Možno máte aj vy na tele jazvy – či už z detstva po páde z trojkolky alebo bitke so súrodencom. Alebo ste v puberte mali pokožku posiatu akné, ktoré zanechali po sebe malé jazvičky. A možno ste podstúpili chirurgický zákrok, po ktorom vám ostala jazva. Niektorým ľuďom jazvy prekážajú a najradšej by ich vygumovali zo svojho tela. Je to pochopiteľné najmä v prípadoch, že ide o viditeľnú časť pokožky a sú výrazné.
Jazva môže byť niekedy sexi, najmä u drsných mužov, no väčšinou „ju nepotrebujeme“. Existuje množstvo tipov a receptov na jazvy. Naštudovali sme si veľa literatúry, popýtali sme sa starých mám a prinášame vám niekoľko osvedčených receptov, ako sa jaziev zbaviť. Napríklad kedysi sa jazvy potierali domácim nesoleným sadlom, ľubovníkovým olejom či tinktúrou zo skorocelu. Dnes existuje oveľa viac prostriedkov, ako sa jazvičiek zbaviť alebo aspoň zmenšiť ich viditeľnosť.
Silikónové produkty
- Mali by ste vedieť, že jazva si vyžaduje vlhkosť a prístup kyslíka. Čiže žiadne vysúšanie a hermetické prelepovanie. Nechajte jazvu „dýchať“. Hydratácia následne pomáha produkcii kolagénu pre rýchlejšie hojenie. Na to sa využívajú rôzne silikónové gély, tyčinky alebo plátky ako Epiderm, Scarban Elastic ap. Prikladáte ich priamo na jazvu, sú umývateľné a vhodné na viacnásobné využitie.
- Silikónové gély odporúčame Dermatix, Contractubex alebo Xeragel, ktoré sa používajú najmä na tvár, po akné alebo po vybratí znamienok. Jazvy po ich aplikácii zmäknú, postupne vyblednú a vyhladia sa. Nezabudnite však, že žiadna jazva nezmizne úplne.
- Silikónové tyčinky ako Prosil sú veľmi praktické a nanášanie je rýchle, jednoduché.
Všetky tieto silikónové prípravky sa musia užívať dlhodobejšie, minimálne 3 mesiace, aby sa dostavil efekt.
Aloe vera
Českí odborníci Josef Jonáš a Jiří Kuchař odporúčajú aloe vera. Pomáha na spáleniny, odreniny a drobné poranenia kože – vytlačíte na dané miesto šťavu z čerstvo odrezaného listu Aloe vera a potriete. Gél sa nechá zaschnúť a postup sa opakuje niekoľkokrát denne. Rana sa rýchlo zahojí a často nezostane ani jazva. Podobne pôsobí aj priemyselne vyrábaný gél z aloy, dodávajú autori v knihe Svet prírodných antibiotík.
Balzam na jazvy
Potrebujete po 4 kvapky éterického jazmínového a mandarínkového oleja, a 4 lyžice olivového oleja.
Oleje zmiešame a pripravenú zmes vmasírujeme do pokožky. Tento balzam zmäkčuje jazvy a dodáva pokožke pružnosť (pri vystavovaní pokožky priamemu slnku sa použitie mandarínkového oleja neodporúča).
Alchemilka panenská
V liečiteľstve a kozmetike sa používa vňať alchemilky, ktorá obsahuje veľké množstvo trieslovín, kyseliny fenolovej, horčiny a rôznych minerálnych látok. Extrakty z bylinky majú pozitívne účinky na pokožku, najmä na spojivové tkanivo. „Pomáhajú pri hojení jaziev po obarení, ranách atď,“ píše sa v knihe Krása z prírody. „Regenerujú totiž vlásočnice, vďaka čomu postupne vymiznú škvrny a znamienka na pokožke a tiež obnovujú správnu pružnosť pokožky.“
Obklady na tvár z odvaru z alchemilky majú protizápalové, zvláčňujúce a sťahujúce účinky. Pomáhajú pri odstraňovaní pieh, pigmentových škvŕn a vrások.
Prečítajte si tiež
Klinček a jeho liečivé účinky na organizmus.
Citrónová maska na odstránenie jaziev
Zmiešajte 1 polievkovú lyžicu citrónovej šťavy, 1 lyžicu mandľového oleja, 3 lyžice mlieka. Touto zmesou si potrite jazvu raz denne aspoň týždeň, prípadne aj dva. Po nanesení zmesi nevystavujte pokožku slnku.
Med s aspirínom
Kyselina salicylová v aspiríne robí zázraky a jej chemická štruktúra dodá pokožke potrebný peeling. Vezmite si 2-3 tabletky aspirínu a pokvapkajte ho niekoľkými kvapkami vody, až kým sa nerozpustí. Potom pridajte asi dve lyžice medu a premiešajte. Naneste na jazvu a nechajte pôsobiť asi 15 minút. Napokon umyte vodou.
Jedlá sóda na jazvy
Jedlá sóda má exfoliačné účinky, preto je veľmi populárnym prostriedkom na odstránenie jaziev. Granulky sódy zmiešané s vodou odstraňujú odumreté vrstvy pokožky tváre bez akéhokoľvek rizika, že by sa tam vytvoril zápal.
Vezmite pár lyžičiek jedlej sódy a pridajte trošku vody, aby vznikla hustá pasta. Jemne vmasírujte zmes na tvár a postihnuté oblasti. Po asi minútke masáže nechajte zmes pôsobiť na tvári niekoľko minút, potom sa opláchnite teplou vodou.
Spomínaná exfoliácia je olupovanie, čo je základný krok pri ošetrovaní pleti a výrazne pomáha aj pri jazvách.
Prečítajte si tiež
12x ovocie, ktoré lieči a spomaľuje starnutie.
Tea tree oil
Olej z čajovníka pochádza z austrálskej rastliny Melaleuca alternifolia a má úžasné antiseptické, antibakteriálne a protiplesňové účinky. Tea tree oil patrí i k najlepším prostriedkom na liečbu akné.
Pri jazvách sa osvedčil najmä vtedy, ak s zapálené, začervenané a podráždené. Býva to často po chirurgickom zákroku alebo po popálení. Tea tree oil poskytuje pokožke potrebnú vlhkosť a pomáha hydratovať jazvy, ktoré sa postupne zmenšujú až celkom zmiznú.
Zmiešajte 2 až 4 kvapky tea tree oleja s dvomi lyžicami vody. Vatovým tampónom aplikujte vodičku na jazvu, potierajte a jemne vmasírujte do pokožky. Opakujte 2 až 3 krát denne, ale nikdy nepoužite olej z čajovníka neriedený. Je príliš silný, aby prišiel do priameho kontaktu s jazvou.
Jablčný ocot
Výborný na pitie, liečivý zvnútra, ale aj zvonka. Jablčný ocot totiž pôsobí ako prírodná dezinfekcia a dobré prírodné antiseptikum. Vyrovnáva tiež hodnotu pH pokožky pri lokálnej aplikácii.
Vyskúšajte zmes jablčného octu s medom. Zmiešajte 2 lyžice jablčného octu, 2/3 šálky vody a 2 lyžičky medu. Premiešajte a vatovým tampónom potierajte jazvy. Nechajte pôsobiť asi hodinu, potom opláchnite vodou. Aplikujte raz denne.