Ako sa aktualizuje turistická mapa?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Turistické mapy sa stále tešia veľkému záujmu, hoci takmer všetci máme smartfóny, rôzne turistické aplikácie a stránky, ktoré nás vedia navigovať do cieľového miesta. Papierová mapa je však akousi istotou – smartfón môže zlyhať, stratíte signál, zabudli ste si ho nabiť… papierová mapa je však ľahká a malá. Ešte skôr než sa pobalíte, dáte si na seba značkové športové oblečenie a vyrazíte, zamyslite sa nad tým, že aj turistická mapa sa musí aktualizovať, dopĺňať a meniť.
Možno ste si to ani neuvedomili – veď kopce stoja na svojich miestach odnepamäti, rieky tečú vo svojich korytách pokojne aj celé stáročia, moderné mestá a dediny tiež nemajú prehnané sklony k nomádstvu. Tak čo treba meniť?

Ak ale aktívne turistikujete, možno ste narazili na cyklotrasu, ktorá je nečakane prehradená novou ohradou pozemku. Alebo sa ocitnete na križovatke, ktorá je v skutočnosti kruhový objazd.
Dorazíte na lyžiarske stredisko, z ktorého trčia už len hrdzavé stĺpy…
Áno, od mapy ako nášho často jediného sprievodcu očakávame, že bude nielen prehľadná, ale predovšetkým úplná, presná a najmä aktuálna. V spolupráci s časopisom Krásy Slovenska sa pozrieme na to, ako sa mapy aktualizujú.

 

Ako sa to robí?

ako sa aktualizuje turistická mapaS mapou a miestami, ktoré v nej môžeme nájsť, je to neraz tak isto ako s nočnou oblohou a hviezdami: čím dlhšie sa pozeráme, tým viac vidíme. Čísla ciest, miestopisné názvy, turistické a cyklistické trasy, zjazdovky na kopcoch, elektrárne na riekach, rozrastajúce sa mestá a obce. Krajina žije, vyvíja sa a rovnako musí žiť a vyvíjať sa – aktualizovať – mapa.

Čo to presne znamená a ako sa to robí?
Prvou a základnou otázkou, ktorú si musí tvorca mapy zodpovedať, je, aká rozsiahla má aktualizácia byť.
Skúsená kartografka a šéfredaktorka vydavateľa máp VKÚ Harmanec Mária Fábryová hovorí, že ak ide o turisticky významný a populárny región, akým je napríklad tatranská či fatranská oblasť alebo Slovenský raj, mapa by sa mala aktualizovať najmenej každé dva či tri roky.

Ani mapy menej navštevovaných oblastí by nemali na aktualizáciu čakať dlhšie než štyri až päť rokov. Keď sa z nejakého dôvodu tieto časové horizonty nepodarí dodržať, následná aktualizácia musí byť úplná a rozsiahla.
Ako dodáva, presne týmto už od vlaňajška postupne prechádzajú pod jej dohľadom jednotlivé tituly turistických máp a aktualizácie teda sú jej každodenným chlebíkom. „Celková aktualizácia znamená, že treba skontrolovať a v prípade potreby obnoviť každý jeden prvok mapy: cesty, sídla, prírodné podmienky, názvy, turistické a cyklistické trasy, prírodné aj kultúrne zaujímavosti, skrátka, doslova všetko,“ dodáva Mária Fábryová.

 

Odkiaľ sú informácie?

turistický rozchodníkČerstvé a presné informácie sa získavajú z rôznych zdrojov. Ideálne od organizácií, ktoré sa tej-ktorej časti krajiny, infraštruktúry alebo života venujú.
V prípade slovenských ciest je to Národná diaľničná spoločnosť a regionálne správy ciest.
O chránených územiach každého druhu má zase najpresnejšie a najpodrobnejšie informácie Štátna ochrana prírody a správy jednotlivých národných parkov.
O turistických trasách sa nikde nedozviete toľko ako v Klube slovenských turistov.
Detaily cyklotrás poznajú najlepšie v Slovenskom cykloklube. A tak ďalej.
„Treba prejsť zoznamy štandardizovaných názvov, aby sme mali istotu, že popisy v mape sú správne a aktuálne. Musíme pracovať so štatistikami o počte obyvateľov, s katastrálnymi záznamami,“ vymenúva Mária Fábryová.

 

Prečítajte si aj ďalšie články z rubriky CESTOVANIE.Lepsiden.sk cestovanie

 

Turistická mapa naživo

cyklotrasaNo hoci mnohé sa dá vybaviť „od stola“, nikto zatiaľ nedokázal nahradiť poctivú, mravčiu prácu v teréne. Tú má v banskobystrickom vydavateľstve na starosti regionálny projektový manažér.
Človek, ktorý deň za dňom, dedinu za dedinou, mesto za mestom prechádza mapovanú oblasť a získava informácie priamo od ľudí, ktorí na danom území žijú a pracujú. Samosprávy, regionálne inštitúcie, podniky a podnikatelia, všetci môžu prispieť k tomu, aby výsledná mapa bola presná, informačne bohatá a aktuálna.

Všetko toto trvá dlhé mesiace. Analýza, hľadanie a zbieranie informácií, ich zapracovávanie, kontrola správnosti, kontrola presnosti, overovanie, grafické spracovanie. Ako sa hovorí, „roboty ako na kostole“.
Je však nevyhnutná. Aby sme naše cyklovýlety nekončili predčasne pri nečakaných ohradách a plotoch, aby sme neblúdili po neexistujúcich cestách a nesnažili sa vyjsť na kopec po zarúbaných chodníkoch.

Text: Dušan Hein
Foto: Daniel Kollár a Tomáš Náther

V spolupráci s časopisom Krásy Slovenska – 95.ročník, číslo 5-6/2018.
Ak máte záujem odoberať časopis, kliknite si na PREDPLATNÉ.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.