Tymian. 12 tipov, ako vás zbaví zápalov a bolesti

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kedysi sa mu hovorilo materina dúška, oficiálne sa volá dúška tymianová, no ľudovo a najčastejšie ho voláme jednoducho tymian. Pochádza zo Stredomoria a názov vzniklo prenesene z egyptského tham-thm, pretože starí Egypťania používali tymianovú silicu na balzamovanie múmií. Už starí Gréci pripisovali tymianu silu a osviežujúce účinky. Pestoval sa dokonca aj v Aténách a dostal sa do gréckych bájí.

Tymian sa hojne používa v potravinárstve a je napríklad súčasťou známej francúzskej zmesi byliniek bouquet garni. Z tymianu sa používa kvitnúca vňať (kvitne od mája niekoľko mesiacov), ktorá obsahuje viac než 200 chemických látok.

 

Tymian lieči a povzbudzuje

  • Tymian sa považuje za jednu z najstarších antibiotických drog. „Pomáha pri bronchitíde, kašli a zápaloch v hrdle, pri infekciách s horúčkou a pri chrípke, a to ako pri kloktaní a vyplachovaní úst, tak aj pri vnútornom užívaní,“ tvrdia autori J.Jonáš a J.Kuchař vo vynikajúcej knihe Svet prírodných antibiotík.
  • Má stimulačné, antibakteriálne, antimykotické a dezinfekčné účinky, zastavuje krv, potláča zápaly, uvoľňuje kŕče, rozpúšťa hlieny, tíši bolesti, vyvoláva potenie a celkovo povzbudzuje organizmus.
  • Má výborný účinok na tráviacu sústavu a odstraňuje zápach z úst. Ako diuretikum prináša úľavu pri artritíde, reume a dne.
  • Deťom sa môže podávať ako odčervovací prostriedok, naložený v oleji sa používa na čistenie a dezinfikovanie rán a zároveň aj na masáže bolestivých miest.
  • Výplachy úst tymianovým nálevom alebo tinktúrou posilňujú ďasná a tymian naložený v octe zvonka pomáha pri akné.

medovka lekárskaPrečítajte si tiež
Medovka lekárska. Urobte si liečivé kvapky.

Pripravte si z tymianu

Tymianové prostriedky sa nemôžu užívať dlhodobo a je nutné dodržať predpísané dávkovanie.

  • Nálev z tymianu sa pripraví z jednej čajovej lyžičky sušenej tymianovej vňate, ktorá sa zaleje štvrť litrom vriacej vody. Čaj sa nechá štvrťhodinu vylúhovať a denne sa môžu vypiť až štyri šálky. Nálev sa môže používať aj na obklady a obmývanie.
  • Tymianový kúpeľ sa pripraví zo 100 gramov sušenej vňate, ktorá sa zaleje litrom horúcej vody a nechá sa pod pokrývkou 20 minút vylúhovať. Potom sa precedí a naleje do kúpeľa, ktorý by mal trvať 15 minút. Čiastočný kúpeľ si možno pripraviť pri únave alebo reumatizme horných alebo dolných končatín, najdlhšie 12 dní po sebe.
  • Tymianový roztok na inhalácie sa pripraví z jednej polievkovej lyžice sušenej vňate, ktorá sa nasype do misy a zaleje sa pol litrom horúcej vody. Maximálny čas inhalácie by nemal presiahnuť desať minút.
  • Tinktúra sa pripraví zo sušenej tymianovej vňate a štyridsaťpercentného liehu v pomere 1:5. Nechá sa tri týždne macerovať na tmavom mieste a potom sa precedí. Uchováva sa v tmavom pohári v chlade a suchu a denne sa užíva jedna čajová lyžička.

 tymian a bazalka

Tymian na bolesti

Tymian je výborným prostriedkom na tíšenie bolesti – môžete si olejom, či masťou z tymianu potierať dané miesto. Tiež premasírovať, prípadne potierať. Tu je pár spôsobov, ako si na tento účel pripravíte tymian:

  • Olejový výluh sa pripraví tak, že sa fľaša so širokým hrdlom voľne naplní sušenou tymianovou vňaťou, doleje sa doplna olejom z pšeničných klíčkov, starostlivo sa uzatvorí, postaví sa na dva týždne na teplé miesto a každý druhý deň sa jemne pretrepe. Potom sa olej prefiltruje, vňať nasiaknutá olejom sa vytlačí v bavlnenej látke a obe zložky sa zmiešajú. Olej je určený na vonkajšie použitie.
  • Tymianová masť sa pripraví z 20 gramov včelieho vosku, ktorý sa dá do pohára a rozpustí sa vo vodnom kúpeli. Pridá sa 100 gramov tymianového olejového výluhu a všetko sa dobre premieša. Pohár sa vyberie z vodného kúpeľa a obsah sa mieša, kým nevychladne na telesnú teplotu. Naplní sa do téglika a po vychladnutí sa uzatvorí viečkom.
  • Masážny olej sa pripraví z tinktúry, ktorá sa v pomere 1:1 zmieša s mandľovým alebo sezamovým olejom.


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.