Vlasy – koruna krásy, zvykne sa hovoriť. Pri pohľade do zrkadla však tento pocit nemáte? Každá dáma túži po krásnych dlhých vlasoch, no nie vždy máme to šťastie a bojujeme s rôznymi problémami. Možno sú vaše vlasy suché, alebo naopak mastné. Prípadne sa vám tvoria neustále lupiny, alebo máte krepovité či lámavé vlasy? Štiepia sa vám končeky a máte pocit, že vaše vlasy vôbec nerastú?
Ako možno viete, základnou stavebnou jednotkou vlasu sú bielkoviny – keratín. Pri jeho nedostatku dochádza k oslabeniu vlasu a jeho odlomeniu po dĺžke. Výsledkom je samovoľné skracovanie vlasov. Nízka úroveň hydratácie vlasov spôsobuje ich vysúšanie a krepovatenie. Deficit vitamínov a minerálov sa zas prejavuje rozštiepenými končekmi vlasov. Prinášame vám najčastejšie príčiny lámavých vlasov a ako sa o ne správne starať. Vyskúšajte aj tipy na domáce masky na vlasy, ktoré nezaťažia vašu peňaženku 🙂
Najčastejšie príčiny lámavosti vlasov
- celkový stav organizmu (oslabenie)
- fajčenie a zdržiavanie sa v zafajčených priestoroch
- chladné počasie (mráz, vysoká vlhkosť, vietor)
- chlórovaná voda (plávanie v bazénoch)
- tepelná úprava vlasov – fénovanie, žehlenie a kulmovanie
- farbenie vlasov
- nevhodná starostlivosť (nesprávne česanie, nosenie tesných uzlov)
- nevhodná kozmetika s obsahom sulfátov
- nedostatok vitamínov a minerálov
- stres a psychika
- genetika
Ochorenia, ktorých sprievodným znakom je zhoršená kvalita vlasov
- zápaly rôzneho pôvodu
- mykóza
- ochorenia štítnej žľazy
- celiakia
- anorexia
- anémia
- stres
Ak náhle spozorujte zhoršenie kvality svojich vlasov, objavia sa problémy ako sú vypadávanie, lámavosť a suchosť vlasov, poraďte sa so svojim lekárom. Príčinou môže byť zdravotný problém, ktorý vám pomôže odhaliť odborné lekárske vyšetrenie.
Prečítajte si tiež
Starostlivosť o vlasy.
10 mýtov, ktorým naozaj nemusíte veriť.
Ako zlepšiť kvalitu vlasov
Tu je desatoro správnej starostlivosti o vlasy:
- Ak si farbíte vlasy, na umývanie vlasov zvoľte šampóny obohatené o hydratačné zložky.
- Raz týždenne si doprajte vyživujúcu masku na vlasy.
- Používajte kondicionér, ktorý uľahčí rozčesávanie vlasov.
- Obmedzte fénovanie vlasov. Ak je to možné, nechajte ich voľne uschnúť.
- Na žehlenie vlasov používajte žehličky s šetrným keramickým povrchom a používajte nízke teploty. Pred žehlením ošetrite vlasy prípravkom na tepelnú ochranu vlasov.
- Na rozčesávanie používajte hrebene so širšími zubami. Postupujte od končekov ku korienkom.
- Po umytí vlasy nedrhnite uterákom, iba ich opatrne zabaľte do uteráka a jemne utrite.
- Nenoste tesné účesy, zvoľte pohodlný účes.
- Chráňte vlasy pred silným vetrom, slnkom i mrazom – noste klobúky a čiapky.
- Používajte olejové séra na vlasy a doprajte im výživu každý deň. Sérum nanášajte zhruba od úrovne uší, zabránite tým masteniu korienkov.
Aká kozmetika je vhodná na lámavé vlasy?
Vyberajte prírodné produkty bez obsahu sulfátov. Vhodné sú prípravky s obsahom kolagénu, keratínu, pantenolu, kofeínu či hodvábu.
Masky na vlasy by mali obsahovať rastlinné oleje ako je kokosový, makadamiový, argánový, olivový, mandľový. Ak radšej dávate prednosť bylinkám, prospešné sú žihľava, praslička a aloe vera.
Je na vás či si vyberiete cenovo dostupné produkty alebo stavíte na profesionálnu kozmetiku. Základom vašej výbavy by mal byť šampón, kondicionér, maska na vlasy, olejové sérum a sprej na ochranu vlasov.
Strava vhodná na zlepšenie kvality vlasov
- čerstvé ovocie a zelenina – najmä banány, bobuľové ovocie, avokádo a špenát
- strukoviny – fazuľa a sója
- vajíčka
- orechy – bohaté na omega mastné kyseliny
- prírodné oleje – olivový a ľanový
- mäso – najmä hydinové
- celozrnné pečivo a otruby, ktoré sú bohaté na vlákninu
- morské plody
- kvasnice
- horká čokoláda
- semienka – ľanové, tekvicové, slnečnicové
Pre správny rast a kvalitu vlasov je potrebné prijímať vitamíny skupiny A, B, C a E. Nezabúdajte aj na minerály – zinok, vápnik, kremík a selén. Najvhodnejším spôsobom ako ich doplniť je zdravá, vyvážená strava. V lekárňach je možné zakúpiť aj špeciálne produkty, ktoré môžete užívať na doplnenie ich hladiny.
Prečítajte si tiež
Vypadávajú vám vlasy? 5 najväčších spúšťačov.
5 domácich masiek na vlasy
Hydratačná olivová : 5 PL kvalitného olivového oleja zmiešame s jedným žĺtkom a 1 PL medu. Nanesieme na vlasy a necháme pôsobiť aspoň 15 minút. Potom dôsledne vlasy opláchneme.
Energizujúca banánová : 1 menší zrelý banán popučíme vidličkou, môžeme ho aj rozmixovať na hladkú kašu v mixéri. Pridáme 1 PL medu a 3 PL kokosového oleja. Nanesieme na vlasy. Po 20 minútach vlasy umyjeme.
Vyživujúca avokádová : 1 zrelé avokádo očistíme a roztlačíme v miske vidličkou. Vmiešame 2 PL jogurtu (kyslej smotany) a 2 PL olivového oleja. Nanesieme na vlasy. Necháme pôsobiť 15 až 20 minút. Potom vlasy dôkladne umyjeme.
Povzbudzujúca kávová: 2 PL kávovej usadeniny (alebo čerstvej kávy) zmiešajte s 3 PL kokosového oleja. Naneste na vlasy. Môžete si dopriať aj jemnú masáž korienkov, ktorá stimuluje ich rast a kofeín im dodá potrebnú energiu. Po 15 minútach dôkladne opláchnite.
Regeneračná s aloe vera: 2 PL aloe vera gélu zmiešajte s olivovým olejom. Zmes naneste na vlasy. Nechajte pôsobiť 20 minút a opláchnite.
Účinok masiek môžete zvýšiť, ak vlasy zabalíte do fólie alebo kúpacej čiapky a zakryjete ich uterákom:) Následne vlasy dôkladne opláchnite a umyte šampónom.
Foto: Freepik.com