Ako títo slávni dosiahli úspech? Recept nie je zložitý

LinkedIn

Thomas Alva Edison. John D.Rockefeller. Alexander G.Bell. Theodore Roosvelt. Henry Ford. King Gillette.
Slávne mená, ktoré určite dobre poznáte, alebo ste o nich aspoň počuli. Výnimočné osobnosti, vynálezcovia, veľkí boháči. A viete, čo majú spoločné?
Áno, získali rozprávkové bohatstvo, úspech a slávu.
Ale tiež sú to často ľudia, ktorí začali neúspechom. Nedarilo sa im, no prekonali to a dokázali uspieť. A to je hlavné tajomstvo, ako mnohí slávni dosiahli úspech.

Na podnet Andrew Carnegieho skúmali 20 rokov osudy stovky známych ľudí. Cieľom bolo zistiť, ako sa k sláve, peniazom a úspechu dopracovali. Väčšina ľudí, ktorí mali v živote úspech, mali zlý začiatok. Prešli mnohými srdcervúcimi zápasmi, kým „dorazili do cieľa“.
Bod zlomu v živote tých, ktorí sa stali úspešnými, obyčajne nastane v momente určitej krízy, cez ktorú sa dokážu dostať. Nezložia zbrane, nevzdajú sa, ale vytrvajú a idú si za svojím.
To je recept. Neveríte?

 

Slávni a ich sny

slávni a úspechMáte nejaký sen alebo túžbu? Zdá sa vášmu okoliu nereálna a utopistická?
Úspešní radia – nevšímajte si, čo hovoria iní. Nenechajte sa odradiť. A nehádžte flintu do žita po prvom neúspechu.
Myslite na to, že každý neúspech nesie so sebou semienko úspechu. Čo to znamená? Tu je pár príkladov snov slávnych:

ikona stvorlistokHenry Ford, chudobný a nevzdelaný, sníval o voze bez koní. Pustil sa do práce s vybavením, ktoré mal k dispozícii. Nečakal ani na nejakú priaznivú príležitosť a dnes sa dôkaz jeho snov preháňa po celej zemi.
Vyrobil a dal do prevádzky viac kolies než ktokoľvek na svete pred ním, pretože sa nebál svoje sny uskutočniť.

ikona stvorlistokThomas Alva Edison sníval o lampe, ktorá by svietila vďaka elektrine. Začal okamžite premieňať svoj sen na činy a napriek viac než desiatim tisícom neúspechov svoj sen neopustil, až kým sa nestal hmatateľnou skutočnosťou.

ikona stvorlistokGeorge Whelan sníval o reťazci predajní cigár. Pretransformoval svoj sen do činov a dnes stoja jeho predajne United Cigar Stores na tých najlepších uliciach Ameriky.

ikona stvorlistokAbraham Lincoln sníval o slobode černošských otrokov. Začal podľa toho konať a takmer ho to stálo život, kým spojený Sever a Juh premenili jeho sen na realitu.

30 príčin neúspechuPrečítajte si tiež
30 hlavných príčin neúspechu. Ktorých sa viete zbaviť?

ikona stvorlistokBratia Wrightovci snívali o stroji, ktorý by lietal po oblohe. Pritom vyštudovali obyčajnú strednú školu a mali dielňu na oparvu bicyklov. Napokon dokázali naprojektovať a postaviť prvé motorové lietadlo a uskutočniť  prvý riadený let so strojom ťažším ako vzduch. Dnes tak môžeme po celom svete vidieť dôkaz, že ich sen bol rozumný.

ikona stvorlistokGuglielmo Marconi sníval o systéme, ktorý by spútal nehmatateľné sily éteru. Za prínos do vývoja bezdrôtovej telegrafie dostal Nobelovu cenu a je označovaný za vynálezcu rádiového spojenia. Hoci podľa mnohých nesprávne, pred ním to urobil Nikola Tesla a Alexander Stepanovič Popov.

ikona stvorlistokMikuláš Kopernik bol veľký astronóm, ktorý sníval o mnohorakosti svetov a aj ich objavil! Vyhlásil, že centrom slnečnej sústavy nie je Zem, ako si v tej dobe mysleli takmer všetci učenci, ale Slnko.

Kniha Mysli a zbohatni
Ak vás zaujíma motivačná literatúra a praktické tipy, siahnite po knihe Mysli a zbohatni (Think and Grow Rich). Vyšla v roku 1937, vtedy stála $2.50 a prvý náklad päťtisíc výtlačkov sa vypredal za tri týždne. Do konca Veľkej hospodárskej krízy sa z nej predalo viac než milión kusov.
Počas nasledujúcich sedemdesiatich rokov kniha vyšla vo väčšine svetových jazykov a jej kumulovaný predaj do dnešného dňa činí okolo 30 miliónov výtlačkov. Žiadna iná kniha z oblasti osobného rozvoja sa nemôže pochváliť podobným výsledkom.


                                                                       Páčil sa ti článok? Pošli ho ďalej!

About Author