Bylinky proti nespavosti. 7 tipov, účinky a spôsob prípravy

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Aj vy mávate občas problémy so spánkom? Či už pri zaspávaní, alebo sa v noci častejšie budíte. Alebo sa prebudíte nad ránom a už nemôžete zaspať, hoci by ste ešte mohli? Nespavosť môžete zvládnuť aj pomocou tých správnych byliniek, netreba hneď utekať do lekárne alebo si kupovať melatonín. Bylinky proti nespavosti naozaj účinkujú, dokážu navodiť spánok a zrelaxovať. Prinášame vám 7 tipov, ktoré bylinky a ako si ich pripraviť.

Bylinky proti nespavosti

Existuje množstvo tipov, ako vyhrať nad nespavosťou, ako lepšie navodiť spánok. Isto si spomínate z detstva na šálku teplého mlieka s medom a štipkou škorice. Tento nápoj naozaj pomáha uvoľniť a podporuje pokojný spánok. Je vhodný pre dospelých, aj pre deti. Aj mnohé bylinky sú v rozumnom množstve vhodné pre deti. Najčastejšie sa pripravujú ako čaje, alebo vo forme éterických olejov.

čaj ikona1. Valeriána lekárska

Koreň valeriány lekárskej (nazýva sa tiež kozlík, či baldrián) je už dlho obľúbený pre svoje upokojujúce účinky, čo pomáha práve pri nespavosti a problémoch so spánkom. Čaj z tejto bylinky pomáha odstraňovať aj kŕče hladkého svalstva. Ak chcete dobre spať, dajte si čaj asi 30 minút pred spaním.
1 až 2 lyžičky sušenej valeriány zalejte 2 dcl vriacej vody a nechajte lúhovať asi 15 minút.
Tento čaj nie je určený pre deti do troch rokov, ani na dlhodobejšie užívanie.

čaj ikona2. Levanduľa

Levanduľa má relaxačné vlastnosti a pomáha zmierniť stres a úzkosť, zlepšuje kvalitu spánku. Môže sa používať vo forme éterického oleja v difuzéroch alebo vo forme čaju. Extrakt z listov a kvetov pomáha navodiť duševnú pohodu a stav upokojenia. Na psychiku pôsobí levanduľa celkovo, keďže pomáha pri nervozite a podráždenosti, aj v stresových situáciách a psychickom preťažení.
Do šálky dajte 5g sušených alebo 20g čerstvých kvetov levandule, zalejte vriacou vodou a nechajte lúhovať 5 až 10 minút. Môžete piť 2 až 3krát denne.

čaj ikona3. Medovka lekárska

Klasika a asi najrozšírenejšia bylinka proti nespavosti. Možno ju máte v záhradke alebo na balkóne aj vy, tak ju využite. Medovkový čaj pomáha zmierniť duševné napätie, potláča úzkosť a vplyvy dlhodobého stresu. Prispieva k pokojnému zaspávaniu, kvalitnejšiemu spánku počas noci. Medovka tiež zmierňuje menštruačné bolesti a tráviace ťažkosti. Obsahuje veľa vitamínov skupiny B a vitamín C, ako aj flavonoidy a fenoly.
Stačí zaliať za hrsť sušenej medovky, nechajte odstáť a pite asi hodine pred spánkom.

caj-sitko-medovka

čaj ikona

4. Ľubovník bodkovaný

Obsahuje látky, ktoré môžu pomôcť pri zmierňovaní úzkosti a nervozity, uľahčuje zaspávanie. Ľubovník (trezalka, resp. svätojánska bylina) sa obvykle pripravuje vo forme čaju, známe sú aj tinktúry, upokojujúce masážne oleje. Ľubovník je bohatý na steroly, fenoly, flavonoidy a farbivo hypericín, čo pomáha navodiť pokoj a urýchľuje príchod spánku. Pomáha dokonca potláčať príznaky depresií a úzkostí.
1 lyžičku ľubovníka zalejte 2 dcl vriacej vody a nechajte odstáť 10 až 15 minút. Môžete piť jeden až dvakrát denne, viac určite nie. Tento čaj nie je vhodný pre deti a mladých do 15 rokov.

čaj ikona5. Mäta pieporná

Ďalšia klasika na našich záhradkách, ktorú najčastejšie pridávame do miešaných nápojov – má skvelú osviežujúcu chuť i vôňu. No perfektne prospieva aj pri nespavosti. Vďaka kombinácií mentolu, organických kyselín, flavonoidov a fenolov potláča bolesti hlavy, ktoré sú častou prekážkou uvoľnenia. Navodzuje stav duševnej pohody, pomáha ľahšie zaspať. Podporuje chuť do jedla, má tiež antibakteriálne a antiseptické účinky.

V zime a na jeseň si môžete urobiť horúci mätový čaj: zalejte lístky horúcou vodou a nechajte lúhovať 5 minút. Môžete dosladiť nejakým sirupom, alebo medom.
V lete si urobte ľadový mätový čaj: do pohára dajte trstinový alebo obyčajný cukor a kocky ľadu. Zalejte vyhladeným mätovým čajom a pridajte citrónovú, prípadne limetkovú šťavu, podľa chuti. Poriadne premiešajte, vložte ešte plátok citróna a podávajte.

mäta piepornáPrečítajte si tiež
Mäta pieporná. Liečivé účinky a skvelé recepty.

čaj ikona6. Chmeľ

Nie, nemyslíme pivo 😊Chmeľ má sedatívne účinky a môže pomôcť pri zaspávaní. Často sa používa vo forme čaju alebo doplnkov stravy, ako tinktúra. Obsahuje veľa trieslovín, flavonoidov, silíc a horčín. Zmierňuje nervozitu a úzkosť. Upokojuje myseľ a nielenže pomáha lepšie zaspať, ale zlepšuje aj kvalitu samotného spánku.

čaj ikona7. Harmanček

Alebo tiež rumanček pravý, či kamilka – úžasný bojovník proti nespavosti. Najúčinnejšie sú sušené kvety, ktoré sú bohaté na silice, flavonoidy a kumaríny. Vďaka nim pôsobí harmanček upokojujúco, pomáha navodzovať spánok a zlepšuje jeho kvalitu. Tiež tlmí stres a jeho negatívne vplyvy na našu psychiku. Harmanček má aj protizápalové účinky a bráni tvorbe jaziev.
1,5 lyžice kvetov harmančeka zalejte 200 ml vriacej vody a nechajte lúhovať 10 až 15 minút. Sceďte a môžete piť, ale aj kloktať, ibhalovať či oplachovať pri iných zdravotných problémoch. Vypite ho pol hodiny pred spánkom.
Tento čaj nie je vhodný pre ľudí, ktorí sú alergickí na rastliny z čeľade hviezdicovitových. Harmančeku by sa mali vyhnúť aj osoby s poruchami zrážanlivosti krvi.

Foto: LepšíDeň.sk, Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.