Ako títo slávni dosiahli úspech? Recept nie je zložitý

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Thomas Alva Edison. John D.Rockefeller. Alexander G.Bell. Theodore Roosvelt. Henry Ford. King Gillette.
Slávne mená, ktoré určite dobre poznáte, alebo ste o nich aspoň počuli. Výnimočné osobnosti, vynálezcovia, veľkí boháči. A viete, čo majú spoločné?
Áno, získali rozprávkové bohatstvo, úspech a slávu.
Ale tiež sú to často ľudia, ktorí začali neúspechom. Nedarilo sa im, no prekonali to a dokázali uspieť. A to je hlavné tajomstvo, ako mnohí slávni dosiahli úspech.

Na podnet Andrew Carnegieho skúmali 20 rokov osudy stovky známych ľudí. Cieľom bolo zistiť, ako sa k sláve, peniazom a úspechu dopracovali. Väčšina ľudí, ktorí mali v živote úspech, mali zlý začiatok. Prešli mnohými srdcervúcimi zápasmi, kým „dorazili do cieľa“.
Bod zlomu v živote tých, ktorí sa stali úspešnými, obyčajne nastane v momente určitej krízy, cez ktorú sa dokážu dostať. Nezložia zbrane, nevzdajú sa, ale vytrvajú a idú si za svojím.
To je recept. Neveríte?

 

Slávni a ich sny

slávni a úspechMáte nejaký sen alebo túžbu? Zdá sa vášmu okoliu nereálna a utopistická?
Úspešní radia – nevšímajte si, čo hovoria iní. Nenechajte sa odradiť. A nehádžte flintu do žita po prvom neúspechu.
Myslite na to, že každý neúspech nesie so sebou semienko úspechu. Čo to znamená? Tu je pár príkladov snov slávnych:

ikona stvorlistokHenry Ford, chudobný a nevzdelaný, sníval o voze bez koní. Pustil sa do práce s vybavením, ktoré mal k dispozícii. Nečakal ani na nejakú priaznivú príležitosť a dnes sa dôkaz jeho snov preháňa po celej zemi.
Vyrobil a dal do prevádzky viac kolies než ktokoľvek na svete pred ním, pretože sa nebál svoje sny uskutočniť.

ikona stvorlistokThomas Alva Edison sníval o lampe, ktorá by svietila vďaka elektrine. Začal okamžite premieňať svoj sen na činy a napriek viac než desiatim tisícom neúspechov svoj sen neopustil, až kým sa nestal hmatateľnou skutočnosťou.

ikona stvorlistokGeorge Whelan sníval o reťazci predajní cigár. Pretransformoval svoj sen do činov a dnes stoja jeho predajne United Cigar Stores na tých najlepších uliciach Ameriky.

ikona stvorlistokAbraham Lincoln sníval o slobode černošských otrokov. Začal podľa toho konať a takmer ho to stálo život, kým spojený Sever a Juh premenili jeho sen na realitu.

30 príčin neúspechuPrečítajte si tiež
30 hlavných príčin neúspechu. Ktorých sa viete zbaviť?

ikona stvorlistokBratia Wrightovci snívali o stroji, ktorý by lietal po oblohe. Pritom vyštudovali obyčajnú strednú školu a mali dielňu na oparvu bicyklov. Napokon dokázali naprojektovať a postaviť prvé motorové lietadlo a uskutočniť  prvý riadený let so strojom ťažším ako vzduch. Dnes tak môžeme po celom svete vidieť dôkaz, že ich sen bol rozumný.

ikona stvorlistokGuglielmo Marconi sníval o systéme, ktorý by spútal nehmatateľné sily éteru. Za prínos do vývoja bezdrôtovej telegrafie dostal Nobelovu cenu a je označovaný za vynálezcu rádiového spojenia. Hoci podľa mnohých nesprávne, pred ním to urobil Nikola Tesla a Alexander Stepanovič Popov.

ikona stvorlistokMikuláš Kopernik bol veľký astronóm, ktorý sníval o mnohorakosti svetov a aj ich objavil! Vyhlásil, že centrom slnečnej sústavy nie je Zem, ako si v tej dobe mysleli takmer všetci učenci, ale Slnko.

Kniha Mysli a zbohatni
Ak vás zaujíma motivačná literatúra a praktické tipy, siahnite po knihe Mysli a zbohatni (Think and Grow Rich). Vyšla v roku 1937, vtedy stála $2.50 a prvý náklad päťtisíc výtlačkov sa vypredal za tri týždne. Do konca Veľkej hospodárskej krízy sa z nej predalo viac než milión kusov.
Počas nasledujúcich sedemdesiatich rokov kniha vyšla vo väčšine svetových jazykov a jej kumulovaný predaj do dnešného dňa činí okolo 30 miliónov výtlačkov. Žiadna iná kniha z oblasti osobného rozvoja sa nemôže pochváliť podobným výsledkom.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.