„O bylinkách netreba písať, bylinky treba zažiť. Zbierať ich, privoniavať, sušiť, miešať a pracovať s nimi. Robím to s vášňou a bylinky ma za to učia,“ tvrdí s úsmevom sympatická Miriam Latečková. Mala dobre platenú prácu, postavenie, slušný plat…ale jedného dňa sa rozhodla pre krok do neznáma. Doslova. Keďže jej prvorodená dcérka bola ustavične a opakovane chorá, vrhla sa na bylinky. Veď tak hovoril kedysi aj Hippokrates – „lekár lieči, príroda uzdravuje“.
Aj o tom hovorí Miriam v rozhovore pre LepšíDeň.sk. Dnes sa naplno venuje bylinkám, ktoré ju spolu s rodinou robia nesmierne šťastnou. Darí sa jej – na sociálnych sieťach ju sledujú desaťtisíce ľudí, vyšla jej nádherná kniha o bylinkách, má e-shop aj bio obchodík, prednáša, učí deti… a poradí aj vám.
Napríklad, aké bylinky zaberajú na chudnutie do plaviek :-). Ktoré sú dobré pri alergii, astme, aj proti stresu? Čo najčastejšie rieši so svojimi zákazníkmi? Dozviete sa aj to, ako vypestovať krásne a zdravé bylinky, aj o tom, čo učí deti v školách o bylinkách.
Príjemné čítanie.
Miriam Latečková a jej zázračné bylinky
»Keď sa človek začne niečomu venovať, je za tým zvyčajne nejaká osobná skúsenosť. Ty si takpovediac zasvätila svoj život bylinkám… okrem rodiny a troch detí 🙂 . Čo bol u teba impulz vrhnúť sa na bylinky? Nejako výrazne ti pomohli?
„Presne ako hovoríš 🙂 Bola za tým osobná skúsenosť. Keď sa mi narodila prvá dcéra, prechádzali sme bežnými aj menej bežnými detskými chorobami. Nemocnicu striedali antibiotiká a kortikoidy, škôlkárske choroby a večné soplíky. Chvíľku mi trvalo, kým som pochopila, že lieky načas pomôžu utlmiť príznaky, ale neliečia podstatu choroby.
V tej dobe sme sa presťahovali na dedinu a začala som sa venovať viac záhrade. Skúšala som sadiť prvé bylinky a odtiaľ bol krôčik k tomu, aby som ich začala aj reálne spracovávať a využívať v praxi. Mala so silnú motiváciu – vyliečiť si dieťa, čo sa aj podarilo.“
»Vyšla ti kniha Bylinky z babičkinej záhrady a treba povedať, že podobných kníh o bylinkách je na trhu veľa. Táto však vyčnieva už na prvý pohľad nádhernou grafickou úpravou. Čo v nej možno nájsť?
„Čo som na začiatku písania bylinkovej knihy vedela ako prvé bolo, že z nej nechcem mať typický atlas, akých je v každej knižnici dosť. Ja sama som ich mala veľa, ale vždy mi v nich chýbalo spojenie teórie s praxou.
O bylinkách by sa nemalo len písať, malo by sa s nimi pracovať a preto je táto kniha plná mojich tipov, rád, skúseností, rád a hlavne receptov. A to nielen na čajové zmesi. Zamerala som sa na najznámejšie a voľne rastúce bylinky, aby sa čitatelia nemuseli doslova trápiť zháňaním bylinky, o ktorej nikdy ani nepočuli a jej rast je v dnešnej dobe skôr vzácny.“
»Všetky recepty a tipy si odskúšala na sebe alebo na svojich blízkych? Lebo pravdu povediac, mnohí autori píšu neraz z „počutia“, teórie ap…
„Všetko, čo v nej je, je z praxe. V knihe čitatelia nájdu moje vlastné postrehy k jednotlivým bylinám a receptom, ktoré mám práve vďaka tomu, že s bylinkami pracujem, nielen o nich čítam 🙂 “
»Prečo názov Babičkina záhrada? Máš k záhradke svojej babičky nejakú špeciálnu spomienku? Alebo sa ti len páčil ten názov?
„Babičkina záhrada – je slovenská, tradičná, ľudová, poctivá, krásna, voňavá, prírodná a hlavne zdravá. Rovnako ako e-shop s totožným názvom, ktorý som pred ôsmimi rokmi založila. Na záhradu mojej babičky si už veľmi nespomínam. O to radšej mám však tú svoju.“
Bylinky pre vaše zdravie
»Poďme konkrétne k bylinkám – sú také, ktoré by sme mali častejšie zaradiť do svojho jedálnička, pretože nám pomáhajú?
„Najviac ma potrápiš, ak budeš chcieť odo mňa vypichnúť iba zopár byliniek 🙂
Pri užívaní bylín treba mať na pamäti, že bylinky majú svoju liečivú silu a sú v nich obsiahnuté účinné látky, preto by sme po nich mali siahať s rozvahou a istými, aspoň základnými znalosťami, ktoré patria k všeobecnému rozhľadu.
Ak mám byť konkrétna a spomenúť z tých bežnejších, tak ľudia by nemali zabúdať na:
- šípky – obrovský zdroj vitamínu C, myslím, že ich neprekonalo ešte nič, dokonca ani žiadne amazónske zázraky
- echinacea – kráľovná v podpore imunity a obranyschopnosti organizmu
- kapucínka – jedno z najsilnejších prírodných antibiotík
- lipa – ktorá sa mi spája práve s čajom od babičky, nádherne vonia, ešte lepšie chutí s medom a je potopudná, ideálne podávať ju pri horúčkach
- levanduľa – opojné upokojenie mysle aj tela, ktoré v tejto dobe tak potrebujeme.
Bylinky na chudnutie, proti stresu, či alergiám
»Blíži sa leto, dámy chcú schudnúť do plaviek – existujú nejaké bylinky, ktoré sú vhodné pri chudnutí?:-)
„Dobrá otázka! Obávam sa, že keby taká bola, tak už rastie v každej záhrade, resp. už ani nerastie, lebo by sa všetka spotrebovala do zázračných čajových zmesí 🙂 Existujú však bylinky, ktoré podporujú metabolizmus a správnu funkciu pečene a žlčníka a to sú napr. čakanka, sladké drievko, mäta a pod.“
»Všade je teraz veľa alergie, astmy. Ktoré bylinky zmierňujú príznaky?
„Sú to tie, ktoré obsahujú prirodzene v sebe slizy. Tie vytvárajú na slizniciach (aj hrubého čreva) akoby vrstvu slizu chrániacu sliznice pred kontaktom s alergénom a dráždivými zložkami. Sú to napríklad slez, nechtík, baza, podbeľ a iné, ktoré bývajú častou zložkou čajových zmesí pre alergikov.“
Prečítajte si ďalšie naše články o BYLINKÁCH.
»V súčasnosti sme doslova zavalení prácou, prepíname sily, ideme na doraz. Ktoré bylinky nás dokážu nabiť energiou a naštartovať nás?
” 🙂 Ja stále hovorím, že v srdci moderného človeka drieme túžba po zázračnej bylinke, ktorá by nás dokázala zachrániť. Žiaľ, alebo chvalabohu, bylinka na to, aby sme neprepínali sily neexistuje.
Ale ak potrebujeme predsa len nakopnúť, tak by som siahla po maté – obsahuje kofeín a stimuluje nervovú sústavu. Za zmienku stojí aj náš kotvičník, ktorý zvyšuje naše duševné aj fyzické sily.“
»Krásne píšeš o bylinkách na svojom osobnom webe Babičkine bylinky. Bylinkami liečiš rôzne zdravotné problémy – skúsme spomenúť aspoň pár príkladov z posledného obdobia.
„Popálenina horúcou parou z kanvice – prikladanie listov aloe vera + aplikovanie levanduľovej silice.
Afty v ústnej dutine po návšteve zubára – vyplachovanie ústnej dutiny šalviovým čajom s klinčekmi.
Hnisajúca rezná rana – okvetné lístky ľalie bielej v alkohole.
Uštipnutie kliešťom – vnútorne tinktúra zo štetky lesnej.
Ako vypestovať krásne bylinky?
»Vo svojej záhradke pestuješ bylinky a my máme veľa čitateľov-záhradkárov. Poraď nejaké dobré finty a triky, ako mať krajšie bylinky, bohatšiu úrodu. A ktoré by vlastne nemali chýbať v našich záhradkách?
„Čo sa týka byliniek, som za to, aby sme za nimi najmä vyrážali do prírody a hľadali ich v ich prirodzenom prostredí. To je najviac!
Čo sa týka byliniek, ktoré by nemali chýbať v záhrade bylinkára, sú to: levanduľa, mäta, medovka, dúška tymiánová, šalvia, slez, echinacea, kapucínka, borák, yzop, šípky, nechtík. S týmto zdravým základom si vystačíme pri bežných zdravotných problémoch – od únavy, cez bolesti žalúdka, hrdla, prechladnutia, oslabenej imunity, kožných problémov a pod.
Nejaké finty alebo triky? Každá bylinka si vyžaduje niečo iné. Jedno majú ale spoločné. Denne môžeme posilňovať ich energetický potenciál vďačnosťou a láskavým pohľadom na ne 🙂 ”
O bylinkách a pre ľudí
»Na Facebooku máš takmer 50-tisíc fanúšikov. Určite ti mnohí píšu, nakupujú v tvojom e-shope, radia sa… čo nás teda najviac zaujíma?
„Denne dostávam niekoľko desiatok otázok ohľadom zdravotného stavu. Rozumiem, že chorý človek hľadá rôzne cesty a spôsoby liečby ale v mnohých prípadoch je poradenstvo ohľadom zdravotného stavu cez internet „bláznovstvom“.
Len pri takej banalite ako je vypadávanie vlasov, ktoré mám v e-mailoch denne, môže byť príčina v xy veciach. Viem samozrejme poradiť produkty, bylinky a postupy, ktoré by to mohli vyriešiť. Bez osobného kontaktu, diagnostiky, kontroly pulzu (podľa čínskej medicíny) je to však len triafanie, hoci niektorý z produktov môže naozaj zabrať a to aj rýchlo.
Práve z dôvodu, že mi chýbal kontakt s pacientami, som začala robiť osobné konzultácie a hlavne detoxikačné pobyty. 7 dňové „dovolenky“, kde ľuďom pomáhame na ceste za zdravím a meníme životy od základu.
»Okrem byliniek, e-shopu, poradenstva prezentuješ zaujímavé informácie aj v školách žiakom. O čom a aké sú reakcie?
„Deti sú úžasne vďační poslucháči. Tému a prevedenie prednášky samozrejme prispôsobujem ich veku, ročnému obdobiu a osnovám, aby sme do nich trošku zapadli a oživili ich. Ak je v rámci školy možnosť, tak vybehneme do školského areálu alebo sadu, kde si nazbierame bylinky.
Ak je možnosť a čas, vyrobíme si spolu s deťmi bylinkové smoothie, zmrzlinku z kvetov alebo iné laskominky, vďaka ktorým „pričuchnú“ k bylinkám.
S väčšími deťmi robíme poznávačky byliniek. Privoniavajú, ochutnávajú, robíme si bylinkové súťaže s odmenami. Pre stredné školy sú to skôr odbornejšie prednášky prepletené s praktickými radami z mojej záhrady. Snažím sa do suchej teórie preniesť čo najviac zaujímavostí.
Tento rok robím počas prázdnin prvýkrát aj týždňový bylinkový tábor, na ktorý ma oslovili prírodne zmýšľajúci ľudia z projektu Krásne sady z Popradu.“
»Na záver naša obligátna zvedavá otázka – čo ti vie urobiť LEPŠÍ DEŇ?
„Úplne všetko. Mne stačí na úsmev skutočne málo 🙂 ”