Kroksy, šľapky, balerínky, cvičky… ktorý typ obuvi je vhodný?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ortopédi a pediatri by vedeli rozprávať hodiny o chybách rodičov, ktoré robia pri obúvaní svojich detí. Neraz podľahneme módnym trendom, inokedy tlaku dieťaťa (lebo v škole/škôlke to majú všetci) a neuvedomujeme si, ako im nesprávnou obuvou ubližujeme. Ktorý typ obuvi je vhodný pre deti? Na čo si dávať pozor? Nižšie nájdete 10 najčastejších typov obuvi, ktoré nosia deti a pri každom informáciu o vhodnosti či nevhodnosti.

Všeobecne platí, že obuv by mali deti začať nosiť, keď začnú chodiť. Dovtedy má len termoizolačnú funkciu. Ako povedal ortopéd Vladimír Záhradník, „treba si uvedomiť, že topánka je pre nohu a nie noha pre topánku.“
Určite sa pri výbere obuvi vyhýbajte materiálom ako sú plasty, poroméry (syntetika) alebo koženky. Odborníci z Úradu verejného zdravotníctva u Odboru hygieny detí a mládeže odporúčajú stielku, ktorá je z prírodného savého materiálu a plní aj podpornú funkciu pre správne tvarovanie priečnej a pozdĺžnej klenby chodidla.
Vždy myslite na správnu veľkosť a šírku, na pevnosť topánky, aj hmotnosť.

Odborníci v knižke Rodičia sa pýtajú ortopéda pripomínajú, že každá aktivita dieťaťa vyžaduje vhodný typ obuvi. Cieľom obuvi je spevnenie nohy a členku pri zachovanej ohybnosti nohy, zabránenie vybočovaniu piat a mechanická ochrana nohy pred pošmyknutím a nástrahami terénu. „Napríklad deti v mladšom, ale i staršom školskom veku najčastejšie využívajú rekreačnú obuv typu tenisiek temer na celodenné nosenie. Pokiaľ je obuv vyrobená z hygienicky vyhovujúcich a priedušných materiálov, je možné tento spôsob obúvania na pobyt vonku akceptovať.“

 

Ktorý typ obuvi je vhodný?

Pri výbere správneho typu obuvi starostlivo zvážte, aký typ pohybovej aktivity a v akom prostredí dieťa behom dňa prevažne vykonáva. Zamyslite sa nad typom podlahy, chladom, sezónnym obdobím s prevahou hry v exteriéri alebo v interiéri, ale myslite aj na temperament dieťaťa.

aký typ obuvi je vhodný?

typ obuviCvičky, tzv. jarmilky

Sú určené na cvičenie, preto je vhodné používať ju len krátkodobo pri cvičebných aktivitách. Pri dlhšej chôdzi by neposkytli pätám a členkom primeranú oporu a pevnosť.

 

typ obuviKroksy

Plastový hit posledných rokov. Sú vhodné ako rekreačná obuv na krátkodobé použitie. Na celodenný pobyt v škôlke alebo v škole nie sú vyslovene určené. Ak sú priedušné a dieťa v nich väčšinu dňa v škole alebo v škôlke len sedí, nemôžu zdravú nohu poškodiť.
Na behanie v exteriéri predškolákov však nie sú vhodné, lebo noha v nich pri rôznych pohyboch nie je dostatočne stabilná. Pri menej kvalitných materiáloch je možnosť nežiaduceho preliačenia pod tlakom päty, čo často podporuje jej uloženie v nesprávnej polohe.

 

typ obuviRodžery

Typ obuvi, ktorá je síce pohodlná a nepremokavá, ale nedostatočne fixuje nohu, a preto podporuje vybočovanie piat. Pri dlhšom nosení, majú deti v snahe udržať obuv na nohe tendenciu krčiť prsty a presiľovať šľachy nohy. Dôsledkom je zhoršenie chôdze a neskôr aj klinického nálezu, či už u detí s plochou nohou, alebo aj u detí s tendenciou chôdze špičkami dovnútra.

starostlivosť o topánkyPrečítajte si tiež
Starostlivosť o topánky. Tipy, aby vám vydržali dlhšie.

 

typ obuviFlip-flopy, tzv. žabky

Tie môžete nosiť naozaj len pri letných krátkodobých aktivitách. Nehodia sa na vychádzky v mestskom prostredí, čo v súčasnosti vídame pomerne často.
Pre svoju veľmi tenkú podrážku nechránia nohu pred tvrdosťou chodníka. Majú voľné upevnenie k nohe a preto pri dlhšej chôdzi príliš namáhajú svaly nohy a predkolenia, ktoré sa snažia udržať topánku na nohe.

 

typ obuviBalerínky

Ak majú veľký výrez je vhodné ich počas dňa striedať s inými typmi obuvi, ktoré sú lepšie upevnené na nohe. Príliš veľký výrez pri dlhom dennom nosení presiľuje šľachy v oblasti priehlavku, čo môže spôsobovať bolesti v priehlavku a predkolení. Na celodenné nosenie je vhodné vyhľadávať vzory s menším výrezom alebo pásikmi cez priehlavok.

Šnurovanie alebo suchý zips?
Obuv na šnurovanie alebo na suchý zips pri plánovanom dlhšom obutí dieťatka je vhodnejšia na šnurovanie, pretože topánky možno jemnejšie a rovnomernejšie fixovať k nohe. Dobre zaviazané šnúrky sa neuvoľnia ani pri opotrebovanejšej obuvi.
Napriek tomu, ak dieťa ešte nie je dostatočne zručné pri šnurovaní a rodič pravidelne prekontroluje, či sa suchý zips neuvoľnil, niet námietok ani proti takejto obuvi. Oba typy fixácie sú vhodnejšie ako voľná obuv, resp. šľapky, kde sa svaly nôžky malého dieťaťa prílišne vysiľujú.

 

typ obuviDreváky a šľapky

Tento typ obuvi s tvrdou podrážkou na krátkodobé nosenie vhodne precvičia svaly nohy, ale pri celodennom nosení nadmernou námahou svalov nohy môžu viesť k vzniku kladivkových prstov. Vždy treba voliť vzory s čo najstabilnejším remienkom cez priehlavok.

 

typ obuviGumáky

Rozhodne ich nepoužívajte na celodenné nosenie, ale len vo vlhkom prostredí, v daždi. Vtedy, keď je to nevyhnutné.
Problémom gumákov je, že spravidla nefixujú dostatočne pätu a pri obutí na dlhší čas noha nie je dostatočne odvetrávaná. Gumáky dieťa nemá nosiť na bosej nohe resp. v pančuškách z nepriedušných syntetických materiálov, treba ich po vyzutí vysušiť a vyvetrať.

 

typ obuviŠľapky

Také obľúbené a rozšírené, však? Neraz sú v tvare rôznych hračiek, čiže zdravotne menej vhodnej obuvi. Vždy to závisí od konkrétnej situácie a účelu obuvi.
Ak dieťa pri starostlivej kontrole rodičov používa šľapky alebo obuv v tvare hračiek resp. zvieratiek len na aktivity a činnosť v byte, kde sa v danej chvíli neplánuje viac pohybovať, napríklad. sledovanie televíznej rozprávky, nemožno v zásade proti tomu namietať. Taktiež predsa rodič nebude dieťa šnurovať do topánočiek, ak chce len z postieľky prejsť na WC alebo sa napiť vody.

aký tip obuvy je vhodný?

 

typ obuviOrtopedické sandále

Čoraz častejšie ich vídame v školách a materských školách ako prezuvky pri plochej nohe alebo nohe inak zdravotne postihnutej. Sú správnym riešením, lebo obuv dobre podopiera poklesnutú pozdĺžnu klenbu a pri type s uchytením päty dobre stabilizuje aj nevhodne vybočenú pätu. V niektorých prípadoch sa však možno stretnúť s nedostatočnou ohybnosťou ich spodku.
Keďže sa predpokladá, že sa skutočne predpisujú len deťom so zdravotne postihnutou alebo ohrozenou nohou, dobu nosenia tejto ortopedickej obuvi určuje lekár ortopéd. Nosenie tejto obuvi sa musí striedať s pravidelnými cvičeniami na zlepšenie ohybnosti nohy dieťaťa.

 

typ obuviObuv s vyšším podpätkom

Také ortopédi akceptujú len krátkodobo pri spoločenských príležitostiach. Podpätok by nemal byť vyšší ako 3 cm od úrovne uloženia päty.
„Ak topánky s vysokými podpätkami nosia dievčatá s neukončeným kostným rastom a zrením, podporuje sa tým nevhodný sklon panvy so zvýšeným prehnutím v oblasti driekovej chrbtice a narušuje sa statika celej chrbtice, ako aj spôsob prirodzenej chôdze. Chôdza sa stáva nestabilnou, „cupitavou“ pre skrátenie kroku,“ radia odborníci v knihe Rodičia sa pýtajú ortopéda.
Pre dospievajúce dievčatá nie sú vhodné všetky typy módnej obuvi, ktoré si môže dovoliť dospelá žena, pretože by jej mohli spôsobiť ťažkosti, problémy a deformity, ktoré sa neskôr nemusia dať napraviť.

Šport a tanec
Obuv na športové aktivity vyberáme v závislosti od toho, či ide o indoorové aktivity, alebo športy vykonávané vonku. Ku každému športu existujú solídne prepracované odporúčania vhodnej obuvi, najmä od renomovaných výrobcov. Každopádne je vhodné voliť stabilnú obuv s protistresovou, t. j. nárazy tlmiacou a odpružujúcou stielkou alebo podpätkom.
Na tance a niektoré druhy interiérových aktivít je naproti všeobecne odporúčaným pravidlám vhodné zabezpečiť čo najhladší dezén podrážky.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.