10 právd o vzťahoch, na ktoré často zabúdame

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Budovať si a udržiavať dobré vzťahy nie je také jednoduché ako by sa na prvý pohľad zdalo. Aj podľa párovej terapeutky Radky Olajos sme v súčasnosti oveľa ľahostajnejší a zahľadenejší do seba ako v minulosti. Prestávame komunikovať s partnerom, akoby nás už nezaujímal, ale pritom očakávame, že tu pre nás stále bude a bude nás milovať. „Vo vzťahoch cítiť oveľa viac egoizmus a neochotu ustúpiť zo svojich predstáv,“ dodáva. Nič však nie je večné, ani vzťahy a treba sa o ne starať.
Existuje však niekoľko právd, ktoré by sme si mali pripomínať vo vzťahoch…a bude sa nám lepšie dariť.

 

ikona pár1. Chce to úsilie

Veľakrát si myslíme, že o vzťah sa netreba nejako zvláštne starať. Veď ak ma má rád/rada, tak to proste funguje…a bude fungovať. Omyl. Vzťahy nevznikajú ani sa neudržiavajú samé. Fungujú správne len vtedy, ak sa o to usilujeme, ak sa podelíme s partnerom, či priateľom o to, čo nás trápi, o čom premýšľame a čo je pre nás dôležité.

 

ikona pár2. Dostanete to, čo dávate

Podľa párovej terapeutky dnes vyžadujeme od partnera oveľa viac – chceme aby sa o nás staral, zabával nás, bol nám animátorom, bol peňaženkou, oporou…máme niekedy až detinské nároky. „Aj v praxi vidíme, že niekedy príliš veľa od partnera očakávame, ale otázkou je – čo do vzťahu vkladáme my. Je toho dosť? Je to to dôležité a podstatné?“ pýta sa Radka Olajos.
A radí – dávajte lásku, podporujte partnera, buďte tu preňho…a to isté dostanete aj vy.

Radoslava Olajos

Párová terapeutka Radoslava Olajos.

 

ikona pár3. Nevynucujte si priestor…

…v srdci toho druhého. Nenúťte ho/ju, aby vás miloval/a. Niekedy vyžadujeme lásku toho druhého až príliš, tlačíme na pílu, preháňame to. Po čase to omrzí, možno to začne dokonca prekážať. Nevnucujte sa a nesnažte sa vyplniť každý voľný priestor u svojho partnera. Ak pozná vašu hodnotu (a pokojne aj vaši priatelia), tak si ten dôležitý kúsok „svojho“ priestoru vami vyplnia.

 

ikona pár4. Každé stretnutie má význam

Zažili ste aj zlé vzťahy a ste teraz opatrní? To je normálne, ale nezanevrite na lásku a priateľstvo. Áno, niektorí ľudia vás využijú, zneužijú, podrazia, oklamú…ale mnohí ďalší vás veľa naučia, podporia v pravej chvíli a prebudia vo vás to najlepšie. A títo ľudia stoja za to, aby sme sa občas mali aj horšie. Naučte sa vnímať a akceptovať odlišnosti ľudí, a postupne prídete na to, ako reagovať.

 

ikona pár5. Všetci sa meníme

A s tým aj naše vzťahy. Či už ide o partnerské alebo priateľské. To, aký bol váš partner na začiatku vzťahu neznamená, že taký bude naveky. Meníme sa – náš pohľad na svet, naše skúsenosti, zážitky…to všetko nás formuje a len zdravé vzťahy sa menia v čase. Vyvíjajú sa a je len na nás, ako sa k tomu postavíme: či ustrnieme v minulosti a budeme nástojiť na tom, čo bolo. Alebo sa prispôsobíme a budeme hľadať to najlepšie v tom, čo máme teraz.

10 právd o vzťahoch

 

ikona pár6. Zodpovedáte si za svoje šťastie

Nie je to partner alebo priateľ, od ktorého závisí vaše šťastie. Môže k tomu prispieť, pomôcť vám nájsť ho, ale nikto iný vás nemôže urobiť šťastnými. Len vy sami to dokážete. Pretože ak ste zle naladení, máte nesprávny pohľad na život, aj to pekné dokážete pokriviť a vie vás to ubiť, udupať v prachu. Nazrite do svojho vnútra a nevyžadujte od partnera, aby vás urobil šťastným.

 

ikona pár7. Odpúšťajte, neduste to v sebe

Jedna z najdôležitejších právd vo vzťahoch: vždy bude dochádzať k nedorozumeniam, nezhodám, rozpadom. A vy sa musíte naučiť odpúšťať, aby ste našli svoj vlastný pokoj. Ak vás zášť a hnev budú dusiť, robí to zle iba vám. Druhá strana to neraz ani netuší. Preto odpustite, aby ste získali pokoj a zbavili sa ich nadvlády nad vami.

 

ikona pár8. Nemôžete zmeniť druhých

Veľká pravda, ktorú však často porušujeme. Stále si myslíme, že toho druhého zmeníme, že ho „vylepšíme“, že my vieme, aký by mal byť a čo by mal robiť. Stop!
Len váš partner/priateľ sa môže zmeniť sám. Namiesto snahy o zmenu ho podporte a povzbuďte. Ak si myslíte, že by mala druhá strana na sebe predsa len čosi zmeniť, vyložte karty na stôl a povedzte, čo by ste očakávali. Ale určite nemanipulujte a nepodvádzajte.
Vyskúšajte napríklad Knihu kvízov pre páry, ktorá zábavnou formou pomôže spoznať toho druhého, jeho sny a túžby, ale aj ciele do budúcnosti. Takou lajtovou formou môže niečo naštartovať a osviežiť váš vzťah.

6 zabijakov šťastných partnerských vzťahovPrečítajte si tiež
6 zabijakov šťastného partnerského vzťahu.

 

ikona pár9. Vyberajte si tých správnych ľudí

Áno, bez niektorých ľudí vám bude lepšie. Či už ide o priateľov, kolegov, či partnera/partnerku. Niektorí ľudia nesú neuveriteľne toxickú nálož, vedia vám nenápadne otravovať život, ubíjať vás a nepriamo vás nútia vzdávať sa vecí, ako sú vaše vlastné zásady, hodnoty ap. Skúste to čo najskôr riešiť a jednoducho odíďte, vytesnite daného človeka zo svojho okruhu priateľov a známych. V danej chvíli to možno zabolí, ale z dlhodobého hľadiska vám bude oveľa lepšie.

 

ikona pár10. Drobné gestá majú svoju moc

O vzťahy sa naozaj treba starať a zveľaďovať ich. Nemusíte robiť ohňostroj a vybavovať cestu na Mesiac. Stačia drobné gestá, ktoré potešia, prekvapia a tým upevňujú daný vzťah. Malý kvietok, krátke objatie, pochvala…to všetko spríjemňuje vaše vzťahy a prehlbuje ich. Vyjadruje to aj vašu vďačnosť a náklonnosť k druhému.

 

Foto: Unsplash.com, Pixabay.com, Radoslava Olajos/atna.sk


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.