15 najčastejších chýb v partnerskej komunikácii. Robíte niektorú z nich?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Viete správne komunikovať vo vzťahu? Dokážete sa s partnerom rozprávať tak, aby ste mali obaja dobrý pocit, aby to bol užitočný rozhovor, ktorý vás napĺňa? Výsledky výskumov totiž ukazujú, že páry, ktoré spolu efektívne a pravidelne komunikujú, uvádzajú väčšiu spokojnosť v partnerskom vzťahu. A spokojnosť znamená zdravie, krásu i dlhší život. „Naopak, páry so slabou komunikáciou sa často ocitnú v bludnom kruhu, keď zlá komunikácia prispeje k nespokojnosti a tá spôsobí ďalšie zhoršenie komunikácie. Ak sa toto zacyklenie nenapraví, zhoršuje vzťah partnerov a ďalej znižuje ich spokojnosť,“ tvrdí párová psychoterapeutka Júlia Halamová.

 

Viete správne komunikovať?

Naštartujte sa, prosím Júlia HalamováSkúsená psychoterapeutka sa v terapii často stretáva s tým, že si ľudia vôbec nie sú vedomí toho, ako zle komunikujú s druhými. Najčastejšie to vidí v párovej terapii.
„Obom sa zdá, že jasne a zrozumiteľne vyjadrujú svoje názory, a nechápu, prečo je druhá strana taká precitlivená až agresívna a na revanš reaguje nerozumne,“ dodáva Júlia Halamová, ktorej vyšli už dve knihy plné užitočných rád a tipov pre vzťah: najskôr Pripútajte sa, prosím a nedávno novinka Naštartujte sa, prosím s mnohými konkrétnymi cvičeniami, ako zlepšiť svoj partnerský vzťah.

 

15 najčastejších chýb v partnerskej komunikácii

V spomínanej novinke uvádza tiež najčastejšie chyby v komunikácii, ktoré ľudia robia a ktorými nevedomky zhoršujú svoje vzťahy. Pozrime sa v skratke na ne – možno niektoré robíte aj vy a bude dobré vyhýbať sa im.

ruka ikona červená1. Nevyžiadané rady

Myslím si, že by si mal…
Keby som bol na tvojom mieste…
Je to úžasná kniha, mal by si si ju prečítať.

Niekedy sa potrebujeme len vyrozprávať, podeliť o svoje pocity s partnerom a neočakávame hneď rady, čo ako treba urobiť…alebo kde sme urobili chybu.

 

ruka ikona červená2. Opravy

Takto sa to nestalo…
To nebolo včera, ale predvčerom…
Nikdy som to nepovedal!

Nesnažte sa nasilu opravovať partnera a poukazovať na to, že sa mýli, že to zle pochopil, že asi prepočul, lebo vy ste to povedali inak.

toxické vzťahyPrečítajte si tiež
Toxické vzťahy. Ako odhaliť partnera v jedovatom vzťahu?

 

ruka ikona červená3. Zovšeobecňovanie

Ty si vždy nespokojný!
Nikdy ten riad neumyješ načas.

Zabudnite na zovšeobecňovanie a hovorte konkrétne. Vyhýbajte sa slovám ako nikdy, vždy, stále robíš to a tamto… Jedinou vetou tak popriete a zničíte všetko, čo partner urobil, pretože zovšeobecnením akoby ste priznali, že ste si nič dobré doteraz na ňom nevšimli. A to zabolí, kohokoľvek.

 

ruka ikona červená4. Diskriminácia

Muži sú sebci!
Ženy sú chladné!

Diskriminácia vo vzťahu nemá čo robiť – už tobôž nie namierená voči partnerovi, ani v hádke, keď vami lomcujú emócie.

 

ruka ikona červená5. Utešovanie

Iní sú na tom oveľa horšie než ty…
Nabudúce to bude inak…
Mohlo to byť oveľa horšie…

Neskúšajte falošne utešovať partnera, učičíkať ho a nenápadne tak poukazovať na to, že to, čo sa stalo, nie je nič vážne, ani dôležité. Že oproti iným je na tom lepšie a vlastne len preháňa.

 

ruka ikona červená6. Vyšetrovanie

Čo ťa k tomu viedlo?
Kedy sa to stalo?
Prečo si nezavolal?

Mnohí chcú mať partnera pod kontrolou, pretože sa cítia neisto, žiarlia, chýba im sebavedomie a vlastne nemajú dôveru v ich spoločný vzťah. Preto príliš vyšetrujú partnera, kde – s kým – prečo – čo robili. Nespadnite do toho.

 

ruka ikona červená7. Ľútosť

Ach, chudáčik…
Ako ti to vôbec mohli urobiť?
Áno, máš to ozaj zlé.

Súvisí to s utešovaním – neľutujte partnera. Nerobte z neho trosku, chudáčika, ktorý podľahol emóciám a všetko si berie príliš k srdcu.

 

ruka ikona červená8. Znehodnocovanie

To je blbosť!
Ako si to vôbec mohol tak stupídne urobiť!
Nevieš, ako sa to dobre robí.

Mnohí občas skĺzneme do bagatelizovania vecí, ktoré robí náš partner – či už z nevedomosti, možno aj zámerne. Nie je to dobré, podkopáva to partnerovu pozíciu a môžete stratiť jeho dôveru.

chyby v partnerskej komunikácii

 

ruka ikona červená9. Povyšovanie

To je nič oproti tomu, čo sa stalo mne.
To by som ja nikdy neurobil.

Nesnažte sa za každú cenu presadzovať sami seba. Dávať sa do popredia, poukazovať na svoje zásluhy a ťažkosti, ktoré ste museli vyriešiť.

 

ruka ikona červená10. Porovnávanie

Pozri na susedku, ako schudla.
Ty sa na to kedy odhodláš?
Ten sused má ale auto, to nie je ako to tvoje.

Ďalší neduh v partnerskej komunikácii, keď si viac všímame iných, okolie, kolegov…trávnik na druhej strane plota a neváhame na to vyčítavo poukázať. Nikomu nepadne dobre, keď ho spochybňujú a ukazujú, že v niečom nie je taký dobrý ako ostatní.

 

ruka ikona červená11. Terapia

To je určite preto, lebo ťa matka šupla do jaslí.
So svojou osobnosťou ťažko vyhovieš autorite.
Ja viem lepšie, ako si to naozaj myslel.

Nehrajte sa na amatérskeho psychológa. Ak naozaj nemáte prax a nie ste profesionál, radšej sa zdržte hodnotiacich a psychologických posudkov partnera, jeho života, detstva, minulosti, jeho práce, či priateľov.

 

ruka ikona červená12. Neakceptovanie

Nemôžeš sa tak cítiť!
Myslel si to inak.
Takíto ľudia by nemali voliť.

Vety, ktorými dokazujete, že nevnímate partnera ako seberovného. Že sa cítite viac ako on, že ste ďalej…nedokážete sa vcítiť do jeho pocitov. Neviete sa pozrieť na svet jeho očami, pritom každý sme iný. Skúste to akceptovať a rešpektovať.

 

ruka ikona červená13. Vylúčenie zo spolurozhodovania

Dohodla som sa s rodičmi, že s nimi pôjdeme na dovolenku.
Investoval som všetky naše peniaze do fondov.

Dávajte si pozor na túto chybu – môžete mať podelené oblasti, kto sa o čo stará. Niekomu sú bližšie financie, iný radšej vybavuje úrady…ale vždy by ste sa mali rozhodovať spoločne. Najmä pri dôležitejších a závažnejších veciach.

10 právd o vzťahochPrečítajte si tiež
10 právd o vzťahoch, na ktoré často zabúdame.

 

ruka ikona červená14. Vyťahovanie minulosti

Ale veď ty si vtedy urobil to isté!
Ľaľaho, minule on zasa…

Veľmi „obľúbená“ taktika, keď vytiahneme z minulosti nejakú drobnosť, prešľap, či výrok a zaútočíme ním v komunikácii. Pritom nemusí to spolu ani súvisieť, ale nemáme argumenty a tak vytiahneme niečo, čo môže zraniť…a ukončiť normálnu komunikáciu.

 

ruka ikona červená15. Vyhýbanie sa

Čo keby sme zmenili tému?
Čo povieš na…?

Neraz nám dôjdu argumenty, vieme, že začíname ťahať v diskusii za kratší koniec…a tak sa snažíme nasilu zmeniť tému. Neuznáme svoju chybu, radšej odvedieme reč na inú koľaj.

Ďalšie komunikačné chyby vo vzťahu nájdete v spomínanej knihe psychoterapeutky Júlie Halamovej.

 

Foto: Ikar, vceteezy.com, unsplash.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.