8 tipov, ako dosiahnuť žiarivo bielu bielizeň

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Existuje množstvo trikov, ako správne prať, aby bola bielizeň naozaj čistá a voňavá. Niekedy však chceme krásne biele oblečenie zachovať aj po niekoľkých praniach – či už ide o blúzky, košele, tričká, ale aj spodnú bielizeň, prípadne plachty. Niekedy prania spôsobia, že oblečenie vyzerá zašednuto, „vyprato“, už to nie je tá krásna biela farba.
Máme pre vás 8 tipov, ako dosiahnuť žiarivo bielu bielizeň. Aby bola naozaj prenikavo biela, a to aj bez extra špeciálnych práškov, ktoré vám poriadne prevetrajú peňaženku.

 

8 tipov  pre žiarivo bielu bielizeň

Áno, reklama vám podsunie super účinné prášky a gély, ktoré rozžiaria vašu bielizeň a udržia ju snehovo bielu. No nie vždy to ide bez rôznych prídavných a nie celkom nešetrných látok. Ide to však aj bez nich a neraz s tým, čo máte práve teraz aj doma.

ikona pracka1. Jedlá sóda

To je neuveriteľne účinný pomocník, najmä pokiaľ ide o zdravie. Prečítajte si o tom v našom článku …..
Jedlá sóda však vybieli aj vašu bielizeň. Stačí ju prisypať pri praní – na 5 litrov vody 2 hrnčeky jedlej sódy a dobre rozmiešajte. Do takejto vody namočte oblečenie a nechajte pôsobiť niekoľko hodín. Potom bielizeň vyperte v práčke bežným spôsobom.

 

ikona pracka2. Aspirín

Ten je dobrý nielen pri bolestiach hlavy, ale aj na zažltnuté škvrny na bielej bielizni. Väčšinou stačí rozpustiť niekoľko tabletiek aspirínu vo vode a nechať oblečenie odmočiť pár hodín v tejto tekutine. Potom vyperte zvyčajným spôsobom.

ako mať naozaj bielu bielizeň?

 

ikona pracka3. Citrón + ocot

Ďalší skvelý pomocník v domácnosti. Priamo k bielizni pridajte dva hrnčeky citrónovej šťavy alebo octu. Pokojne vyperte s celou dávkou a budete prekvapení z výsledku. A nemajte strach, že by oblečenie smrdelo po octe.

 

ikona pracka4. Prostriedok na umývanie riadu

Jar, Pur, to je jedno – rozrieďte ho s vodou a do zmesi namočte dané oblečenie na noc. Potom bielizeň klasicky vyperte v práčke.

 

ikona pracka5. Aviváž

Pozor, aviváž pri praní bielej bielizne radšej vynechajte. Prípadne si kúpte špeciálny typ na tento druh bielizne, nie univerzálny. Aviváž má totiž účinok, ktorý nechcete dosiahnuť – oblečenie po nej nepatrne zošedne alebo zažltne.

 

ikona pracka6. Slnko

Tohto pomocníka poznali a využívali už naše staré mamy a nedáme naň dopustiť ani my. Ak máte záhradu, o to lepšie a neváhajte vyvesiť bielu bielizeň na slnko. Pri sušení zvýrazní bielu farbu…podobne ako pri vlasoch, ktoré sa zdajú bledšie 🙂

tipy pri praní detského oblečeniaPrečítajte si tiež
Tipy, ako pri praní detského oblečenia neurobiť chybu.

 

ikona pracka7. Peroxid vodíka

Vezmite 2 lyžice peroxidu vodíka (trojpercentného) a pridajte ho do dvoch litrov vody. Bielizeň do toho namočte na cca 15 minút, priebežne premiešajte, aby bolo vybielené rovnomerne a napokon prepláchnite v čistej vode. Nebojte sa, že by sa poškodili jemné vlákna, peroxid si poradí s bavlnou aj so syntetickými látkami.

 

ikona pracka8. Správna teplota

Často perieme v práčke na 40 stupňov, čo však pre bielu bielizeň nie je dostatočné. Pridajte teplotu na 60 stupňov, nebojte sa, ani ak to etiketa na oblečení neodporúča. Takmer vždy sme dosiahli belšiu bielu.

ako mať naozaj bielu bielizeň?

Foto: Pixabay.com, Unsplash.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.