12 tvrdých právd, ktoré vás v živote posilnia

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ako ste spokojní so svojím životom? Dosiahli ste to, čo ste chceli? Splnili ste si aspoň niektoré svoje sny a túžby? Vychutnali ste si lásku tých, na ktorých vám najviac záleží? Možno áno…a možno cítite, že to nie je ono. Že vám čosi chýba, že nekráčate celkom po tej ceste, ktorou by ste chceli kráčať. Život je príliš zložitý na to, aby sme ho celkom pochopili. No existujú pravdy, na ktoré by ste nemali zabúdať a ktoré vás posilnia. A možno priblížia k cieľu, ktorý ste si vysnívali…

 

12 tvrdých právd, ktoré vás posilnia

Vždy bude niekto lepší a úspešnejší ako vy… minulosť nezmeníte… nie všetko dokážete mať pod kontrolou… Niektoré pravdy sú naozaj tvrdé, nemilosrdné, ale taký je proste život. A čím skôr si ich uvedomíte, začnete sa nimi riadiť, tým skôr začnete žiť ten pravý život. Vybrali sme pre vás 12 takýchto právd, nad ktorými sa oplatí zamyslieť.

ikona zdvihnutý palec1. Život nie je jednoduchý

Okrídlená veta, no presne vystihuje osudy mnohých ľudí. Tvrdá práca prináša šťastie a spokojnosť. Vďaka nej sa sny stávajú skutočnosťou. Niektorí ľudia si snažia veci uľahčovať, hľadať cestičky, ako sa vyhnúť práci, ako si skrátiť cestu a ako robiť menej…no to je krátkozraké vnímanie. Skôr či neskôr sa vám to vypomstí…alebo zistíte, že strácate. Buďte teda pripravení každé ráno vykročiť a zabojovať ešte viac ako deň predtým.

 

ikona zdvihnutý palec2. Občas prehráte

A nie je to žiadna hanba. Ani dôvod opustiť sa, všetko vzdať a upadnúť do chmúrnych myšlienok. Čím skôr sa s touto realitou zmierite, tým skôr sa budete môcť pohnúť ďalej. Ak niečo robíte, zákonite prídu aj neúspechy a pošmyknutia. Musíte to mať stále na pamäti a potom to rýchlo prekonať, pohnúť sa ďalej, aby ste sa dostali o krok vpred. Neberte si zlyhania príliš k srdcu, nenechajte sa nimi znechutiť a radšej choďte vždy naplno. Výsledok sa dostaví.

 

ikona zdvihnutý palec3. Ešte toho veľa nevieme

Aj keď si myslíme, že sme v tom svojom „fachu“ špička, že už vieme dostatočne veľa – nie je to tak. Vždy príde niečo, čo nás prekvapí, zaskočí a možno šokuje. Preto je dobré neustále sa vzdelávať, učiť, získavať nové zručnosti a pozorovať. Len čo to prestanete robiť, prestanete žiť. Naopak – ak prijímate nové informácie, spracovávate ich, uvažujete o nich, môžete ich následne využiť pre svoj rast.

12 tvrdých právd v živote

 

ikona zdvihnutý palec4. Zajtrajšok nemusí prísť

Vraví sa, že dve veci sú isté: dane a smrť (záhradkári by ešte dodali: burina, ktorá príde vždy, nech robíte okolo záhradky koľkokoľvek 🙂 ). Je smutné, že zajtra sa nemusíte zobudiť, že sa môže udiať niečo tragické, ale taká je realita. Taký je život. Preto žite dnešný deň tak, ako naozaj chcete: aby ste robili niečo pre seba, pre svojich najbližších, pre druhých. Aby si vás ľudia pamätali a zostala po vás stopa.

 

ikona zdvihnutý palec5. Nie všetko máte pod kontrolou

Naozaj zlá správa pre tých, ktorí radi všetko kontrolujú, sú perfekcionisti a dokonalosť vyžadujú aj od druhých. Ale tak to je, dejú sa aj veci, ktoré proste nemôžete ovplyvniť a smerovať tam, kam by ste chceli vy. Treba prijať pravdu, že nemusíte mať všetko pod kontrolou a aj tak môžete byť šťastní a spokojní. Uvoľnite sa, zhlboka sa nadýchnite a vedome sa pozrite na svet z iného pohľadu. Nechajte život plynúť, nesnažte sa založiť mu opraty.

 

ikona zdvihnutý palec6. Informácie nie sú všetko

Možno študujete, učíte sa, prelúskate všetky možné knihy, aby ste boli lepší a úspešnejší ako ostatní. Áno, určite to pomôže, ale informácie nepredstavujú skutočné vedomosti. Dôležitejšie sú zručnosti a skúsenosti. Takže k informáciám pridajte aj skutočný život. Keď budete iba premýšľať, diskutovať, zamýšľať sa, veľa toho nevyriešite. Pustite sa do riešenia a pridajte ruku k dielu.

 

ikona zdvihnutý palec7. Nikdy nebudete ten TOP

Vždy sa nájde niekto, kto je úspešnejší, krajší, bohatší. Vždy bude niekto, kto má lepších kolegov, vernejších priateľov, zaujímavejšiu prácu, či zelenší trávnik. Zapamätajte si však, že nejde o to, koľko kto čoho má, ale o to, ako si to užíva a vychutnáva. Darmo máte super dom, veľa peňazí, keď sa iba naháňate za ďalšími. Darmo máte skvelého kamoša, keď ani nemáte čas zájsť s ním na pohárik. Vychutnávajte si život a ľudí naokolo.

12 tvrdých právd, ktoré vás posilnia

 

ikona zdvihnutý palec8. Minulosť nezmeníte

Vieme to, no predsa nás dokáže minulosť ešte dlho mátať. Nevydarené pokusy, zlyhania, hádky, zlé rozhodnutia… pritom dobre vieme, že to, čo sa stalo, nemožno zmeniť. Môžete však zmeniť to, ako budete na tú udalosť reagovať. Či vás prevalcuje a bude strašiť…alebo sa z nej poučíte a využijete ju do budúcnosti. Takže poďakujte minulosti za všetky lekcie, ktoré vám dala a buďte lepšie pripravení na budúcnosť.

 

ikona zdvihnutý palec9. Nie vždy vás všetci budú mať radi

Hoci by sme si to priali, vždy sa nájde niekto, kto vás nebude mať rád. Pretože mu nesadnete, pretože ste úspešnejší, pretože ste získali niečo, čo on nie. Znie to možno tvrdo, ale nie každý vás bude milovať a tak to treba aj prijímať. Radšej sa snažte robiť všetko to, čo si myslíte, že je správne a dobré. Tak ako to cítite v srdci. Napokon, nie je dôležité, čo si myslia iní, najmä nie neznámi ľudia. Podstatné je, čo vidíte v zrkadle a ako sa cítite vy sami.

 

ikona zdvihnutý palec10. Nedostanete vždy všetko, čo chcete

A to ani vtedy, keď robíte pre to maximum. Práve vtedy to môže byť frustrujúce a možno to budete považovať za neférové. Ale taká je životná pravda. No ako povedal spevák Mick Jagger: „Nemôžeš vždy dostať to, čo chceš. Ale pokiaľ to skúsiš, možno dostaneš to, čo potrebuješ.“
Vážte si to, čo máte v tejto chvíli. Buďte za to vďační a užívajte si každú ďalšiu drobnú vec, ktorú vám život prinesie. V tom je čaro šťastia a vnútornej pohody.

sabotéri, ktorý vám ničia životPrečítajte si tiež
3 sabotéri, ktorí vám ničia život.

 

ikona zdvihnutý palec11. Niektorí prídu, iní odídu

Mali ste kamošku, s ktorou vás spájalo toľko vecí, boli ste BFF (best friends forever), na život a na smrť…a dnes už neviete, čo robí a kde je? Kočíkovali ste na ihrisku s ďalšími mamičkami, s jednou ste si natoľko rozumeli, že ste sa podporovali, stretávali…a zrazu sa odsťahovala? Stratila sa z vášho života?
Ľudia nám prichádzajú do života a odchádzajú, hoci si to niekedy neprajeme. A občas sa pre to snažíme urobiť maximum, ale život nejde vždy podľa nás. Prijmite to. Sústreďte sa na tých, čo sú teraz s vami. Na to, čo vám dávajú a na ktorých vám záleží.

 

ikona zdvihnutý palec12. Zmena je život

Ak budete robiť niektoré veci stále dookola, prídete o veľa nových podnetov, zaujímavých stretnutí…a budete dostávať vlastne stále to isté. Práve zmena – hoci je taká nepopulárna – prináša rast. Treba vedieť vystúpiť zo svojej komfortnej zóny, skúšať nové veci, osloviť nových ľudí. Možno nebudete mať pocit, že to zvládnete, že bude z toho niečo, že sa vám to vydarí…ale ak to ani neskúsite, nedozviete sa to 🙂

Foto: Unsplash.com, Pixabay.com
Zdroj: život, kniha 1000 maličkostí, ktoré dělají šťastní a úspěšní lidé.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.