Trenčianske Teplice. Očarujúce kúpeľné mestečko

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Nádherná promenáda v centre, turecké kúpele Hammam, upokojujúci kúpeľný park, Most slávy, vyhliadka jeleň, či veľký bazén Grand priamo v centre na námestí. To je len pár lákadiel, kvôli ktorým sa oplatí prísť do tohto kúpeľného mestečka.
Trenčianske Teplice sa často prirovnávajú ku Karlovým Varom. V mnohom je to pravda. A je dobré, že mestečko nezaspalo a vyvíja sa doslova z roka na rok. „Posledné roky sa mesto naozaj významne pohlo smerom vpred. Modernizácia a pretváranie schátralých budov, nové námestie, oddychové zóny pre všetky vekové kategórie, náučné chodníky v okolitých lesoch a zvyšovanie kvality služieb v kúpeľoch – to sú súčasné Trenčianske Teplice,“ potvrdzuje primátor Štefan Škultéty.

A presne taký máte dojem po príchode do mestečka, do jeho centra. Úžasná pohoda, neustále to tam žije, mestečko vklinené medzi hory vás uvoľní a spomalí. Poďte s nami na virtuálnu prechádzku po Trenčianskych Tepliciach – poradíme, čo sa oplatí vidieť, kadiaľ ísť, aby ste videli všetko dôležité. Dáme tip, ako sa tam dostať a kde sa ubytovať.

 

Ako do Trenčianskych Teplíc a kde bývať?

Trenčianske TepliceTrenčianske Teplice majú cez 4000 obyvateľov a sú len 15 km od Trenčína. Mestečko leží v údolí potoka Teplička na úpätí Strážovských vrchov.
Autom sa tam dostanete veľmi jednoducho. Od Bratislavy po diaľnici kúsok za Trenčín, zídete zjazdom na Dubnicu nad Váhom, potom doprava na Trenčianku Teplú a doľava na Trenčianke Teplice. Od Žiliny odbočte teda ešte pred Trenčínom na Dubnicu.
Vlakom sa odvezte do Trenčína (prechádzka po Trenčíne TU) a odtiaľ chodia často autobusy priamo do Trenčianskych Teplíc – cesta trvá do 20 minút a vystúpite na dolnom konci kúsok od hlavnej promenády.

V mestečku je množstvo hotelov a penziónov, takže je z čoho vyberať. My sme vyskúšali Hotel Flóra a môžeme len odporúčať. Zrenovovaný hotel je hneď vedľa Mostu slávy, kúsok od obľúbeného kúpaliska Zelená žaba, pár metrov od hlavnej promenády.
Ponúkajú rôzne pobyty – wellness, seniorské, ozdravovacie, víkendové, liečebné… Pekné izby, reštaurácia, terasa na streche a závideniahodný wellness, ktorý je pýchou hotela. Ten si nenechajte ujsť, stojí za to!
(POZOR! Aktuálne hráte na našom FB profile o víkendový pobyt pre 2 osoby s polpenziou a procedúrami v Hoteli Flóra :-))

 

Historická električka

Ideálne je však prísť do Trenčianskych Teplíc historickou električkou, ktorá premáva z Trenčianskej Teplej od roku 1909. Táto cesta je nezabudnuteľný zážitok najmä pre deti a trvá necelých 20 minút, takže to vydržia aj tie menšie 🙂 Od roku 2011 však trať prevádzkujú už len príležitostne. Ak sa vám podarí vystihnúť niektorú z nostalgických jázd, treba vystúpiť na predposlednej zastávke, ktorá je blízko prvej zaujímavosti na trase po Trenčianskych Tepliciach.
Mimochodom, na skale nad zastávkou električky sa nachádza vyhliadka Hríb. Keď sa rozhliadnete od altánku na okolie, určite oceníte nádhernú polohu kúpeľov v zovretí zalesnených svahov Strážovských vrchov.

Trenčianske Teplice historická električka

 

Spoznávame Trenčianske Teplice

Trenčianske Teplice kolobežkyOd autobusovej stanice alebo zastávky historickej električky sa vydajte do centra Trenčianskych Teplíc. Vedie vás Nádražná ulica, ktorá za pešou lávkou cez koryto Tepličky pokračuje po ulici, po ktorej sa dostanete na západný okraj kúpeľnej promenády.
Mimochodom, v Turistickej-informačnej kancelárii si môžete požičať veľké kolobežky, pre deti aj dospelých a presúvať sa po mestečku takto 🙂
Prvou dominantnou stavbou Ulice T. G. Masaryka je farský Kostol sv. Štefana z roku 1888. Napravo od kostola stoja dve elegantné stavby zo začiatku 20. storočia – vľavo Hotel Margit a vpravo Vila Krista.

Najstaršou stavbou sú pivnice Reštaurácie II.Rímskej légie, no najstaršou pamiatkou centrálnej promenády je Kaštieľ. Dal ho postaviť v roku 1752 pri vyvierajúcich prameňoch zakladateľ kúpeľov a miestny zemepán Jozef Illesházy.
Nachádzajú sa v ňom liečebné bazény (zrkadliská) a riaditeľstvo kúpeľov. Vedľa kaštieľa stojí moderný kúpeľný hotel Pax spojený s budovami, ktoré poskytujú svojim hosťom liečebné procedúry.

Obľúbené kúpele
Najstaršie kúpele boli tam, kde vznikali obložené bazény. To boli Bojnice, Turčianske Teplice a samozrejme Trenčianske Teplice. „Tie patrili k najväčším kúpeľom v druhej polovici 19-.storočia. Boli naozaj veľmi dobre vybudované a doteraz majú mestský charakter, podobne ako české Karlove Vary,“ tvrdí balneohistorik Mgr. Martin Kostelník, PhD.

 

Turecké kúpele Hammam

Trenčianske Teplice hammamPrechádzajúc po promenáde si môžete dopriať zmrzlinu, osviežujúci nápoj, alebo sa najesť – možností je tam veľa. Za námestím určite upúta vašu pozornosť najpôsobivejší objekt kúpeľného areálu turecké kúpele Hammam. „Postavili ich v roku 1888 podľa vzoru letného sídla egyptského miestokráľa Izmaila. Jeho model vystavili na svetovej výstave v Paríži, kde si ho všimla vtedajšia majiteľka kúpeľov Ifigénia d´Harcourt. O tom, že aj interiéry Hammamu dýchajú Orientom, sa môžeme presvedčiť na pravidelných utorňajších prehliadkach,“ radí Ján Lacika v knižke Najkrajšie mestské prechádzky.

Po Sinaovej ulici sa dostanete na Ulicu 17. novembra. Pred Hotelom Most slávy prečnieva nad koryto Tepličky terasa s balustrádovým zábradlím, na ktorom sú pripevnené tabuľky s menami významných osobností svetovej kinematografie ocenených cenou Hercova misia. Toto ocenenie sa udeľuje počas medzinárodného filmového festivalu Art Film. Nájdete tam mená ako Jean Paul Belmondo, Jeremy Irons, Sophia Loren, Omar Sharif, ale aj Zdeněk Svěrák, Julo Satinský, Marián Labuda, či Jozef Króner.
Keď už na Moste slávy nebolo pre pribúdajúce tabuľky dosť miesta, usporiadatelia dali pre ne postaviť symbolický most v neďalekom kúpeľnom parku. Hoci populárny festival sa v roku 2016 presťahoval do Košíc, tabuľky tu zostali a pripevnňovali ich aj v ďalších rokoch v rámci filmového festivalu.

Trenčianske Teplice

 

Kúpeľný park

V rozľahlom kúpeľnom parku objavíte aj historickú vodnú elektráreň z roku 1896 a funkcionalistickú stavbu evanjelického kostola. Škoda len, že vedľa stojaca funkcionalistická stavba liečebne Machnáč pustne.
V kúpeľnom parku, založenom v roku 1873, na rozlohe 18 ha nájdete aj Kúpeľnú dvoranu z druhej polovice 19. storočia, ktorá sa v minulosti hojne „starala“ o kultúrne a spoločenské vyžitie kúpeľných hostí.

V Labuťom jazere v zadnej časti parku sa kedysi nielen člnkovalo, ale aj kúpalo. Od roku 1937 mali kúpajúci sa oveľa lepšie podmienky a prostredie na kúpalisku Zelená žaba, ktoré sa v roku 2015 podarilo po rokoch pustnutia opäť obnoviť. Od kúpaliska sa dá po lesných chodníčkoch s miestnym značením prejsť severným svahom doliny Tepličky až do blízkosti železničnej stanice Trenčianske Teplice.

Kultúrne Trenčianske Teplice
Toto mestečko žije po celý rok aj kultúrou.
Od marca do júna je to Literárna jar, kedy tam prichádzajú známi spisovatelia a konajú sa besedy, autogramiády, workshopy, či literárne kvízy. A propos, do Trenčianskych Teplíc zavítal aj slávny Karel Čapek – v mestečku písal svoj román R.U.R., v ktorom po prvý raz použil výraz „robot“ vo význame, ako ho dnes pozná celý svet.
Nasleduje Hudobné leto, Divadelná jeseňPlesová zima. Tieto štyri ročné obdobia kultúry a noblesy má na svedomí Turisticko-informačná kancelária mesta a treba uznať, že sa im darí. Vynikajúci nápad. Veď akcie si nenechajú ujsť nielen kúpeľní hostia, návštevníci, či domáci, ale ľudia tam prichádzajú zďaleka, z  rôznych miest celého Slovenska, či z blízkeho Česka.

Trenčianske Teplice treehouse

 

Zalesnené okolie

Keď stojíte na krásnej promenáde a pozriete sa hore, všade naokolo sú lesy. Do nich môžete vyraziť na turistiku. Zalesnené svahy doliny Tepličky po oboch stranách pretkávajú chodníky s miestnym turistickým značením. Dostaneme sa po nich k pekným prírodným zákutiam s výhľadom.

Napríklad okolo Machnáča po červenej môžete vystúpiť na nenáročnú prechádzku k Jánošíkovej jaskyni. Pôjdete aj okolo domu na strome Treehouse. Keď sme prechádzali okolo my, práve na „vonkajšej terase“ raňajkoval sympatický pár. Pri Jánošíkovej jaskyni sa môžete otočiť a vrátiť späť, alebo pokračujte po červenej na Klepáč.

Od Baračky vás náučný chodník dovedie k peknej vyhliadke dotvorenej maketou zvieraťa. V Karlových Varoch majú na vyhliadke kamzíka, v Trenčianskych Tepliciach môžete  obdivovať jeleňa. Prechádzka k vyhliadke Jeleň ide okolo altánkov, horskej studničky, aj okolo malej jaskyne. Je zaujímavá aj pre rodiny s deťmi.

Wellness v Hoteli Flóra stojí tiež za vyskúšanie 🙂
hotel flora wellness


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.