Najčastejšie podvody s potravinami. Dajte si na ne pozor!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Konzumujeme čoraz viac, no keďže planéta sa nedá nafúknuť, niektorí výrobcovia sa uchyľujú k podvodom. Kde sa dajú zarobiť peniaze, tam existuje aj motivácia klamať. Ak si myslíte, že vás sa to netýka, ste na omyle. Podvody s potravinami sa dejú v rozsahu, ktorý zďaleka presahuje fantáziu väčšiny ľudí. Aj Slovákov. Občasné medializované správy o pančovanom, nepravom, falošnom…to je len vrchol ľadovca. Podvody s potravinami pritom predstavujú riziko vážnych následkov pre zdravie človeka.

Podvody s potravinami môžu mať veľa foriem vrátane náhrady, riedenia, maskovania pôvodu, umelého skvalitňovania, nesprávneho označovania, krádeže a opätovného predaja. Ďalej falšovania značky a úmyselného rozvozu kontaminovaných potravín. Samotné praktiky sa používajú po stáročia, no v posledných rokoch a desaťročiach sú niekoľkonásobné.

Škandál s mäsom
Napríklad v roku 2013 sa testovaním DNA zistilo, že vo viacerých spracovaných potravinách, ako sú hamburgery či lazane, značnú časť mäsa, ktoré sa vyhlasovalo sa hovädzie, tvorila koňacina. Pre zložitosť dodávateľských reťazcov bolo ťažké overiť pôvod mäsa.

 

Podvody s potravinami

Víno sa falšuje pridaním syntetického glycerolu, vody a farbív. Liehoviny sa falšujú denaturovanými činidlami. Pri džemoch sa nedodržiava uvádzaný obsah ovocia.
Ak si kupujete drahý parmezán, nemusí byť originálom. Známy je škandál v USA, kde niektorí výrobcovia predávali pod označením parmezán drevené piliny so soľou! Tamojšie testy dokázali, že v parmezáne z hypermarketu proste žiadny parmezán nie je.

Pančovaný med

Cena výrobku neraz závisí od miesta pôvodu. Za manukový med z Nového Zélandu možno žiadať vysokú prirážku, preto sa zaň formou nesprávneho označovania často vydávajú aj iné druhy medu.
Mnohé medy v supermarketoch sú podrobené ultrafiltrácii – je to odstraňovanie nečistôt ako stopy vosku a peľ. Výrobcovia tvrdia, že chcú tak predĺžiť životnosť medu…no ako vieme, peľ je pre naše zdravie nesmierne dôležitý a prospešný.
Prečítajte si náš článok 7 trikov, ako rozoznať, či ide naozaj o pravý med.

 

Ryby a plody mora

Ak spotrebitelia či maloobchodníci ťažko identifikujú cenný výrobok, podvodníci ho môžu ľahko nahradiť lacnejšou alternatívou.
Značný podiel potravín, ktoré sa podávajú ako tuniak či hovädzina wagyu, sú v skutočnosti čímsi iným.

Tuniak sa neraz nahrádza tilapiou, ktorá je lacná, nemá kosti, ani kožu a dá sa jednoducho pripraviť. Avšak tilapie kŕmia na farmách zmesami, ktoré pre ne nie sú prirodzené, dokonca môžu obsahovať geneticky upravovanú kukuricu a sóju. Konzumácia tilapie tak môže zhoršovať prejavy astmy, zápaly kĺbov, srdcovo-cievne ochorenia.

podvody s potravinami mäso ryby

 

Falšované mlieko

Medzi najčastejšie podvody s potravinami patrí úprava mlieka. Jeho riedenie lacnými prísadami, ako je srvátka či rastlinné oleje, šetrí peniaze. Podvádzanie značne uľahčujú zložité dodávateľské reťazce, v rámci ktorých sa mieša mlieko z viacerých zdrojov.

 

Piesok a tráva v jedle?

Asi najškodlivejšie je to, že na zväčšovanie objemu, oklamanie testovacích úradov či nahradenie drahších zložiek sa do potravín pridávajú nežiaduce a niekedy aj toxické prísady. Objem čaju sa napríklad zväčšuje použitými listami, trávou z pokoseného trávnika. Ale tiež zafarbenými pilinami, dokonca aj pieskom.

 

Podvod s olivovým olejom

Najčastejšie sa olivový olej falšuje tým, že je z druhého lisovania. Nesprávne sa označuje ako extra panenský.
Často sa u nás predáva aj „pomace“, rafinovaný olej zo zvyškov už vylisovaných olív. Ten nekupujte, pretože neobsahuje toľko zdravých látok ako extra panenský.
Pravý a dobrý olivový olej by mal mať zelenkavú farbu a má byť mierne zakalený.

Keď čísla nesedia, možno to pokladať za nepriamy dôkaz podvodu. „Názorným príkladom je olivový olej v Taliansku. Jeho obyvatelia patria medzi najväčších spotrebiteľov tejto potraviny na svete, no domáca výroba ani zďaleka neuspokojuje dopyt, najmä preto, lebo jej väčšina sa vyváža,“ popisuje škandalózny prípad odborná encyklopédia Ako funguje jedlo. „Takmer pol milióna spotrebovaných ton olivového oleja nemožno vysvetliť ani 100 000 dovezenými tonami. Pri analýze z rokov 2014 až 2015 sa zistilo, že ako extra panenský olivový olej sa predával olej nižšej kvality. Podvodníkom sa to podarilo pridaním farbív a aromatických látok.“

podvod s potravinami olivový olej

 

Káva

Ak sa každý deň tešíte na rannú alebo popoludňajšiu kávičku, radšej ďalej ani nečítajte. Mletá káva vôbec nemusí obsahovať len kávové zrná, ale aj iné zrná a obilniny. Výrobcovia ich tým jednoducho nadstavia, aby ušetrili. Najskôr iné zrnká opražia a potom pomelú spolu s kávovými zrnami, takže konečná chuť je de facto nerozpoznateľná. Pre laika určite. Takto falšované mleté kávy však môžu byť problémom pre celiatikov alebo alergikov.

Machinácie
Pri prieskume, ktorý v roku 2013 uskutočnila Oceana, skupina na ochranu oceánov, sa  skúmali vzorky rýb, čo sa predávali v USA. Analýzou DNA sa zisťovalo, či druhy zodpovedajú informáciám na obale.
Z výskumu vyplynulo, že asi tretina vzoriek neobsahovala to, čo mala. Ako chniapal sa napríklad predávalo 28 rozličných druhov rýb.

 


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.