Sledovali ste sa niekedy, ako rozprávate, gestikulujete, tvárite sa pri diskusii, či nezáväznom rozhovore? Ako vás teda vnímajú iní ľudia? Pravdepodobne nie – vyžadovalo by si to nahratie na kameru, alebo aspoň mikrofón, aby ste sa počuli. Málokto sa dokáže na seba dívať napríklad v televízii alebo na domácich videách. Pritom je to vynikajúci spôsob, ako zlepšiť svoj rečový prejav. Svoje vystupovanie. Ako hovoriť presvedčivejšie, zaujímavejšie, vynechať slovnú vatu, nemrmlať ap. Nižšie vám ukážeme najčastejšie chyby, ktoré robíme a ako ich odstrániť.
Len málokto si uvedomuje, ako pôsobí jeho slovný prejav, keďže seba samých nepočujeme spôsobom, akým nás počujú druhí. Dale Carnegie je svetoznámy motivátor, lektor a osobnosť v oblasti sebarozvoja. Spomína si na jeden prípad, kedy lektor kurzu, ktorého cieľom bolo naučiť ľudí vystupovať na verejnosti, požiadal svojich študentov o jednu úlohu. Mali urobiť stručnú úvodnú prednášku o čomkoľvek, čo im je blízke a o čom by chceli niečo povedať.
Študenti si mysleli, že sa postavia a s ľahkosťou prednesú plynulú a zaujímavú prednášku. Ale kdeže!
Lektor nahral ich vystúpenie na pásku a potom im ju pustil. Študenti ostali šokovaní. Nikdy si totiž neuvedomili, ako pôsobí ich ústny prejav.
7 tipov, ako zlepšiť svoj rečový prejav
Ako píše Dale Carnegie vo svojej knihe Ako naštartovať svoju kariéru, väčšina vystúpení bola plná výrazov známych ako výplnkové slová. Sú to nadbytočné zvuky, slová a frázy, ako napríklad „ehm“, „hmm“, „um“, „akože“, „viete“, ktoré zvykneme neustále pri rozprávaní používať. Pre poslucháčov sú však tieto zvuky rušivé.
Podobne účinok prednášky zníži i používanie nesprávnej gramatiky, klišé a nesprávna výslovnosť slov. Skúste sa niekedy nahrať, hoci aj na smartfón a potom si sebakriticky pozrite záznam. Všímajte si nasledujúce najčastejšie chyby, ktorý robíme pri verejnom vystúpení. A skúšajte ich odstraňovať postupne zo svojho prejavu. Tu sú najčastejšie chyby a ako ich odstrániť:
Mrmlanie
Ľudia, ktorí mrmlú, prehĺtajú konce slov, čím druhým niekedy sťažujú pochopenie toho, čo sa snažia povedať. Tento zlozvyk sa však dá ľahko prekonať. Stačí, keď pri rozprávaní nebudeme hovoriť s polootvorenými ústami. Naopak, keď hovoríme, poriadne otvorme ústa. Môžeme si to precvičiť doma pred zrkadlom. Nebude trvať dlho a tento problém ľahko odstránime.
Príliš rýchle alebo pomalé rozprávanie
Mnohí z nás sa pri rozprávaní ponáhľame, a to obzvlášť vtedy, keď rozprávame pred skupinou ľudí. Pomaly!
Dajme ľuďom šancu spracovať informácie. Niektorí dokonca vynechávajú slová, či celé časti, ktoré by mohli povedať, len aby sa dostali rýchlo „na koniec“. Poslucháč potom dostane neúplnú informáciu.
Ak ste jeden z tých pomalých rečníkov, z ktorého to ide ako z chlpatej deky, zmeňte to. Pri vás poslucháči dávno vedia, čo chcete povedať, ešte predtým, než to vyslovíte. Ak budete rozprávať príliš pomalým tempom, všetkých uspíte.
Mali by ste teda sledovať svoje tempo reči. Skúste si svoj rečový prejav nacvičiť pred kamarátom, aby ste mali predstavu, ako rýchlo asi rozprávate. A stopnite si to. Vhodné tempo je 130 až 150 slov za minútu.
Rovnako nezabudnite vždy spomaliť, keď podávate nejakú dôležitú informáciu, ale i zrýchliť, keď chcete myšlienku zdramatizovať.
Rozprávanie monotónnym hlasom
Rozprávanie monotónnym hlasom je ďalší spôsob, ako uspať poslucháčov. Modulujme preto svoj hlas a používajme rôznu silu hlasu, hĺbku a rôzne tempo reči.
vedeli ste, že mužský hlas je popri vôni a fyzickom zjave tým najerotickejším, čo na nich ženy vidia? A vnímajú?
Spomeňte si, ako ste vnímali moderátora, ktorý pracuje s hlasom, modeluje ho, prispôsobuje situácii, správe, ktorú komunikuje, prípadne ako sa zhovára s hosťom v štúdiu. Učte sa od tých dobrých.
Nestojte ako socha
Poslucháčov udržiavajú v pozornosti i rôzne gestá, ktoré zdôrazňujú význam povedaného. „Gesto je neoddeliteľnou súčasťou výpovede,“ súhlasí psycholingvistka Oľga Škvareninová z Univerzity Komenského. „Gestami delíme prejav na menšie časti alebo zdôrazňujeme dôležité slovo či myšlienku. Reč bez gestikulácie je chladná.“
Gestikulácia je dokonca úzko zviazaná s pohlavím. Žena je dynamickejšia, ale robí menšie pohyby ako muž. Ten robí viac gest ďalej od tela, ale menej často.
Nesprávna výslovnosť slov
Ak si napríklad nie sme istí, ako presne vysloviť meno alebo priezvisko, poprosme danú osobu, aby nám ho ešte raz zopakovala.
Správne vyslovovať cudzie slová je tiež základ. Neraz sa dobrý rečník doslova zhodí a zosmiešni, keď zle vysloví dané slovo. Nie je pucle, ale pazl. A nehovorí sa parfém, ale parfum – to ste vedeli? Sú to drobnosti, ale každý poslucháč môže byť citlivý na niečo iné. Takýmito zbytočnými chybami ich môžete len odradiť a zhoršiť celkovo dobrý obraz o svojej prednáške, príhovore, diskusnom príspevku.
Prečítajte si tiež
Užitočné tipy, ako uspieť na pracovnom pohovore.
Vnímajte publikum
Ak si všimneme, že poslucháči začínajú byť nepokojní, urobme pauzu. Zmeňme tempo reči alebo povedzme zaujímavú historku, čím získame späť ich pozornosť.
To je jedno z tajomstiev dobrého rečníka. Nie je nič horšie, ako nudiaci sa poslucháč. Vnímajte ich, sledujte mimiku, gestá a správanie ľudí, aby ste vedeli odhadnúť, ako sa cítia.
Neschopnosť počúvať seba samých
Seba samých nepočujeme tak, ako nás počujú druhí. Dokonca aj skúsení rečníci by si mali dopredu nahrať prednášku alebo tak urobiť priamo na mieste, aby mohli zhodnotiť svoje vystúpenie. „Ak totiž chceme popracovať na našich slabých stránkach, musíme ich najskôr poznať. Oveľa efektívnejší spôsob zaznamenania vlastného vystúpenia je natočiť sa na video. Sami budeme prekvapení, aký dojem vyvolávajú naše gestá, postoj a aký je náš celkový prejav,“ odkazuje Dale Carnegie v knihe Ako naštartovať svoju kariéru.
Bez poznania toho, ako pri vystupovaní pôsobíme, sa nám len ťažko podarí odstrániť tie najväčšie chyby. Len tak eliminujete nedostatky a „vyšperkujete“ rečový prejav.