Ani vy si neviete predstaviť deň bez sladkosti? Možno keksík, nejaký malý zákusok, čokoládová tyčinka, čokoľvek malé… ale určite dobre viete, že bežné sladkosti nášmu zdraviu ani postave veľmi neprospievajú. Skúste si dopriať kvalitnú horkú čokoládu, ktorá obsahuje minimálne 70% kakaovej sušiny, kakaové maslo a trstinový cukor alebo vanilku.
Mnohé štúdie potvrdili, že horká čokoláda môže byť užitočná najmä pre naše srdce. V publikácii uverejnenej v Heart Journal v roku 2012 sa uvádza, že denná konzumácia malého množstva horkej čokolády znížila ohrozenie prepuknutia infarktu a mŕtvice u ľudí s vysokým rizikom vzniku týchto problémov.
Toto zistenie platí iba pre horkú čokoládu, ktorá obsahuje dostatok flavanolov – hlavný typ flavonoidov. Tie okrem toho, že majú antioxidačné vlastnosti, majú tiež potenciál vplývať na cievne zdravie. Výskumy potvrdili, že pomáhajú znižovať krvný tlak, zlepšujú prietok krvi do mozgu a srdca, a zabraňujú krvným doštičkám zhlukovať sa a vytvárať krvné zrazeniny.
Sú všetky druhy čokolády zdravé?
Nie všetky formy čokolády obsahujú vysoké množstvo flavanolov. Kakao má prirodzene veľmi silnú, štipľavú chuť, ktorá pochádza z flavanolov. Keď sa kakao spracováva na obľúbené čokoládové výrobky, prechádza niekoľkými krokmi, aby sa dosiahlo zníženie jeho štipľavej chuti. Čím viac technologických postupov sa pri tom používa – ako je kvasenie, alkalizácia, praženie, ai. – tým sa viac flavanolov stráca. Najviac pri alkalizácii.
Väčšina komerčných čokolád a kakaových práškov prechádza zložitým procesom. Žiaľ, kakaové firmy neuvádzajú v zozname obsah flavonoidov na ich obale.
Dobrou správou je, že väčšina veľkých výrobcov čokolády hľadá spôsoby, ako udržať flavanoly v ich spracovanej čokoláde.
Najlepšie je dať prednosť horkej čokoláde pred mliečnou čokoládou, lebo obsahuje viac flavanolov a neobsahuje ďalšie nežiaduce tuky a cukry. Uprednostňujte kakaový prášok, ktorý neprešiel holandským spracovaním – obsahuje najmenej flavanolov následkom alkalizácie počas technologického spracovania, aby sa neutralizovala prirodzená kyslosť kakaa. Čiže rozhodne neplatí, že holandská čokoláda je kvalitná a zdravá.
Zdravá horká čokoláda
Kvalitná tmavá, horká čokoláda obsahuje vitamíny (zo skupiny B a vitamín K) a minerály i stopové prvky. Horčík v 30 gramoch horkej čokolády tvorí takmer tretinu odporúčanej dennej dávky. Meď 25% a železo približne 19%.
Dôležitú rolu hrajú antioxidanty – podľa časopisu Nutrition & Metabolism má horká čokoláda dokonca viac polyfenolov a flavonoidov ako víno a čaj. American Cancer Institute dokázal, že čokoláda má naozaj silné antioxidačné účinky, ktoré môžu byť prevenciou proti rakovinovým ochoreniam.
Nórski vedci zasa upozorňujú na to, že horká čokoláda zlepšuje kognitívne funkcie i náladu. Robili viacero štúdií a jeden experiment vyzeral nasledovne: skupine zdravých dobrovoľníkov podávali 5 dní kakao s vysokým obsahom flavonoidov. Následne sa im zlepšil prietok krvi do mozgu. Takto môže kvalitná horká čokoláda výrazne zlepšiť kognitívne funkcie u starších ľudí s mentálnym postihnutím.
Dámy, potešujúca správa – horká čokoláda vás robí krajšími 🙂 Podľa Institut für Experimentelle Dermatologie horká čokoláda chráni pokožku pred poškodením slnkom a podieľa sa na lepšej hydratácii.
A napokon – redukuje stres. Švajčiarski vedci robili výskumy, pri ktorých sa ukázalo, že aj úzkostliví ľudia siahnu po polovici horkej čokolády každý deň počas dvoch týždňov, hladina stresových hormónov sa u nich významne znížila. Čiastočne sa zmiernili metabolické účinky stresu.
Prečítajte si tiež
Lahodná čokoláda a 3 zdravé pochúťky.
Tuky v čokoláde neškodia?
Tuk v čokoláde pochádza z kakaového masla, ktoré tvorí rovnaké množstvo kyseliny olejovej (pre srdce zdravý nenasýtený tuk, aký sa nachádza tiež v olivovom oleji), stearovej a palmitovej kyseliny. Stearová a palmitová kyselina sú formy nasýtených tukov.
Možno si teraz poviete – veď nasýtené tuky sa spájajú so zvýšením LDL cholesterolu a rizikom srdcových ochorení.
Výskum však ukazuje, že kyselina stearová má pravdepodobne neutrálny účinok na cholesterol, ani ho nedvíha, ani neznižuje. Naopak, je pravda, že kyselina palmitová má negatívny vplyv na hladinu cholesterolu v krvi, ale tvorí len tretinu tukových kalórií v čokoláde. Napriek tomu to neznamená, že môžeme jesť všetky horké čokolády, ktoré chceme.
Horká čokoláda – ako si vyberať?
- Dávajte pozor na typ horkej čokolády, ktorú si vyberáte: nie všetky druhy rôzne ochutenej horkej čokolády sú zdravé pre srdce. Všímajme si tie zložky, ktoré navyše môžu pridať veľa extra tuku a cukru.
- Ešte nie je známa veľkosť porcie čokolády, ktorá by nám pomohla kvantifikovať jej kardiovaskulárne výhody. Nemusíte sa však cítiť previnilo, keď si raz za čas pochutíte na malom kúsku horkej čokolády.
- Doprajte si pokojne aj 30 g niekoľkokrát za týždeň, ale nezabudnime jesť aj iné potraviny bohaté na flavonoidy. Napríklad jablká, zelený čaj, cibuľu, brusnice, citrusové plody alebo sem-tam si vypiť 1 až 2 dl červeného vína.