6 zabijakov šťastného partnerského vzťahu

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Aké je tajomstvo šťastného partnerského vzťahu? To by sme chceli poznať mnohí. No keďže sme každý individualita, neexistuje pár pravidiel, ktoré by fungovali u všetkých. No jestvujú napríklad zabijaci dobrých vzťahov, ktoré ich naštrbujú, postupne ničia alebo úplne zadupú do zeme.
Pravdou je, že existujú vzťahy, ktoré fungujú len vtedy, keď kuchyňou v pravidelných intervaloch lietajú taniere so zlatým okrajom. Sú vzťahy, v ktorých scénu sprevádzajú emocionálne výbuchy, potom vzlykanie a nakoniec sex na kuchynskom stole na uzmierenie.

Každý človek však funguje inak, a keď vám tieto emocionálne výlevy neprekážajú a na konci dňa je na spoločnom vzťahovom účte jedno veľké plus, bude to v poriadku. Avšak zlaté pravidlo, ktoré by platilo pre každý pár, aj tak nejestvuje. Niekoľko dobrých postrehov však odborníci zozbierali. Napríklad profesor psychológie zaoberajúci sa výskumom vzťahov John Gottman skúma už desaťročia premenné v naplnených partnerstvách.

 

6 zabijakov šťastného partnerského vzťahu

J.Gottman vo svojej knihe Sedem tajomstiev šťastného manželstva definoval niekoľko zabijakov šťastných vzťahov. Neraz o nich vieme, tušíme ich, no akoby sme im neprikladali dôležitosť a opakovane si ich vpúšťame do vzťahu. Pritom stačí na ne myslieť a včas sa zastaviť. Ak vám teda záleží na vašom vzťahu…

1. Kritika

Pochopiteľne, v rámci vzťahu musíme mať vždy možnosť povedať, čo nám prekáža alebo čo by sme chceli inakšie. Gottman nespochybňuje samotné „čo“, ide skôr o to „ako“ a „kedy“. Výčitky, sťažovanie sa, frflanie, ktoré vášmu partnerovi signalizujú, že je vo vašich očiach nevyhovujúci, pôsobia na vzťahy ako jed.

Nájdite si čas na rozhovor a formulujte veci, ktoré by ste vo vzťahu chceli zmeniť, ako želanie a nie ako kritiku. Hovorte o tom, čo cítite, a nie o tom, čo váš partner urobil zle. Na začiatok sú veľmi dobré výroky, ktoré sa začínajú slovom „ja“.

6 zabijakov šťastných partnerských vzťahov

 

2. Pohŕdanie

Pohŕdavé poznámky, či dokonca pohľady sú vo vzťahoch veľmi časté…niekedy dokonca podvedome, možno si to ani neuvedomujete. Sarkazmus a cynické poznámky však nemajú vo vzťahoch čo hľadať. Niečo, na čo si neskôr možno ani nespomeniete, lebo ste to vypustili z úst v záchvate hnevu, môže vášho partnera nepredstaviteľne zraniť a bude si to dlho pamätať.

Nezabudnite na to, že človeka nerobí nič zraniteľnejším, ako keď niekoho miluje z celého srdca. A práve preto by sme si mali pri komunikácii s našimi blízkymi dávať mimoriadny pozor na to, čo a ako povieme.

 

3. Obhajovanie

Keď váš partner hovorí o niečom, čo mu vo vašom vzťahu prekáža, tak si ho najprv v pokoji vypočujte, a nesnažte sa hneď obhajovať. Niekedy sa ešte ani nedostane k podstate a vy ho už prerušujete, bránite svoje „pozície“ a niektorí dokonca vyrazia do protiútoku.

Keď už chcete povedať „Áno, ale…“, urobte nabudúce radšej meditačné „Ohmmm“ a počúvajte ďalej. Snažte sa pochopiť partnerov postoj – možno by ste sa najprv nad tým mali zamyslieť. „Ľudia majú pri kritike vo zvyku hneď obhajovať svoje stanovisko a zdôrazňovať svoju nevinu. Pritom tu vôbec nejde o vinu, ale skôr o to, aby ste sa obaja vo vzťahu cítili byť milovaní. Vypočuť si pocity partnera a reflektovať, do akej miery sa týkajú práve vás, nie je vôbec jednoduché – no určite sa to oplatí,“ radí nemecký rečník Thobias Beck, ktorému v slovenčine vyšla veľmi užitočná príručka Upracte si vo vzťahoch.

srdce a šťastný partnerský vzťah

 

4. Múry

„Drahý, mali by sme sa porozprávať.“
Zatiaľ čo ženy majú vo vzťahoch skôr tendenciu prejsť do konfrontácie, pre mužov je typickou reakciou jednoducho nič nepovedať a vyčkať, kým búrka pominie.
Žena sa chce o pocitoch rozprávať. Chce rozobrať daný problém, pozrieť sa naň zbližša, analyzovať ho a pokúsiť sa o nápravu. Jednoducho potrebuje o ňom hovoriť.

Muž si väčšinou vystavia múr mlčania, zatne sa a nereaguje.
Mlčanie však ničomu nepomôže. Ona sa cíti nepochopená a opustená, on sa utiahne. Následkom tohto správania je, že obaja partneri sa od seba čoraz viac vzďaľujú. Preto – hovorte o tom, čo sa vo vás odohráva!

 

5. Vyhrážky

„Keď neurobíš to, čo chcem alebo čo si predstavujem, tak ťa opustím!“
Ok, toto je možno priamočiare a vyslovené natvrdo. No je to podstata neraz nenápadných vyhrážok, ktoré dávame svojmu partnerovi, ak si niečo chceme presadiť.

Emocionálne vydieranie však nemá s láskou nič, ale vôbec nič spoločné. Je to skôr neschopnosť presadiť svoju vôľu inak ako nátlakom a vydieraním. Je to ten najhorší základ vzťahu a musíte si to bezpodmienečne uvedomiť. Inak sa vám to časom vráti v tej najnevhodnejšej chvíli.

toxické vzťahyPrečítajte si tiež
Toxické vzťahy. Ako odhaliť partnera, či priateľa v jedovatom vzťahu?

 

6. Nepoprosiť o pomoc

Priznať si problém a poprosiť partnera o pomoc nie je prejavom slabosti. Povedzte mu, ako by vám mohol pomôcť, alebo nájdite spoločné riešenie, ako by ste mohli problém vyriešiť. Človek, ktorý vás miluje, si všimne, že niečo nie je v poriadku, a možno to bude vzťahovať na seba, hoci s tým v podstate nemusí mať nič spoločné.

Dať partnerovi príležitosť, aby sa podieľal na vašich problémoch, je prejavom dôvery. Nikto nemôže vytušiť vaše myšlienky alebo pocity. Niekedy to funguje v rámci veľmi intenzívneho partnerstva, v ktorom si vieme samotnými pohľadmi signalizovať, čo si práve myslíme. Je to čosi magické. Napriek tomu by sme však nemali zabúdať na to, že neprestajné čítanie myšlienok a bezslovné vysielanie našich pocitov v šialenom kolotoči každodenného života vôbec nie je možné.

Foto: Pixabay.com, Unsplash.com, Stocksnap.io

 


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.