Starostlivosť o pery nezanedbávajte | Tipy beauty blogerky Drew

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Zvodné a efektne nalíčené pery vedia byť magnetom na mužov. Odjakživa priťahujú ich zrak a vzbudzujú v nich rôzne fantázie 🙂 Pery zároveň vnímame ako tú časť tváre, ktorú riešime iba z hľadiska dekoratívnej kozmetiky. Opticky či chirurgicky zväčšiť, zmenšiť, vytvoriť správne linky… pokožka pier je pritom ešte citlivejšia a tenšia ako na tvári. Preto je starostlivosť o pery taká dôležitá a mala by byť súčasťou celkovej starostlivosti o telo.
Pery sú v zime náchylné na popraskanie a v lete sú dehydrované a vystavané riziku UV žiarenia. Mali by sme ich preto ošetrovať celý deň, nie iba večer či keď odchádzame z domu.

Povrch pier neobsahuje takmer žiadny melanín, ktorý pomáha filtrovať nebezpečné UV lúče. Je preto potrebné chrániť ich výrobkom, ktorý má slnečnú ochranu. Takéto balzamy nájdete bežne v drogériách a zvyčajne majú SPF 15. Ak sa chystáte k moru či na hory, odporúčam siahnuť po vyššom faktore.

 

Popraskané a poškodené pery

Popraskané pery treba dostatočne hydratovať. Siahnite po balzamoch na pery s obsahom aloe-vera, medu, harmančeka či olejov. Doma si môžete na pery aplikovať kokosový olej či med, ktorý ich dokonalo vyživí. Med je zdrojom minerálov, aminokyselín a obsahuje najmenej 6 rôznych vitamínov. Je výbornou liečivou zmesou, ktorá dá vaše pery znovu do poriadku.

Šupiniek sa jednoducho zbavíte peelingom. Ten si môžete vyrobiť aj doma zmiešaním trstinového cukru, medu a kokosového oleja. Ak sa vám zmes nechce pripraviť doma, píling kúpite už aj hotový v kalíšku či dokonca vo forme rúžu, ktorý je extrémne pohodlný na aplikáciu.
Ako prvú pomoc môžete použiť aj zubnú kefku, ktorou si budete pery jemne masírovať. Predtým na ne pokojne naneste kokosový olej. Manuálne odstránenie šupiniek si určite zadovážte pred návštevou vizážistky. Nič nie je horšie, ako krásne nalíčená tvár s rúžom na neošetrených perách 🙂

Staráte sa o popraskané pery dostatočne a šupinky nie a nie zmiznúť? Možno vám chýbajú živiny ako vitamín B, zinok či železo. Skúste zvýšiť prísun špenátu, brokolice, kapusty, zemiakov, avokáda, banánov, strukovín, húb, sóje či orechov.
Skúste aj tieto 3 tipy na domáce lesky na pery.

pery rúž

 

Tipy na aplikáciu rúžu

Hydratované a vypílingované pery môžete ľahko poprášiť púdrom, pretože rúž či lesk vydržia na nemastnej ploche oveľa dlhšie. Ak je vám púder na perách nepríjemný, vyskúšajte podkladovú bázu pod rúž.
Roztekaniu rúžu či lesku predídete aplikáciou kontúrovacej ceruzky. Tá by mala byť vo farbe rúžu. Pre sýtejšiu farbu ňou vykreslite celé pery. Naneste rúž a zľahka otrite farbu do vreckovky a naneste druhú vrstvu rúžu. Takýto postup vám zabezpečí sýtejšiu farbu a trvácnejšiu výdrž.

 

Ako vybrať správny odtieň rúžu?

Červený rúž by podľa mňa mala mať každá žena vo svojom kozmetickom šuplíku. V 40-tych a 50-tych rokoch minulého storočia sa červená na perách stala ikonickou. Mnoho žien však červený rúž považuje za vulgárny, príliš výrazný alebo si myslia, že im tento odtieň nepasuje.
Rada by som vás vyviedla z omylu, no pre každú ženu existuje správny odtieň červenej, ktorá jej pristane. Skutočne. Je to však beh na dlhú trať.

Pri správnom výbere nielen červeného odtieňa je dôležité dbať na váš farebný typ. Ak neviete, do ktorého typu podľa farebnej typológie spadáte, skúste sa orientovať aspoň podľa základov: či ste teplý alebo studený typ.
To zistíte pomerne jednoducho – priložte si k nenalíčenej tvári strieborné šperky na jednu stranu a na druhú zlaté. Sledujte, v ktorom kove vyzerá vaša tvár mladšie, žiarivejšie a v ktorej usadlejšie, mdlo, staršie. Ideálne ak máte svoju prirodzenú farbu vlasov, ak sú vaše vlasy prefarbené. Skúste si ich dať do copu a zamerať sa na odrasty, ktoré napovedajú, aký typ ste pôvodne. Ako som absolvovala farebnú typológiu ja a niečo viac o tomto magickom odbore sa môžete dočítať v mojom článku na blogu.

rúže

Studené typy:

  • Studené odtiene rúžov sú na báze modrého podtónu
  • Napríklad odtiene ružovej, fuchsiovej, fialovej, malinovej, bordovej, rubínovej, kakaovo hnedá
  • Z moderne výrazných odtieňov to bude modrá, šedá, studené odtiene fialovej a hnedej

Teplé typy:

  • Tieto rúže majú žltý podtón
  • Odtiene ako lososová, broskyňová, oranžová, koralová, terakotová, jahodová, krvavo červená či paradajková, zemito hnedé
  • Z šialených odtieňov teplým typov svedčí zelená alebo teplá hnedá

 

Svetlé či tmavé typy

pery ceruzka kontúraSprávny odtieň rúžu by mal harmonizovať s vašim zovňajškom a nie prebíjať či potláčať vaše črty.
Napríklad svetlé nežné typy žien (blondínky, ryšavky) vyzerajú prirodzene v svetlejších odtieňoch rúžov. Neznamená to, že by nemohli nosiť tmavý rúž, no bude zaujímavejší ako jeho nositeľka sama o sebe 🙂
Rovnaká rovnica platí pre tmavšie či stredne tmavé typy žien. Tmavšie typy žien budú vyzerať dobre aj v rebelskom odtieni akým je čierna.

Okrem červeného rúžu by vaša kozmetická taštička mala obsahovať aj nude odtieň. Taký, ktorý sa hodí ku všetkému a viete sa naň spoľahnúť. Ideálna sýtosť rúžu by mala byť o dva odtiene tmavšia ako je pigment vašich pier. Keď si rúž skúšate na ruke, odtieň sa môže javiť trochu inak ako na perách kvôli pigmentácii pier. Preto nájsť ideálny odtieň nie je tak jednoduché.

Ak ste kúpili nevhodný odtieň a nechcete sa rúžu vzdať, skúste ho zmiešať s iným odtieňom. Prípadne ho môžete v menšom kalíšku roztopiť, primiešať trochu roztopeného iného odtieňu a vznikne vám tak jedinečná farba. Tónovaný balzam na pery vytvoríte ak spojíte roztopený rúž s vazelínou.

 

Rúž, balzam alebo lesk?

V dnešnej dobe je trh presýtený množstvom produktov na pery. Je len na vás, čo je vám pohodlnejšie nosiť a čo k celkovému líčeniu preferujete.
Lesky sú určite ideálne pre menšie a úzke pery, pretože ich opticky nafukujú a zväčšujú. Veľmi tmavé farby zase pery zmenšujú, budú teda svedčať najmä plným a veľkým perám.

Posledné roky sú v kurze tekuté rúže a najmä v matnom prevedení. Ich výhodou je dlhšia trvácnosť, no mnohé pery aj viac vysušujú než klasické rúže. Vyskúšala som veľla druhov tekutých rúžov a väčšinou tie v cenovej kategórii okolo 10 eur sú komfortnejšie, pigmentovanejšie a trvácnejšie než tie lacné.
Výhodou je tiež presnejší aplikátor, s ktorým viete precíznejšie pery vykrelisť. Okrem klasických matných sú dokonca v kurze tekuté rúže s metalickým kovovým efektom.
Je len teda na vás, ako sa s výsledným líčením vyhráte a či budete klásť dôraz na výrazné pery alebo oči.

Pre LepšíDeň.sk pripravila beauty blogerka Drew.
Foto: Pexels, Pixabay a Unsplash.


Zdielať

About Author

Drew beauty blogerka

Beauty blogerka Drew má vlastný blog, ktorý spustila v apríli 2015 a za ktorý vyhrala v roku 2017 ocenenie Bloger roka. Sympatická brunetka je známa aj v zahraničí a zažiarila ako plus size modelka. Miluje blogovanie aj modeling. „Dlho mi ľudia hovorili: ´Ty si taká fotogenická, mala by si robiť modelku...´ Ja som sa vždy musela smiať a myslela som si – v našich končinách? S mojou konfekciou? A to som “len” 42.“ Dnes je to realita, je vyhľadávaná, obľúbená a rada píše aj pre LepšíDeň.sk :-)

Komentáre sú uzavreté.