Starostlivosť o topánky. Tipy, aby vám vydržali dlhšie

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Mnohé mamy zvykli vravieť svojim deťom – zima ide od nôh, musíš ich mať v teple a suchu. Pamätáte si? A je to pravda, mnohí ľudia sú citliví na chlad od nôh, ktorí im dokáže privodiť nádchu a prechladnutie. Najmä keď postávame dlhšie na zastávke alebo na vianočných trhoch. Postarajte sa v zime o svoje topánky tak ako treba, aby vydržali čo najdlhšie, nepremokali a cítili ste sa v nich ako v bavlnke. Nepodceňujte starostlivosť o topánky, snaha sa vám odmení.

Na výrobu topánok sa dnes používajú rôzne materiály. Od mnoho druhov usní, cez syntetické materiály až po textil. Vždy si teda zistite, z akého materiálu sú topánky a ako sa majú správne ošetrovať.
Topánky by sme pred prvým použitím mali vždy naimpregnovať aspoň v troch tenkých vrstvách – pri silnej vrstve hrozí premočenie a poškodenie vrchného materiálu. „Sýte a pastelové farby vrchných materiálov môžu v priebehu užívania zreteľne zosvetliť. Pravidelnou údržbou špeciálnym impregnačným prípravkom alebo krémom možno farebnú zmenu zmierniť,“ radí Baťa.

 

Starostlivosť o topánky

Ak máte topánky zo syntetických materiálov, stačí ju utrieť handričkou a zbaviť nečistôt. Potom ich preleštite hubkou. Krémovať nemusíte.
Textilnú obuv rozhodne neperte v práčke, aj keby vás to lákalo. Veď je to textil…
Usňová obuv (aj obuv z brúsených usní a textilu) je priedušnejšia, kvalitnejšia. Vhodnou impregnáciou zvýšite jej trvácnosť a odolnosť.
Na trhu je veľa impregnačných sprejov – na klasickú kožu, semiš ap. Kúpte vhodný a využite ho. Moderné hybridné prípravky chránia pred vodou aj špinou.

 

Kožené topánky

Kožené topánky nemajú rady chladné počasie, preto ich nenechávajte na verande alebo v príliš chladnej chodbe. Hovädzia koža je prírodný materiál, ktorý potrebuje dýchať, aby si zachoval sviežosť. Ak ich necháte zmoknúť a navlhnúť, voda v póroch zamrzne. Topánky tak stvrdnú, takže prvé minúty v nich budete cítiť akoby kamene na nohách. Chladné a nepríjemné. Navyše vďaka rozpínajúcej sa vode/vlhkosti získajú kožené topánky na objeme, roztiahnu sa a už tak dobre nesedia na nohách. Už vás dokonale nechránia pred nepríjemným počasím.

starostlivosť o topánky

Balzam a vosk

To však neznamená, že by voda koži ublížila a zničila ich. V garbiarni spracovali kožu iným spôsobom, aby vydržala opakované zvlhčenie a vysúšanie. Napriek tomu ich chráňte vhodným postrekom alebo balzamom. Ten im zachová hebkosť a ohybnosť. Kožu totiž tvorí množstvo mikrovlákien navrstvených na sebe. Ak ich zmočíte a uschnú, znižuje sa ich pohyblivosť. Keď ich však namastíte olejom, či balzamom, lepšie sa hýbu  a oživia celú topánku. Balzam navyše preniká dovnútra a chráni tak kožu pred prílišným vlhkom.

Pred vodou dobre chráni aj vosk, ktorý vytvorí na povrchu tenučkú vrstvu bez toho, aby prenikal hlbšie. V obchodoch ho dostanete ako krém na obuv, alebo „box“ (primiešaný býva aj farebný pigment, ktorý dodáva topánkam svieže farby a lesk).
Vyberte si karnaubsky vosk, ktorý sa dá výborne leštiť. Včelí vosk zasa chráni kožu pred baktériami a mikróbmi. Nezabúdajte však, že vosk je len vrchná ochranná vrstva, nenahradzuje ošetrovanie kože.

 

Premočené topánky

Čo v takom prípade, že máte topánky vlastne celkom premočené? Vonku je čľapkanica, doslova ste chodili vo vode a topánky sú úplne mokré. Ak ste si zvykli kožené topánky položiť na radiátor alebo ku kozubu, nerobíte dobre. Koža je síce kvalitná, prispôsobivá, ale zvýšené teplo jej dokáže ublížiť. Nahreje sa napríklad obuvnícke lepidlo a začne sa vám odlepovať podrážka. Alebo prehrejete polyuretánovú podošvu a tá rýchlejšie zostarne, začne sa rozpadávať a máte po kvalitných topánkach.

Ideálne je vysušiť topánky suchým papierom, novinami, utierkami. Vysušíte ich zvonka a vložíte aj dnu, aby nasiakli vlhkosť. Dobrým tipom je naplniť textilné vrecúško soľou a vložiť ho do topánky – soľ vytiahne vlhkosť zaručene.
Vytiahnite vložky z topánky a dajte ich sušiť. Vyberte aj šnúrky a uvoľnite topánku, povytiahnite jazyk, nech dýchajú.

triky do topánok, aby nezapáchaliPrečítajte si tiež
15 trikov do topánok, aby nezapáchali.

Ako na nečistoty?

Väčšinou idú zmyť vlažnou, či teplejšou vodou. Môže použiť aj roztok z vody a octu v rovnakom pomere. Navlhčite handričku a jemne vyčistite povrch.
Pri semišových topánkach buďte opatrnejší – dobrým tipom je klasická guma na gumovanie (pozor na farbu 🙂 )

Topánky vedia poriadne „prevetrať“ najmä zimné mesiace – pľušť, veľa vody, sneh a posypová soľ, ktorá zanecháva nepekné biele fľaky. Práve v zime sa poctivejšie starajte o topánky a čistite ich častejšie. Biele fľaky na kožených topánkach vyčistíte handričkou namočenou v roztoku octu a vody (1:1). Jemne ich vyčistite, nechajte uschnúť a ošetrite krémom. Ak ide o semišové topánky, na tie použite mydlovú penu a mäkkú kefku.

Ak sa správne a poctivo staráte o kožené topánky, môžu naozaj vydržať dlhé roky. Koža je veľmi trvácny materiál, len to nesmiete odfláknuť – pravidelne ich ošetrite balzamom, voskom a po premočení ich svedomito vysušte správnym spôsobom.

 


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.