Ako sa prestať sťažovať na minulosť a konečne sa pohnúť dopredu?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Možno aj vo vašom okolí existujú ľudia, ktorí sa stále umárajú tým, čo bolo. Hodiny a hodiny dokážu rozoberať niečo, čo sa udialo pred mesiacom, rokom, či ešte dávnejšie . Sťažujú sa, že im osud neprial, ľudia im hádzali polená pod nohy, nebolo dobré počasie…okolo Zeme preletela kométa. Utápajú sa v žiali, nadávajú a stagnujú.
Ak stále za všetko zlé viníme svoju minulosť a máme pocit, že nás brzdí, je čas zastaviť sa a zamyslieť nad tým. Minulosť rozhodne nie je dôležitejšia ako to, čo môže priniesť budúcnosť. Všetci máme nejakú minulosť a niektorí fakt príšernú. No a čo?!
Takže otázka skôr je – ako sa prestať sťažovať na minulosť a konečne vykročiť vpred? K úspechu, šťastiu a pohode?

 

Ako sa prestať sťažovať na minulosť

Vymaniť sa z toho môžete len vy. „Koučoval som ľudí s minulosťou, z ktorej by vám vlasy stávali dupkom,” opisuje Gary John Bishop vo svojej knihe Vyser sa na to (a začni žiť naplno). „Dnes slobodne žijú šťastný život. A vy môžete tiež. Minulosť nás často zväzuje. Najmä detstvo býva jedným z mnohých dôvodov, pre ktoré si hovoríme „nemôžem“. Je to jednoduchý spôsob, ako sa zbaviť zodpovednosti za súčasnú situáciu.”

Nezáleží na tom, čo sa stalo včera, pred piatimi rokmi či keď ste boli v tretej triede.
Svoj vnútorný svet vylepšíte, keď ho prenesiete do vonkajšieho sveta. Rovnako vám vaša budúcnosť pomôže zabudnúť na minulosť. Vytvoríte niečo veľké, väčšie ako všetko, čo ste urobili doteraz.  Keď bude vaša budúcnosť svetlá a príjemná, nebudete mať čas obzerať sa späť. Mysľou aj očami sa zameriate dopredu, odporúča známy kouč.

Musíte sa zámerne vytiahnuť z ulity. Povedať si nahlas, že minulosť už nezmeníte, je za vami, ale pred vami sú úžasné možnosti a potenciál, ktorý môžete využiť.
Nemusíte svoju minulosť zbožňovať. Ale treba si priznať, že ona z vás sformovala človeka, akým ste dnes, dala vám všetko dobré aj zlé, čo v sebe nesiete.
A je tam naozaj veľa dobrého, len máme tendenciu sústrediť sa na to minulé a negatívne, neúspešné, čo je škoda.

ako sa prestať sťažovať a vykročiť vpred

 

Zmeňte to a vykročte vpred

Ak skutočne chcete zmeniť svoj život a zmocniť sa slobody, ktorá vám chýba, musíte podľa Garyho Bishopa urobiť dve veci:

1. Prestaňte s tým, čo práve robíte

Zamerajte sa na veci, z ktorých pramenia vaše problémy, zvyky, ktoré vás priviedli do vašej súčasnej situácie. Ak nekonáte len preto, že ste už pomaly splynuli s gaučom, vypnite okamžite telku. Ak neviete ovládnuť príťažlivosť medzi vami a dobrotami z miestnej cukrárne, prestaňte s tým. Žiadne výhovorky.

„Ale tie seriály sú také dobré a ja som unavený z práce.”
či:
„Potrebujem v živote takéto drobné radosti, aby som mal silu pokračovať.”

Ak nedokážete vypnúť televízor, aby ste si dali dohromady život, očividne sa zmeniť nechcete. Telka je to absolútne minimum, ktoré môžete urobiť. Čo si vyberiete?
Netflix alebo lepšie platený džob?
Zákusky alebo telo, ktoré sa vám bude páčiť?
Videohry alebo láskyplný vzťah?
Vždy, keď si pomyslíte, že s niečím prestať „nemôžete“, je to len ďalšia výhovorka. Môžete a urobíte to. Prestaňte klamať samého seba a nedovoľte už, aby váš vnútorný stav určoval kvalitu vášho života.

Ako na to?

Ak dovolíte, aby vás viedli emócie, oľutujete to. Nakoniec sa tá vízia so smrteľnou posteľou a s otázkami, čo by bolo, keby, stane realitou.
Jednou z najčastejších výhovoriek býva veta: „Chcem sa zmeniť, ale…“
Za týmito slovami nasledujú hodiny strávené pozeraním telky, plné nezdravých jedál a prezerania facebooku.

Musíte si naliať čistého vína. Prestať sa čičíkať, navrávať si hlúposti.
Mali by ste rozpoznať typy správania, ktoré vám bránia v ceste za zmenou. Každú možnú chvíľu musíte využiť na to, aby ste bez výhovoriek podporili svoju snahu. Musíte sa rozhodnúť okamžite – chcete ísť behať? Super, máte chuť…ale zrazu vidíte, že vonku sa sťahujú mračná…nejako vám luplo v kolene…škvŕka vám v bruchu.
Neriešte to a vybehnite. Hneď teraz, hoci aj na polovicu toho, čo ste chceli. Dajte si len dva kilometre, kúsok, ale nezastavte sa doma. Aj keď na to máte chuť…

ako sa prestať sťažovať

 

2. Začnite robiť kroky, ktoré vás posunú vpred

Mnohí ľudia si myslia, že si treba počkať na príležitosť. Že ona príde, len treba mať otvorené oči, byť prichystaný…a potom sa jej chopiť. Áno, občas príde, ale v drvivej väčšine nie.
„Životná zmena nepríde, keď isté veci nebudete robiť, práve naopak. Aj vy musíte vynaložiť úsilie a vybudovať si pozitívne návyky, ktoré vás budú usmerňovať,” radí Gary Bishop.

Ak chcete novú prácu, tak choďte a uchádzajte sa o ňu. Získavajte kontakty, všímajte si inzeráty, spýtajte sa priateľov, požiadajte o referencie. Nedovoľte, aby to znovu boli iba slová a žiadne činy.
Ak chcete konečne trochu schudnúť, nehovorte si, že už budúci týždeň, keď bude mať manžel menej práce alebo deti sa adaptujú na školu. Choďte hneď teraz, hoci na rýchlu prechádzku, zabehnúť si kilometer-dva, skočte na hodinu aerobicu, skokov na malej trampolíne ap.

rituály pre zdraviePrečítajte si tiež
33 rituálov pre zdravie, šťastie a väčšiu pohodu.

Zhrňte si svoje životné ciele

Čo chcete dosiahnuť? Čo treba urobiť, aby ste sa k týmto cieľom priblížili?
Rozvrhnite si svoje ďalšie kroky, premyslite si ich a začnite. Začiatok a koniec sú dve prirodzene prepojené veci.
Z psychologického hľadiska je náročné ukončiť niečo len tak zo dňa na deň. Obzvlášť ak ide o závislosť, ktorá ovplyvňuje chemické fungovanie nášho mozgu. Týka sa to napríklad jedla, sexu, drog alebo videohier.

Je dobré zbaviť sa zlozvyku, no skutočne vám pomôže, len ak ho nahradíte niečím ďalším, niečím, čo  vám naozaj prospeje a bude to príkladom nového života, ktorý chcete viesť. Systematicky nahraďte staré novým a vybudujte si nový svet. Taký, po akom ste vždy túžili. Aby ste vytvorili miesto pre to dobré, musíte sa zbaviť zlého. Krok po kroku, je nutné urobiť to dôkladne a rozhodne, aby vás bremeno, ktoré si nesiete, nespomalilo na ceste za zmenou.

Foto: Pixabay.com, Unsplash.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.