Ako odstrániť žuvačku z oblečenia, či škvrny od červeného vína?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Tráva, červené víno, káva či rúž. To sú najčastejšie a zároveň najodolnejšie škvrny na oblečení. Na niektoré platí teplo, na iné zasa chlad. Najčastejšou záchranou je čpavok, či citrónová šťava. Vedeli ste, že na určite škvrny platí, ak ich po vypratí necháte vybieliť na slnku?Poradíme vám, ako odstrániť rôzne fľaky a materiály. Lacno a efektívne. 20 trikov pre čistejšie oblečenie

 

Ako odstrániť fľaky a škvrny?

So škvrnami a nevhodnými materiálmi je to niekedy naozaj ťažké. Prichytia sa na odev v tej najnevhodnejšej situácií a dostať ich preč je doslova sizyfovská práca. Máme pre vás zopár tipov, vďaka ktorým sa zbavíte nepríjemných fľakov rýchlo a dokonca jednoduchšie, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

 • Káva a kakao: Skončila vaša ranná káva na obľúbenej blúzke? Vypláchnite ju slanou vodou alebo ju ponorte do slanej vody. Škvrny od kávy už nebudú vašou nočnou morou. Kakao z textilu zlikviduje čpavok. Do pol litra vody pridajte lyžičku čpavku a roztokom potrite škvrnu. Nechajte chvíľu pôsobiť a vyperte.
 • Čaj: Vo väčšine prípadov postačí, ak odev opláchnete studenou vodou. Použiť však môžete aj prací prášok. Škvrnu od čaju spoľahlivo zničíte zriedeným peroxidom vodíka a kvapky čpavku. Použiť môžete aj vodu s kyselinou citrónovou.
 • Červené víno: Aj vám sa stala nehoda s červeným vínom? Postihnuté miesto posypte soľou, poriadne vydrhnite v citrónovej šťave a na záver opláchnite.
 • Ovocný džús: Ani v tomto prípade nejde o tragédiu. Škvrnu zalejte vodou, do ktorej nasypete soľ. Nechajte 15 minút pôsobiť. Naše staré mamy tiež mali overené podmaslie. Namočte oblečenie so škvrnami do horúceho podmaslia, nechajte pôsobiť a vyperte.
 • Make-up: Tento zázrak vie síce zdokonaliť pleť na nepoznanie, to však neplatí, keď skončí na odeve. Ani v tomto prípade nevešajte hlavu. Použite čistič na sklo a papierovú vreckovku.

ako odstrániť fľaky

Vyhláste škvrnám červenú

 • Rúž: Škvŕn od rúžu sa zbavíte tak, že ušpinené miesto opláchnete vlažnou vodou, do ktorej primiešate trochu šampónu.
 • Zmrzlina: Pozor, pri zmrzline nepoužívajte na odstraňovanie škvŕn teplú vodu. Bielkovina obsiahnutá v mrazenom kréme by sa zrazila a fľak by nezmizol. Oblečenie radšej namočte do studenej vody, na škvrnu naneste prášok na pranie, nechajte pôsobiť a potom vyperte bežným spôsobom.
 • Tráva: Fľaky od trávy sú postrachom azda každej mamičky. Na poškodené miesto nalejte zriedenú citrónovú šťavu a opláchnite. V prípade, že škvrny poznačili napríklad rifľovinu, výborným pomocníkom vám bude zubná pasta, ktorou príslušné miesto potriete, necháte vysušiť a následne opláchnete.
 • Krv: Kde sú kolená ušpinené od trávy, nechýba ani rozbité koleno. Viete ako odstránite z oblečenia krv? Tú čerstvú stačí opláchnuť studenou vodou. S tou zaschnutou si hravo poradí slaná voda a prací prášok.
 • Horčica: Fľak od horčice najlepšie odstránite, až keď zaschne. Stačí ho pokvapkať citrónovou šťavou a preprať. Môžete tiež naliať teplú vodu do lavóra, pridať jedlú sódu a oblečenie do nej namočte. Nechajte niekoľko hodín pôsobiť a potom vyperte.
Tip od nás
Ak chcete, aby bola vaša bielizeň dokonale čistá, rozhodne nepodceňujte ani výber pracích práškov, ktoré nájdete na mnohých e-shopoch. Pilulka zľavový kód, ktorý môžete nájsť na kupónovom webe Vašekupóny.sk vám zaručí, že dokonca aj niečo ušetríte.
Skvelé DM akcie tiež určite potešia každého. Do kvalitných pracích prostriedkov sa rozhodne investovať oplatí. Nielen, že si lepšie poradia so škvrnami, navyše sú aj citlivejšie k vašej pokožke. Opatrní by ste mali byť najmä v prípade, že trpíte atopickým ekzémom, alergiami alebo len máte citlivejšiu pokožku.

ako odstrániť škvrny

 • Vosk: V tomto prípade je postup o niečo zložitejší, výsledok však rozhodne stojí za to. Špinavé oblečenie vložte do tašky a následne ju vopchajte do mrazničky. Zo zamrznutého oblečenia neskôr vosk jednoducho zoškriabete, na zvyšok potom priložte papierovú vreckovku a prežehlite. Na záver oblečenie umyte.
 • Žuvačka: Nočná mora každého. Zlepené oblečenie rovnako ako pri vosku vložte do mrazničky, zamrazte a potom len jednoducho odstráňte. Zlepený kúsok môžete tiež potierať kúskom ľadu. Žuvačku potom vydrite. Ak to nepostačí, posypte ju jedlou sódou a vlhkou špongiou odstráňte. Na žuvačku tiež môžete nakvapkať odlakovač na nechty. Nechajte pôsobiť, potom žuvačku vydrhnite kefkou a vyperte.
 • Laky na nechty: Rozliaty lak na nechty je síce trošku ťažší oriešok, ale rovnako nejde o nič nemožné. Na zasiahnuté miesto použite riedidlo, ktoré následne vypláchnete mydlovou vodou (v tomto prípade odporúčame postup najskôr vyskúšať na skrytej škvrne).
 • Hrdza: V boji s hrdzou vám pomôže zmes citrónovej šťavy a soli, prípadne skúste šatstvo ponoriť do uvarenej rebarbory.
 • Škvrny od ovocia: Pri červenom ovocí pomôže citrón. Škvrnu citrónom pokvapkajte, nechajte pôsobiť a preperte v teplej vode. Ak máte na tričku škvrny od čučoriedok alebo ríbezlí, môže zabrať citrón alebo kyselina citrónová. Niekedy však nezaberie, lebo fľaky od tohto ovocia sú naozaj odolné. V tom prípade vezmite mydlo. Na biele oblečenie použite čpavok alebo ho vybieľte peroxidom. Nakoniec oblečenie vyperte.

 

sóda bikarbónaPrečítajte si tiež
Sóda bikarbóna a jej 30 užitočných využití.

 • Lepidlo: Nemožne? Omyl. Namočte oblečenie do liehu a pomôcť vám môže aj zmes octu a vody.
 • Guľôčkové pero: Nezáleží na tom, či máte 10 alebo 40 rokov, guľôčkové pero bude vždy predstavovať určitú nástrahu. Ak sa vám podarilo popísať váš obľúbený odev, poškodené miesto len jednoducho nasprejujte lakom na vlasy a vysušte. Následne opláchnite zmesou octu a vody.
 • Vazelína: Podarilo sa vám ušpiniť od vazelíny či strojovej masti? Poškodené miesto utrite maslom a potom umyte.
 • Leštidlo na topánky: Možno by ste neverili, ale na škvrny od leštidla na topánky zaberá bežný olej.
 • Červená repa: Škvrny od červenej repy sú poriadne odolné. Pokvapkajte ich čpavkom a čistite kefkou. Potom ich ešte potierajte mydlom a preperte v čistej vode.

Toto určite nerobte!

Na záver ešte jedna užitočná rada. Možno ste to nevedeli, ale škvrny sú pod vplyvom tepla odolnejšie, preto ak ich prežehlíte, šanca na ich opätovné odstránenie bude takmer nemožná. Výnimkou sú samozrejme vyššie spomínané žuvačky a vosk.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.