3 sabotéri, ktorí vám ničia život…ale môžu vám ho aj vylepšiť

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Existujú traja sabotéri vo vašej mysli, ktorí vám bránia užívať si život a vychutnávať si ho. Nimi sa všetko začína a končí. Sú to podvedomé úsudky, ktorými si v danej chvíli vytvárate svoj život. Zostávajú s vami počas celého dňa a je len na vás, ako ich využijete: či sa nimi necháte negatívne ovplyvniť a prevalcovať. Alebo obrátite kartu a využijete týchto sabotérov pre svoje dobro.

Takýto sabotér vám môže pomôcť dostať svoj život na správnu cestu a aj ho tam udržať. Tvrdí to Gary John Bishop, programový riaditeľ jednej z najväčších spoločností pre osobnostný rozvoj na medzinárodnom trhu. Celé roky sprostredkúval takéto programy tisíckam ľudí po celom svete a nakoniec prišiel s vlastnou „mestskou filozofiou“. Celý život sa snaží pomôcť ľuďom zmeniť ich život. Popularitu mu priniesol jeho svojský prístup, ktorý sa vyhýba pozlátke a vate. Ľudí priťahuje svojou  priamosťou a praktickosťou svojich myšlienok. Dokázal to v dvoch knihách, ktoré vyšli aj v slovenčine – najskôr Vyser sa na to a teraz Nenič si život.

 

3 sabotéri, ktorí vám ničia život

Stále tu hovoríme o sabotéroch – čo to vlastne znamená? Akí traja sabotéri to sú, pýtate sa?
Zjednodušene sú to úsudky o troch veciach:

  • o sebe samom
  • o iných ľuďoch
  • o živote

Gary John BishopA tieto tri úsudky – ktoré Gary John Bishop nazval sabotérmi – ovplyvňujú náš každodenný život. Vedia všetko skresliť a prekrútiť. Nakoniec na vás naložia bremeno vášho terajšieho života, presne toho, ktorý sa snažíte zmeniť.
„Poviem to po lopate,“ píše Gary vo svojej knihe. „Momentálne sa sústavne odrbávate, aby ste sa znovu a znovu mohli ochrániť pred tým, čo vás odrbalo prvýkrát! Deň po dni, týždeň po týždni, rok po roku vnímate svoje ja rovnako, ostatných vnímate veľmi výrazne a život vnímate tak ako vždy. Predvídateľné, však?“
Pozrime sa na jednotlivých sabotérov, aby sme vedeli odhaliť ich podstatu a využiť ich pre seba.

ruka ikona červenáSabotér č.1 – VY

Nazývame ho „osobným úsudkom“. Presne tak, podarilo sa vám vytvoriť si celkom zatracujúci, opakujúci sa úsudok o sebe. V priepasti vašej mysle vám podvedomie našepkáva veci, ktoré požierajú všetko. Stále ich počujete v pozadí svojich myšlienok, štuchajú a rýpu do vás, lákajú vás, aby ste na sebe pracovali, no nakoniec sa znovu zmenia na šepot. Všetko je to osobné.

Je to kritika, vnútorná, opakujúca sa kritika. Tá chyba, o ktorej sa ľudia zmieňujú, keď vybalia to staré tvrdenie Od dokonalosti mám ďaleko, aby zapôsobili na ostatných. V skutočnosti si veľa ľudí tieto úsudky o sebe samom ani neuvedomuje, pretože sú príliš zaneprázdnení, sústredení, chytení v pasci života, ktorý sa snažia vybudovať. Preto nikdy nezhodnotia spôsob, akým ho žijú, a jeho príčiny!

Negatívne úsudky o sebe samom nás brzdia, hádžu nám polená pod nohy, vracajú nás o krok späť. Čo vám automaticky napadne, keď vám život do cesty postaví prekážku? Čo vám napadlo, keď vás vyhodili z práce či keď namiesto vás povýšili niekoho iného? Čo vám chodilo po rozume, keď ste sa rozišli so svojou poslednou priateľkou či priateľom, keď ste niekoho sklamali, keď ste minuli peniaze, ktoré ste si mali ušetriť, alebo keď ste zjedli hranolčeky, hoci ste vedeli, že by ste si mali dať šalát?

sabotéri, ktorý vám ničia život

 

ruka ikona červenáSabotér č.2 – INÍ ĽUDIA

Druhého sabotéra nazýva Gary John Bishop „sociálny úsudok“. Sú to tie základné okuliare, cez ktoré sa dívame a komunikujeme s inými ľuďmi. Táto základná kritika ostatných ľudí však vznikla po rôznych interakciách s rodinou, priateľmi, susedmi, učiteľmi, farármi či inými ľuďmi, ktorí vám neboli ľahostajní a s ktorými ste prišli do kontaktu počas svojich formatívnych rokov.

Stačí, aby sa vám niečo prihodilo raz či dvakrát, a úsudky okamžite presakujú do vášho vnútra. „Všetci vieme, že nevinnosť detstva dokáže narušiť mnoho vecí, od tých obzvlášť nahovno (možno vás bili, sexuálne obťažovali, zanedbávali či ignorovali) až po tie obyčajné. Teraz nezáleží na závažnosti, všetci máme niektoré úsudky zakorenené hlboko v nás. Netreba však zabúdať, že nech už v živote vzdorujete čomukoľvek, pretrvá to práve na základe tohto vzdoru. Vaše úsudky vás zavalili, tak ako iných zavalili tie ich,“ tvrdí Gary v knihe Nenič si život.

Tohto sociálneho sabotéra sa treba zbaviť, oslobodiť sa, pretože neraz posúva váš život niekam inam. Vy už ste sa pohli, ste niekde inde, myslíte inak, ako „vtedy“, ale úsudok zostal vo vás a naďalej určuje vaše správanie a život.

Nech už vám ktokoľvek urobil čokoľvek, neznamená to, že musíte automaticky zmeniť svoju podstatu, pretože ak to urobíte, stane sa z vás zakrpatenejšia ľudská bytosť. Vždy, keď sa nahneváte, pretože sa nahneval niekto iný, či rozhorčíte, pretože sa niekto iný zlostí, dostáva sa na povrch menej významná verzia vášho ja…

3 sabotéri, ktorí vám ničia život

 

ruka ikona červenáSabotér č.3 – ŽIVOT

Je to úsudok, ktorý ste si vytvorili o samotnom živote. Aké máte pocity zo života? Čo sa vás dotkne, keď sa zahľadíte na svoj terajší život?
Ak váš úsudok znie „Život je plný trápenia“, nadriete sa, aby ste to trápenie prekonali všetkým tým pozitívnym prístupom, ťažkou prácou alebo logickým myslením, ktoré v sebe dokážete nazhromaždiť. Prepasiete alebo odpíšete príležitosti, ktoré pôsobia akosi príliš ľahko či komplexne. Zdanlivo víťazíte a vtedy sa sabotujete.

Zamerajte sa na to, čo od života chcete. Sú to veci, o ktoré sa neusilujete, alebo ste v nich neuspeli. „Špeciálne sa zamerajte na obdobie, keď ste pod stresom alebo vás čosi odradilo. V tých chvíľach sa vám v hlave podľa vzorca zjavujú tie známe myšlienky – ktoré to sú? Ak sa tak teraz necítite, spomeňte si, kedy sa to stalo naposledy. Kedy ste sa cítili porazene alebo v tiesni? Uvedomte si, čo cítite, spomeňte si na ten moment a vedome konajte,“ radí Gary vo svojej knihe.

Ktosi sa ma kedysi spýtal: „Čo je podstatou všetkých ľudských bytostí?“
„Sprostosti,“ odpovedal som.
Nasledovalo nervózne ticho plné uprených pohľadov na topánky. Nakoniec ho zakončilo niekoľko spletitých a s ničím nesúvisiacich otázok v snahe zamaskovať nepríjemnú situáciu. Očividne očakávali akúsi modernú, metafyzickú odpoveď, ktorá by im prezradila všetko o neviazanej duši, o podstate starovekých lesov alebo o čiastočkách vzdialeného hviezdneho prachu s kvapôčkou gumidžúsu.

ako sa prestať sťažovať na minulosťPrečítajte si tiež
Ako sa prestať sťažovať na minulosť a konečne žiť?

 

O knihe Nenič si život
Nenič si život - sabotéri, ktorý vám ničia život„Touto knižkou sa snažím odhaliť a zmeniť všetky vaše sprostosti. Všetko to, čo vám sústavne sabotuje život,“ tvrdí autor Gary John Bishop.
„Ak sa cítite unavení, ochromení, prepracovaní, nemilovaní, zaseknutí, zabrzdení, znudení, bez peňazí, znepokojení, príliš analytickí, ak máte pocit, že vám chýba sebavedomie, inšpirácia, prepojenie, že ste sa vydali nesprávnou cestou, že ste padli až na dno, minulosť vás vyčerpáva, budúcnosť vás sužuje, ste sklamaní, bojíte sa, ste nedôverčiví, neľútostní, podozrievaví, nahnevaní a frustrovaní, či len zaseknutí v bludnom kruhu, ja a tieto stránky sme tu pre vás.“
Jeho zámer je jasný: Ponúka vám vedomosti, skutočné, šťavnaté vedomosti. Zmenia vám život a využijete ich na dôkladné uvažovanie, až kým si nakoniec nepremyslíte cestu z toho zmätku a deštruktívneho správania, do ktorého ste sa dostali.

Foto: Motýľ, Pixabay.com, Pexels.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.