Mäta pieporná. Liečivé účinky a skvelé recepty

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Mäta pieporná patrí medzi najznámejšie a najpoužívanejšie bylinky, ktoré by nemali chýbať v žiadnej záhradke. Silne aromatická, s liečivými účinkami a dá sa z nej všeličo pripraviť. Nižšie vám ukážeme, ako sa dá z mäty vyrobiť chladivý dezodorant, či ústna voda.
Poradíme tiež, ktoré zdravotné problémy lieči mäta pieporná, ako ju využívať a pridáme nejaké zaujímavosti.

 

Mäta pieporná

Aromatická mäta má drobné kvietky a zúbkaté, najčastejšie tmavozelené listy. Dokážu sa neohrozene šíriť pod povrchom zeme.
Mäta vždy symbolizovala pohostinnosť a priateľstvo. Pochádza z Ázie a Stredomoria. Gréci ju používali na čistenie stolov, na ktorých hodovali, a do kúpeľa ako stimulans.
Rimania používali mätu ako pomoc pri trávení, osviežovač dychu, do posilňujúceho likéru, do ovocných kompótov a parfumov.

 

Mäta vylieči…

Mäta je skvelá na upokojenie tráviacej sústavy, pomáha pri syndróme dráždivého čreva a nadúvaní. Môže však zhoršiť žalúdočný reflux. Je bohatá na fytonutrienty, chráni pred rastom nádorov a má aj antibakteriálne a antifungicídne účinky.
Je dobrým zdrojom diétneho mangánu, medi a vitamínu C. Mäta sa môže pridávať do jedla, ako aj lúhovať v horúcej vode na čaj.

Tradične sa používala na:

  • bolesť žalúdka, zlé trávenie, pálenie záhy
  • bolesti hlavy a bolesť na hrudníku
  • bežné nachladnutie, ťažkosti s dýchaním
  • zápach z úst
  • menšie popáleniny
  • podráždenie kože

 

Použitie mäty

Mätový olej sa získava z mentolu v listoch. Používa sa do zubných pást, sprchovacích gélov a do liekov. Je antibakteriálny. Chladí, upokojuje a je protizápalový.
Mäta je vynikajúca na jahňacinu, do zmrzliny, šalátov, na ovocie, kokteily, ale aj omáčky, zemiaky, mäso a sladkosti. Je z nej výborný čaj, obľúbený v Maroku a u ďalších severoafrických národov.

Vedeli ste o mäte?
Názov je odvodený od mýtickej riečnej nymfy Minthé, ktorá padla do oka gréckemu bohovi podsvetia Hádovi. Jeho žiarlivá manželka premenila Minthé na rastlinu, aby každý mohol po nej šliapať a drviť ju. Vďaka jemnej vôni však Hádes mohol stále cítiť jej prítomnosť. Starovekí Židia rozhadzovali mätu po dlážke synagógy. Mäta sa našla v egyptských hrobkách z roku 1000 pred n. l.

 

Ústna voda z mäty

Skvelá bylinkárka Miriam Latečková, autorka knihy Bylinky z babičkinej záhrady, považuje mätu za jednu z najdôležitejších byliniek. Odporúča ju zbierať vtedy, keď rastlina ešte nemá kvety, resp. má vytvorené len puky. Zbierajte jednotlivé lístky alebo vrcholky vetvičiek spolu s nasadenými pukmi. „Ak si chcete sviežosť mäty uchovať čo najdlhšie, vložte odrezky do pohára s vodou a uskladnite v chladničke,“ radí Miriam Latečková.
Ak nechceme používať komerčné ústne vody s obsahom alkoholu, ktorý vysušuje sliznicu úst, skúste si vyrobiť vlastnú. Použiť ju môžete pri zápachu z úst alebo na osvieženie ústnej dutiny.

Potrebujete:

  • 3 PL mäty
  • 3 PL šalvie
  • 3 klinčeky

 

Postup:

Bylinky a klinčeky zalejeme horúcou vodou (500 ml) a necháme prirodzene vychladnúť. Po vychladnutí scedíme a držíme v chladničke. Vodu by sme mali spotrebovať do 3 dní. Mäta výborne osvieži dych, šalvia je antibakteriálna a klinčeky antiseptické, takže ničia mikroorganizmy.

Miriam LatečkováPrečítajte si tiež
Miriam Latečková: „Mala som silnú motiváciu. Vyliečiť si dieťa!“

 

Chladivý dezodorant z mäty

Aj druhý recept je od Mirky Latečkovej a jej knihy Bylinky z babičkinej záhrady, ktorá ponúka množstvo dobrých tipov, rád a receptov. Odskúšaných a overených.
Ako lepšie využiť chladivú silu mäty, ak nie na prípravu prírodného dezodorantu? Hoci sa môže zdať na prvý pohľad nezmyselné vyrábať si domáci dezodorant, je príjemné používať kozmetiku, ktorá je k pokožke šetrná, zvláčňuje ju a nedráždi.

Potrebujete:

  • 6 PL kokosového oleja
  • 4 PL sódy bikarbóny
  • 4 PL kukuričného škrobu
  • 10 kvapiek mätového éterického oleja

 

Postup:

Ako prvé zmiešame suché časti, do ktorých zapracujeme kokosový olej a mätový éterický olej. Zmesou naplníme nádobu a necháme stuhnúť 24 hodín v chladničke. Nanášame do oblasti podpazušia prstom.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.