Dentálna žuvačka. Ako pôsobí a naozaj je účinná?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Možno aj vy žujete každý deň svoju obľúbenú žuvačku – pepermintovú, ovocnú, štipľavú…bez cukru. Asociácia amerických dentistov tvrdí, že žuvačky bez cukru alebo s veľmi nízkym obsahom cukru pomáhajú predchádzať vzniku zubného kazu. Čiže okrem osvieženia dychu majú žuvačky, zdá sa, aj ďalší pozitívny účinok.
Dentálna žuvačka je známa aj ako žuvačka pre zlepšenie dentálnej hygieny. Počuli ste o nej? Alebo ste ju už skúsili? Ako pôsobí a naozaj pomáha ústnej hygiene?

Čo je to dentálna žuvačka

zena-dentalna-zuvackaTáto žuvačka je navrhnutá tak, aby podporovala zdravie zubov a ďasien. Takéto žuvačky často obsahujú zložky, ako sú fluorid, xylitol a iné látky, ktoré pomáhajú znižovať tvorbu zubného povlaku, bojujú proti zubnému kazu a zlepšujú celkovú ústnu hygienu.

Niektoré dentálne žuvačky majú hrubšiu alebo drsnejšiu textúru, ktorá lepšie mechanicky odstraňuje povrchový zubný povlak a nečistoty počas žuvania. Ďalšie môžu obsahovať antibakteriálne látky, ktoré znižujú množenie baktérií v ústach.

Napríklad jeden druh dentálnej žuvačky obsahuje laktoferín, proteín, ktorý posilňuje imunitu. Xylitol z brezovej kôry, ktorý účinkuje proti baktériám streptoccocus mutans. Ďalej jedlú sódu na odstránenie zubného povlaku a manukový med z Nového Zélandu, ktorý je známy ako staroveký liek. Neobsahuje škodlivé a nepotrebné látky, ako aspartam či biele farbivo oxid titaničitý, takže takáto žuvačka nie je žiarivo biela, ale má prirodzenú farbu.

ako odstrániť škvrnyPrečítajte si tiež
Ako odstrániť žuvačku z oblečenia?

Je naozaj účinná?

Určite sa nespoliehajte, že keď budete žuť dentálnu žuvačku, budete mať krásne a zdravé zuby. Dentálna žuvačka je skôr vhodným účinným doplnkom k starostlivosti o zuby a ústnu hygienu. Tu je pár pozitív, ktoré môže prinášať:

ikona zdvihnutý palecOdstránenie zubného povlaku. Niektoré dentálne žuvačky majú špeciálnu textúru alebo obsahujú zložky, ktoré pomáhajú mechanicky odstraňovať povrchový zubný povlak. Pomáha to znížiť riziko zubného kazu a ďalších problémov s ústnou hygienou.

ikona zdvihnutý palecPodpora tvorby slín: Žuvanie stimuluje tvorbu slín, čo je prirodzený spôsob, ako neutralizovať kyseliny v ústach. Odstraňujú sa tak aj čiastočky potravy a baktérie.

ikona zdvihnutý palecObsahuje účinné látky: Niektoré dentálne žuvačky obsahujú zložky ako fluorid, xylitol alebo antibakteriálne látky, ktoré pomáhajú posilniť zuby a ďasná a bojujú proti zubnému kazu.

Dentálna žuvačka však nie je náhrada za pravidelné čistenie zubov kefkou a zubnou pastou. Je to skôr doplnok hlavne v situáciách, kedy si nemôžete vyčistiť dôkladne zuby, nemáte kefku, alebo ste na cestách.
Odporúča sa 1 až 3 žuvačky denne, po jedle. Balíček 12 ks stojí cez dve eurá a kúpite ich v lekárňach alebo na internete.

Foto: bluemcare.com, Vecteezy.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.