Ako si získať priateľov a pôsobiť na ľudí? Tu je 10 tipov na každý deň

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Poznáte tajomstvo prístupu k ľuďom? Ako sa stať obľúbeným, ako urobiť dobrý dojem a dostať uznanie? Ako si získať priateľov a nenarobiť si nepriateľov? Alebo ako viesť dialóg, ktorý bude efektívny a úspešný, a získať ľudí na svoju stranu?
Existuje veľa tipov, návodov a praktických rád. Nie vždy sú účinné alebo zrealizovateľné.

No existujú všeobecne platné spôsoby a metódy, ktorú sú už miliónkrát overené, fungujú a pritom nedajú veľa námahy. Mnohé z nich viete aplikovať vo svojom každodennom živote okamžite, hneď teraz. Stačí na to myslieť a váš život sa môže výrazne meniť k lepšiemu.
Pozrite si nasledujúcich 10 tipov, ktoré sú naozaj prosté a pritom také účinné. Vyskúšajte aspoň niektoré z nich.

ikona zdvihnutý palec1.Nekritizujte a neodsudzujte druhých

Vedeli ste o tom, že ostrá kritika viedla Thomasa Hardyho, jedného z najlepších románopiscov anglickej literatúry k tomu, že navždy prestal písať? Ak ste čítali jeho Ďaleko od  hlučného davu, pochopíte, že to je škoda.
Aj Thomasa Chattertona, anglického básnika, priviedla kritika k samovražde.

Ak teda chcete hneď zajtra vyvolať nenávisť, ktorá môže pretrvať celé desaťročia, ba až za hrob, doprajte si trochu pichľavej kritiky. A vôbec nezáleží na tom, či je oprávnená, alebo nie. Vždy, keď diskutujete s ľuďmi, uvedomte si, že nejde o logicky uvažujúce bytosti. Prichádzate do styku so stvoreniami plnými emócií a  predsudkov. Ich konanie je motivované hrdosťou a márnomyseľnosťou.

Len nerozumný človek kritizuje druhých, odsudzuje a sťažuje sa – ešte stále je veľa samoľúbych, ktorí sa takto správajú. „Skutočne veľký človek dokazuje svoju veľkosť tým, ako sa správa k malým ľuďom,“ povedal Carlyle.

ikona zdvihnutý palec2.Prejavujte uznanie druhým

Jedna z najčastejšie zabúdaných cností v našom každodennom živote je uznanie. Akosi odmietame chváliť svoje deti, keď nosia zo školy dobré známky… zabúdame povzbudiť svojich potomkov, keď sa im po prvýkrát podarí upiecť koláč… alebo kolegu, keď sa mu niečo podarí. Nevšímame si okolie a nevieme uznať, ak niekto – rodina, priateľ, známy, kolega – urobí niečo pozitívne, smelé, dobrosrdečné.

Pritom nič tak nepoteší našu dušu ako obyčajné uznanie. Nech máme 7 rokov, sme tínedžer alebo dospelý, ktorý už toho veľa zažil a prežil. Uznanie je zadarmo a nebojte sa, neznižujete tým svoju hodnotu ani cenu. Nebojte sa o svoje ego. Neváhajte uznať druhého snahu, úsilie, dobrý skutok alebo nejakú zvláštnu pozornosť. Aspoň mu naznačte, že to oceňujete.

ako si získať priateľov

ikona zdvihnutý palec3.Jednoduchý spôsob, ako byť šťastný

Každý na svete hľadá šťastie. A  existuje jediný istý spôsob, ako ho dosiahnuť. Spočíva v kontrole našich myšlienok. Šťastie totiž nezávisí od vonkajších podmienok, ale od vnútorného rozpoloženia. Nejde o  to, čo vlastníte, kým ste, kde ste alebo čo robíte. Toto všetko vás samo osebe neurobí šťastnými či nešťastnými. Podstata spočíva v  tom, čo si vy sami myslíte o  danom stave.

Abraham Lincoln raz poznamenal, že väčšina ľudí je taká šťastná, nakoľko si to ona sama želá. Nemýlil sa.

ikona zdvihnutý palec4.Nikdy nezabúdajte na úsmev

Starí Číňania boli po všetkých stránkach nekonečne múdri. Mali príslovie, ktoré by sme mali mať stále na pamäti:

„Človek, ktorý sa nedokáže usmievať, nesmie otvoriť obchod.“

Váš úsmev je pre druhých znamením dobrej vôle a  poteší každého, koho stretnete. Pre človeka, ktorý stretol tucet zamračených tvárí, je váš úsmev ako záblesk slnka, ktoré prerazilo hradbu mrakov. Obzvlášť, ak je niekto vystavovaný tlakom zo strany nadriadeného či zákazníkov, učiteľov, rodičov alebo detí. Váš úsmev môže takémuto človeku pripomenúť, že ešte nie je všetko stratené, a že ešte existuje na tomto svete radosť.

ikona zdvihnutý palec5.Zapamätajte si mená

Spomeňte si, aké je to príjemné, keď začujete svoje meno. Keď vás oslovia, pochvália a pridajú meno, keď niekto o vás hovorí v dobrom a použije vaše meno. Počuť naše meno z úst iných je nádherné…tak to robte aj vy a oslovujte iných menom. Pamätajte si, že každému znie jeho meno príjemne a je pre neho tým najdôležitejším.

Dôležité je teda zapamätať si meno druhého, nového známeho, kolegu, či človeka, s ktorým sme prišli do kontaktu. Táto schopnosť je rovnako dôležitá nielen v politike, ale aj v obchodnom a spoločenskom styku. Napoleon III., rímsky cisár, synovec Veľkého Napoleona, sa hrdil tým, že napriek svojim cisárskym povinnostiam si dokáže zapamätať mená všetkých osôb, s ktorými kedy prišiel do styku.

sláva a úspechPrečítajte si tiež
Ako títo slávni dosiahli úspech? Recept nie je zložitý.

ikona zdvihnutý palec6.Naučte sa pozorne počúvať

Isaac F. Marcosson bol vynikajúci novinár, ktorý spovedal stovky celebrít. Podľa neho sa mnohým ľuďom nepodarí zanechať priaznivý dojem jedine preto, že nedokážu pozorne počúvať.
„Sú natoľko zamestnaní tým, čo povedia o chvíľu, že zabudnú počúvať… Veľmi dôležití ľudia mi povedali, že dávajú prednosť dobrým poslucháčom pred tými, ktorí dokážu ľahko rozprávať. Ale schopnosť počúvať sa vyskytuje oveľa vzácnejšie ako ktorákoľvek iná vlastnosť.“

Zapamätajte si, že ľudia, ktorí hovoria iba sami o sebe, zvyčajne aj myslia iba na seba. A nič sa nedozvedia – žiadne informácie, ktoré by im pomohli, ktoré by ich posunuli alebo ktoré by vedeli využiť. Pretože hovoria najmä oni.
Preto sa radšej naučte  byť pozornými poslucháčmi.

ikona zdvihnutý palec7.Chcete sa stať zaujímavými? Zaujímajte sa o druhých

Jednoduchá poučka, ktorá však platí do posledného písmenka. Pritom mnohí si myslia, že keď sa budú vypytovať druhých, nedostanú priestor pre seba a nikto sa o nich nebude zaujímať. Omyl!
Dávajte ľuďom otázky, na ktoré radi odpovedia. Povzbudzujte ich, aby hovorili o  sebe a  o  tom, čo dosiahli. Pamätajte si, že ľudia, s ktorými sa bavíte, sú stonásobne zamestnanejší sami sebou, svojimi túžbami a starosťami ako vašimi problémami.

„Ak niekoho bolí zub, trápi ho to viac ako hladomor v Číne, ktorý spôsobil smrť miliónom ľudí. Vriedok na krku zaujíma vášho suseda viac ako štyridsať zemetrasení v Afrike. Na to si pomyslite, keď sa nabudúce pustíte s niekým do reči. Dokážte počúvať. Povzbudzujte druhých, aby hovorili o sebe a stanete sa pre nich zároveň zaujímavejšími,“ radi Dale Carnegie v knihe Ako si získavať priateľov a pôsobiť na ľudí.

ako si získať priateľov

ikona zdvihnutý palec8.Veľké tajomstvo správneho prístupu k ľuďom

Existuje iba jediný spôsob, ako donútiť druhého niečo urobiť. Ako ho nasmerovať, aby spravil to, čo chcete…a ešte bol aj spokojný. Viete, čo to je?
Jednoducho presvedčte takéhoto človeka, aby si to on sám želal urobiť.
Nie je to jednoduché a nie vždy sa to dá priamo na mieste. Málokto vie tak skvele improvizovať. No ak chcete niečo dosiahnuť, ak máte plán – vopred si premyslite, ako to predložíte druhej strane, aby si ten plán osvojila a prijala ho. Ideálne je, keď tá druhá strana príde napokon s návrhom uskutočniť daný plán, hoci to bol váš nápad 😊

ikona zdvihnutý palec9.Sokratovo tajomstvo slovka „ÁNO“

Ak hovoríte s ľuďmi, nezačínajte o veciach, v ktorých sa vaše názory líšia. Nehovorte, že síce ste sa minule nezhodli, ale teraz sa to snáď podarí….alebo nepripomínajte minulé nezdary, či odlišnosť názorov, ktoré ste už mali. Zabudnite na to!
Začnite tým, že zdôrazníte veci (a zdôrazňujte ich aj opakovane), v  ktorých sa zhodujete. Zdôrazňujte, pokiaľ je to možné, že vám vlastne obom ide o rovnakú vec a že sa rozchádzate len v postupe, nie v cieli.

Skúste prinútiť vášho partnera, aby od začiatku hovoril: áno, áno. A zabráňte podľa možnosti nesúhlasu. Záporná odpoveď je podľa profesora Overstreeta najhoršie prekonateľnou prekážkou. Keď hovoríte „nie“, vaša hrdosť vám potom prikazuje, aby ste trvali na svojom. Potom ťažšie meníte názor a komplikovane dôjde k zhode…ak vôbec.
Radšej začnite pozitívne, aby druhá strana prikyvovala, súhlasila, bola v dobrom rozpoložení, lebo potom sa zasa ťažšie preorientováva na nesúhlas a odpor 😊

7 trikov, ako pozitívne pôsobiť na ľudíPrečítajte si tiež
7 trikov, ako pozitívne pôsobiť na druhých a získať si ich.

ikona zdvihnutý palec10.Nezhadzujte druhých

Je ľahké kritizovať, ponižovať, utrúsiť poznámku, ktorá raní, pichne, či zareže poriadne hlboko. Ale skúste sa ustrážiť a nezhadzujte druhých. Umožnite im tiež, aby si zachovali tvár, ak niečo pokazia, či dôjde k omylu.

Dokonca aj keď máme úplnú pravdu a druhý sa celkom iste mýli, konajme opatrne: Ak kvôli nám druhý stratí tvár, zvyčajne otrasieme jeho sebavedomím. Legendárny priekopník letectva vo Francúzsku a  spisovateľ Antoine de Saint-Exupéry napísal:
„Nemám právo povedať alebo urobiť nič, čo by mohlo druhého ponížiť v  jeho vlastných očiach. Podstatné totiž nie je, čo si o ňom myslím ja, ale čo si myslí on sám o sebe. Ak zraníme hrdosť druhého, dopúšťame sa zločinu.“

Zdroj: kniha Dala Carnegieho – Ako si nájsť priateľov…,
internet, ďalšie motivačné knihy
Foto: Freepik.com

 


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.