Všetko o aloe vera. Liečivé účinky, príprava gélu, pestovanie, kozmetika

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Aloe vera je púštna rastlina, ktorá veľmi dobre uchováva vlhkosť. V kozmetike a liečiteľstve ju používali už pred viac ako šiestimi tisícami rokov Egypťania. Od nich prevzali znalosti o tejto rastline Gréci a Rimania. Ujala sa v čínskej medicíne a kedysi bola využívaná aj vo vojnovej medicíne. Do Ameriky sa dostala s Kolumbovými námorníkmi a prisvojili si ju aj domorodé národy Latinskej Ameriky.
Zvonku používaná zvlhčuje a regeneruje kožu a pomáha proti kožným nečistotám.
Vnútorne používaná posilňuje obranyschopnosť a krvné cievy. Môžete kúpiť na spotrebu určenú šťavu alebo gél a do inej šťavy alebo smoothie zamiešate jednu lyžicu…

Aloe vera je však neskutočne cenná a užitočná rastlina, ktorú viete využiť mnohými spôsobmi. Viaceré vám popíšeme – vysvetlíme, ako nám pomáha, ako ju pestovať a brať z nej liečivú gélovitú látku. Poradíme, čo si z nej môžete pripraviť a ako funguje v kozmetike.
Mimochodom, jej zázračné účinky pripisovali latinskoamerickí Indiáni bohyni, ktorá ich odovzdáva prostredníctvom obete a modlitby. V Južnej Amerike si šťavu z aloe cenia ako životný elixír.

U nás v Európe sa o rozšírenie postarali jezuiti, ktorí ju v 17. a 18. storočí užívali ako preháňadlo a proti črevným parazitom. Dlho slúžila ako domáci prostriedok pri zápche a ako prvá pomoc pri porezaní. „Nové medicínske však výskumy potvrdzujú dávne poznatky prírodného liečiteľstva a pripisujú rastline najrôznejšie účinky, napríklad zlepšenie videnia a očných chorôb alebo zmiernenie problémov pri bronchiálnej astme,“ píšu Jiří Kuchař a Josef Jonáš v knihe Svet prírodných antibiotík.

 

Liečivé aloe vera

aloe veraAloa ovplyvňuje choroby, ktoré súvisia s imunitným systémom, dokáže liečiť popáleniny alebo nebezpečné abscesy vyvolané ožarovaním. Má významné antihyperglykemické účinky a môže byť užitočná pri liečení diabetu 2. typu.

Na spracovanie sa využíva sabur – šťava z listov aloy usušená na slnku. Sabur je čiastočne rozpustný vo vode, kým čerstvá šťava je takmer nerozpustná.
Šťava sa získava zo starších exemplárov rastliny, ktorú pred odrezaním listov aspoň týždeň nepolievame.
Zoznam účinných látok v nej je pozoruhodný. Sú to najmä vitamín A, vitamíny skupiny B, vitamíny C a E, z minerálov vápnik, fosfor, draslík atď.

Aloe vera pôsobí antiviroticky, antibakteriálne, antisepticky i antimykoticky. Posilňuje imunitu, očisťuje, zastavuje krvácanie a usmrcuje choroboplodné zárodky. Okrem toho tíši bolesti, zmierňuje horúčku a podporuje látkovú výmenu.
Je súčasťou mnohých bežne predávaných preháňadiel, pretože revitalizuje črevnú flóru a účinkuje proti črevným parazitom.

jazvy ako sa ich zbaviťPrečítajte si tiež
Jazvy. 11 tipov, ako sa ich účinne zbaviť.

Vnútorne sa užíva aj pri akútnom upchaní čreva, ale odborníci odporúčajú neprekračovať uvedené dávkovanie, pretože účinok býva veľmi razantný. V poslednom čase sa rozšírila tzv. tkanivová terapia aloovými injekciami, ktorú musí vykonávať lekár.

Gél v podobe slizovitého želé zo stredu listov sa používa na kožu spálenú slnkom, na suchú kožu, akné a zle sa hojace rany.
Blahodarne pôsobí pri bolestiach tváre neuralgického pôvodu, pri artritíde a reume. Pretože povzbudzuje kožnú látkovú výmenu, môže sa aplikovať priamo na rany, pri napadnutí plesňou, na abscesy. Ale tiež pri psoriáze alebo pri poštípaní hmyzom, žalúdočných vredoch, astme.
Aloe má jedinečnú vlastnosť zastaviť rast polypov a redukovať rast hemoroidov.
Na posilnenie imunity sa osvedčila denná pitná aloová kúra.

 

Ako dostať gél z aloe vera

Aloe má hrubé, šabľovité a mäsité listy, ktoré sú zakončené tŕňmi. Práve dreň z listov obsahuje veľa liečivých látok.
Vyberte si tučný mäsitý list zo spodnej časti rastliny, kde sú listy najzrelšie. Opatrne ho odrežte, umyte a osušte. Položte ho na tanier pod uhlom asi 45º, aby z neho vytiekla žltá šťava. Trvá to asi 15 minút.

Potom list dajte na drevenú dosku, odstráňte ostré výčnelky a šetrne odrežte vrch zeleného obalu. Pod ním nájdete gél, ktorý môžete dávať do pohárika pomocou lyžičky. Na jeden pohár gélu pridajte asi štvrť vyšťaveného citróna. Pohár uzavrite a môžete skladovať v chladničke asi týždeň.

Pozrite si, ako sa získava gél z mega aloe:

 

Pripravte si z aloe vera…

Pleťová maska sa pripraví z jedného listu aloe vera, čajovej lyžičky tvarohu a čajovej lyžičky medu. Z listu sa oddelí vonkajšia šupka a dužina sa prepasíruje cez sito. Gél sa dobre premieša s medom a tvarohom, až vznikne hladká hmota.
Pripravenú masku je potrebné naniesť okamžite a nechať ju pôsobiť najmenej desať minút. Nakoniec sa maska zmyje vlažnou vodou.

aloe vera gélTelové mlieko z aloe vera sa pripraví z dvoch listov, ktorých dužina sa spracuje vyššie uvedeným spôsobom. Čerstvý gél sa zmieša so 100 g panenského olivového oleja, naleje sa do dobre uzatvárateľnej fľaše a odloží sa na dva týždne na chladné, tmavé miesto. Raz za dva dni sa obsah dôkladne premieša, potom sa precedí cez ľanové plátno a naleje do tmavej fľaše. Prípravok sa uchováva v chladničke, bez pridaných stabilizátorov, preto nemá príliš dlhú trvanlivosť.

Aloe vera na spáleniny, odreniny a drobné poranenia kože. Vytlačte šťavu z čerstvo odrezaného listu Aloe vera a naneste na postihnuté miesta. Gél sa nechá zaschnúť a postup sa opakuje niekoľkokrát denne. Rana sa rýchlo zahojí a často nezostane ani jazva.
Podobne pôsobí aj priemyselne vyrábaný gél z aloy.

Mrazené aloa na pomliaždeniny, výrony a iné kožné poranenia, na zápaly aj na opuchnuté oči sa pripraví z 20 ml čerstvého gélu, ktorý sa zmieša so 100 ml destilovanej vody a nechá sa zmraziť v igelitovom vrecku. V prípade potreby sa mrazený gél vybalí z igelitu a postihnuté miesto sa ochladzuje jeho postupným roztápaním.

 

aloe vera nápojOsviežujúci nápoj z aloe

V tomto úžasnom nápoji sa spája chuť pomarančovej šťavy, kokosovej vody a aloe do chutného a sviežeho koktailu. Vychutnajte si ho hneď ráno po zobudení a pozorujte, ako prebúdza a hydratuje vaše telo a napĺňa ho citrusovým jasom.

Potrebujete:

  • 2 pomaranče
  • 1 šálka kokosovej vody
  • ¼ listu aloe

POSTUP: Najprv si nakrájame pomaranče a vytlačíme z nich šťavu. Mali by sme šťavou naplniť celú šálku. Šťavu prelejeme do mixéra a pridáme kokosovú vodu. Rozrežeme list aloe a vyškriabeme asi dve polievkové lyžice čerstvého gélu, následne ho pridáme do mixéra. Mixujeme, kým nie je nápoj jemný a spenený. Nalejeme do pohára a hneď podávame.

 

Aloe vera v kozmetike

V kozmetike sa čerstvé listy aloy používajú pri výrobe balzamov, krémov, sprchových gélov, bylinkových masiek a mnohých iných prípravkov. Emulzie a mlieka z aloy pomáhajú pri liečbe popálenín pokožky aj pri spálení slnkom.
Antibakteriálne účinky aloy sa vo farmaceutickom priemysle využívajú na výrobu liečivých prípravkov na kožné ochorenia, vrátane akné.

aloe vera„Gél z aloy a pokožka majú podobné pH, preto je univerzálnym kozmetickým prípravkom. Preniká hlboko do pokožky a v kombinácii s inými látkami, napr. s vitamínmi, prináša vynikajúce výsledky: vyživuje pokožku aj podkožné spojivové tkanivo,“ vysvetľuje Teresa Lewkowicz-Mosiej v knihe Krása z prírody.

Vďaka obsahu proteolytických enzýmov aloa odstraňuje odumreté bunky epidermy, čím vytvára miesto pre nové. Navyše má regeneračné účinky a podporuje tvorbu kolagénu, čo je veľmi dôležité pri suchej a zrelej pleti.
Aloa taktiež spevňuje pokožku, vyhladzuje pleť a chráni ju pred škodlivými vonkajšími činiteľmi. Vynikajúco hydratuje pokožku, a to vďaka vysokému obsahu vody v listoch (približne 99 %).

Gél z aloy sa používa aj na výrobu šampónov, najmä na mastné a lupinami postihnuté vlasy. Šampóny z aloy vlasy vyživujú, dodávajú im jemnosť a objem. Boli preukázané aj pozitívne účinky aloy pri liečbe vypadávania vlasov.

<strong>Aloe pre dušu</strong>
„Aloe je vynikajúcou potravinou pre ľudí, ktorí práve prechádzajú veľkou životnou zmenou,  ako je napríklad sťahovanie na nové miesto,“ tvrdí Anthony William, autor knihy Liečivá sila potravín. „Práve vtedy mnohí pociťujú prázdnotu, osamelosť, nostalgiu alebo sa cítia stratení. Táto rastlina vám pomôže prijať dané prostredie a životné okolnosti.
Gél z aloe vera môžete konzumovať priamo, zmiešať ho s vodou alebo pridať do smoothie. Nezáleží na tom, či ste aloe kúpili v obchode, alebo si ho vypestovali v záhrade či na okne. Jeho pravá podstata zostáva zachovaná.

 

Pestovanie aloe vera

Aloe vera rastie voľne v prírode v suchých, piesočnatých a kamenistých oblastiach Afriky, na Arabskom polostrove a na pobreží Stredozemného mora.
U nás sa pestuje v skleníkoch na potreby farmaceutického a kozmetického priemyslu, ale aj ako okrasná črepníková rastlina. Bez problémov to zvládnete aj vy doma. Na jej rozmnoženie odporúčame 2 postupy:

aloe vera pestovanie

  • Rozmnožovanie z listov je jednoduché, ale nie vždy úspešné. Listy obsahujú veľa vody, preto hrozí riziko, že list začne v pôde hniť skôr, ako sa zakorení. Ako na to? Vezmite list aloe dlhý aspoň 8 centimetrov. List odrežte šikmo ostrým a čistým nožom. Takýto odrezaný list nechajte na teplom mieste, aby sa na reznej časti vytvoril ochranný film. Môže to byť niekoľko dní.
    Po vytvorení ochranného filmu namočte tento koniec do škorice alebo medu (pôsobia antispeticky, zabraňujú prípadnému prenosu infekcie z pôdy) a vložte do zeminy v kvetináči, aby trčali 2/3 listu. Ideálny je substrát na kaktusy a sukulenty. Mierne zavlažte.
    Kým pôda nevyschne nezalievajte. Dajte na teplé a slnečné miesto.
  • Rozmnožovanie z výhonkov je tiež cesta. Výhonky majú bledšiu a jasnejšiu farbu ako materská rastlina. Majú vlastný koreňový systém, rastú povedľa hlavnej rastliny a aby dobre zakorenily, musia mať najmenej 4 listy. Opatrne oddelíte tento malý trs, vyberiete z pôdy a postupujete ako pri rozmnožovaní z listov.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.