potom preceďte cez látku.
Foto: Pixabay.com, Unsplash.com